FB TW PIN NWS
BioRank 108

Nermin Bezmen

Doğum tarihi : 30.Nisan.1954
Nermin Bezmen kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Yazar
Nermin Bezmen doğum yeri : Antalya

Nermin Bezmen Biyografisi

Yazdığı eserler en çok satan yazarlardan biridir.

Nermin Bezmen, 30 Nisan 1954 tarihinde Antalya'da doğmuştur. Annesi Leman Ulus, babası Vedat Ulus’dur. Nermin Bezmen, Kurt Seyit’in torunudur. Kurt Seyit, Rusya’da monarşi döneminde Çar Nikola’nın muhafız alayında görevli Kırımlı Türk asıllı bir Rus subayıdır. Nermin Bezmen’in anne tarafından dedesi Kurt Seyit, Rus Ordusu adına, baba tarafından dedesi Yüzbaşı Ali Nihat ise Osmanlı Ordusu’nda Karpatlar’da birbirleriyle savaşırlar. Yüzbaşı Ali Nihat Ruslar’a esir düşer ve iki sene Sibirya’da kalır. Yüzbaşı Ali Nihat oğlu, Nermin Bezmen babası Vedat Ulus Emlak Kredi Bankası’nda fen eksper şefidir.

Nermin Bezmen; Ali Nihat’ın oğlu Vedat Ulus ile Kurt Seyit’in kızı Leman Hanım’ın evliliğinden doğan ikinci çocuktur. Diğer çocukları Korhan ve Yeşim’dir.

Daha kırk günlükken babasının görevi nedeniyle, Anadolu şehirlerini dolaşmışlardır. Üç yıl Çanakkale’de kaldıktan sonra, İlkokula başlayacağı sırada Balıkesir’e yerleşmişler. Babasının Tekirdağ’a çıkan tayini sonrasında, onlar İstanbul’ da kalmıştır. İlkokulu İstanbul’da Maçka İlkokulu'nda okudu. Ardından Atatürk Kız Lisesi’nde okurken, son sınıfta, AFS bursuyla Amerika’ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’na devam ederek 1974 yılında mezun oldu.

1975 yılının Ocak ayında, yanında çalıştığı iş adamı, Pamir Bezmen’le evlendi. Pamira Bezmen ve Cazım Bezmen adında İki çocuğu oldu.

Nermin Bezmen, yönetici sekreterliği ile başladığı iş hayatına Türk el sanatları, resim, şiir ve sonunda yazar olarak devam etmiştir. 1991 yılında roman yazmaya başladı. Televizyon sunuculuğu, dergi yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü. Geleneksel Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara resim dersi verdi. Popüler edebiyat dalında kitaplar yazdı.

Anne tarafından dedesi olan Kurt Seyit ve onun babası olan Mirza Mehmet Eminof’a kadar inerek, aile geçmişini kitap haline getirmiştir. 1992 yılında basılan ilk kitapta 1916 yılında dedesi Kurt Seyit’in Beyaz Rus Shura ile yaşadığı aşkı ve 1918 yılındaki Bolşevik Devrimi öncesinde, ordunun bozguna uğradığı Karpatlar cephesinde olanları, Kurt Seyit’in St. Petersburg’a dönmesini ve Shura ile Sinop ve oradan İstanbul’a gidişini anlatmıştır. Kitabını yazmak için anneannesi olan Murka’dan dinlediklerini kullanan Nermin Bezmen, bunun dışında çok sayıda kitap ve dergi araştırması yapmıştır.

Ailesinin köklerini araştıran Nermin Bezmen, 1980 yılında eşiyle birlikte ekonominin yaşadığı çalkantılı dönem sonrasında, aktif iş hayatını bırakmıştır. Bundan sonra kendini yazmaya vermiş, aynı zamanda eşi Pamir Bey’le birlikte eşinin köklerini de araştırmaya başlamış. Evlerinin bir köşesini Selanik Kütüphanesi, diğer bir köşesini ise Venedik kütüphanesi olarak ayırmışlardır.

Nermin Bezmen’in yazdığı “Kurt Seyt ve Shura” adlı romandan Ece Yörenç’in senaryosunu yaptığı “Kurt Seyit ve Şura” adlı 2014 yapımı televizyon dizinin yönetmenliğini Hilal Saral yaparken başrollerde Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah oynadı. Diziye uyarlanan Kurt Seyit&Shura, 60 ülkede reyting rekorları kırmıştır.

Evlilikleri :
1. eşi : 10 Ocak 1975 tarihinde işadamı Pamir Bezmen ile evlendi. 29 Ocak 2009 tarihinde eşi vefat etti. Pamira Bezmen (d.1975) ve Pamir Cazım Bezmen (d.1976) adında İki çocuğu vardır.
2. eşi : 1 Mayıs 2015 tarihinde oyuncu Tolga Savacı ile evlendi.

Nermin Bezmen, uzun süredir eşi Tolga Savacı ile birlikte kızı Pamira Bezmen'in yanında Amerika New Jersey’de yaşamaktadır.

Kitapları :
1995 - Zihnimin Kanatları
1996 - Mengene Göçmenleri
1997 - Turkuaz'a Dönüş Bilge Nadir-Nevzat'ın Anılarından Asil Nadir Gerçeği, (Derleyen: Nermin Bezmen, Tercüme: Pamir Bezmen),
1997 - Uyandıran Aşk
1999 - Kırk Kırık Küp (Hikayeler)
1999 - Kurt Seyt ve Shura
2000 - Bir Gece Yolculuğu
2002 - Kurt Seyt & Murka
2002 - Bir Duayen'in Hatıratı: Fuad Bezmen, (Derleyen: Nermin Bezmen)
2006 - Sır
2007 - Aurora'nın İncileri
2007 - Sırça Tuzak
2009 - Bizim Gizli Bahçemizden
2010 - Gönderilmeyen Aşk
2011 - Şeytanın İflası
2011 - Hayal Takımı
2014 - Dedem Kurt Seyit ve Ben
2016 - Shura
2017 - Bir Harp Gelini Benan’ın Defteri
2018 - Havva’nın Cezası
2020 - Unutkan Aşk
2021 - Ay Taşı Tanrıçaları

Filmleri :
Eser sahibi :
2014 - Kurt Seyit ve Şura (TV Dizisi)
2011 - Bir Günah Gibi (TV Dizisi )


Kaynak:Biyografi.info

Nermin Bezmen kitapları

Tüm Nermin Bezmen kitapları

Nermin Bezmen için yapılan aramalar

Nermin Bezmen, Nermin Bezmen biyografi, Nermin Bezmen hayatı, Nermin Bezmen özgeçmişi, Nermin Bezmen hakkında, Nermin Bezmen doğum yeri, Nermin Bezmen fotoğraf, Nermin Bezmen video, Nermin Bezmen resim, Nermin Bezmen kimdir?, Nermin Bezmen kaç yaşında?, Nermin Bezmen nereli, Nermin Bezmen memleketi