FB TW PIN NWS
BioRank 9137

Nancy Pelosi

Doğum tarihi : 26.Mart.1940
Nancy Pelosi kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Siyasetçi
Nancy Pelosi doğum yeri : Baltimore, Maryland, ABD

Nancy Pelosi Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı

Nancy Pelosi, 26 Mart 1940 tarihinde ABD'de Maryland eyaletinde Baltimore'da tanınmış bir siyasi ailede 7 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Annesi Annunciata M. Lombardi, babası Thomas D'Alesandro Jr.'dır. Babası Baltimore belediye başkanı olarak görev yapmıştır. Evlenmeden önceki adı Nancy Patricia D'Alesandro'dur. 1958 yılında, Baltimore'da tamamı kızlardan oluşan bir Katolik lisesi olan Notre Dame Enstitüsü'nden mezun oldu. 1962 yılında Washington DC'deki Trinity Washington Üniversitesinden siyaset bilimi alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

Erken yaşlardan itibaren siyasetle ilgilenen Nancy Pelosi, babasına kampanya etkinliklerinde yardım etti ve John F. Kennedy'nin Ocak 1961'de başkan olarak yemin ettiği açılış konuşmasına katıldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ertesi yıl, öğrenciyken tanışmış olduğu işadamı Paul Pelosi ile 1963 yılında Baltimore'da evlendi. Evlendikten sonra Baltimore'dan New York'a taşındılar.

San Francisco'ya 1969 yılında taşındıktan sonra Pelosi, Demokrat Parti için gönüllü olarak siyasete adım attı. Bir kamu görevine aday olmadan önce oldukça etkili bir bağış toplama ve organizatör olarak ün kazandı. 5. bölge kongre üyesi Phillip Burton ile arkadaş oldu ve Demokratik siyasette yükselmeye başladı. 1976 yılında Kaliforniya'dan Demokratik Ulusal Komite üyesi olarak seçildi ve 1996 yılına kadar bu görevde kaldı. 1977 yılında Kuzey Kaliforniya Demokrat Partisi başkanlığına seçildi. 1983 yılına kadar liderliğini yürüttü. Daha sonra Pelosi, 1984'te San Francisco Demokratik Ulusal Kongre Ev Sahibi Komitesi başkanlığını ve ardından 1985'ten 1986'ya kadar Demokratik Senatör Kampanya Komitesi finans başkanlığını yaptı.

İlk olarak 1987'de yapılan özel bir seçimde Kongre'ye seçildi ve şu anda 18. döneminde; Kaliforniya'nın kongre heyetinin başkanıdır.

Demokrat Parti üyesi olan Nancy Pelosi, 1987 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde Kaliforniya'nın 12. kongre bölgesini temsil etmektedir. Pelosi, 1991 yılında Körfez Savaşı'na ABD müdahalesine karşı çıktı.

2002 yılında Temsilciler Meclisi'nde azınlıkta bulunan Demokratlar listesinden meclise girdi.

2007 yılına kadar Temsilciler Meclisi'nde azınlıkta bulunan Demokratların liderliğini yürütmekte olan Pelosi 2006 yılı Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Demokratik Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesi sonucu, Meclis oturumuyla yapılan oylamayı kazanarak ABD tarihinde bu göreve seçilen ilk kadın olmuştur. Şimdiye kadar Meclis başkanı görevine seçilen ilk Kaliforniyalı ve ilk İtalyan kökenli Amerikalı olma ayrıcalıklarını da elinde tutmaktadır.

Nancy Pelosi, 4 Ocak 2007 - 3 Ocak 2011 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı olarak görev yaptı.

2010 yılı ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluğu geri kazanmasının ardından Temsilciler Meclisi Başkanlığını kaybetti.

Nancy Pelosi, 3 Ocak 2019 tarihinde yeniden Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı oldu.

Nancy Pelosi, 7 Eylül 1963 tarihinde Paul Francis Pelosi ile evlendi. Alexandra Pelosi, Paul Pelosi Jr., Nancy Corinne Pelosi, Jacqueline Pelosi, Christine Pelosi adlarında 5 çocuğu vardır. Pelosi, San Francisco'nun Pacific Heights semtinde yaşıyor.

30 Nisan 2022 tarihinde Nancy Pelosi, Rusya'nın işgali sırasında Ukrayna'ya destek sözü vermek için Kiev'de Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

ABD bürokratik hiyerarşisinin 3 numaralı ismi Nancy Pelosi 2 Ağustos 2022 tarihinde, 25 yıl sonra Tayvan'ı ziyaret eden ilk üst düzey ABD hükümet yetkilisi oldu.

Nancy Pelosi, 18 Eylül 2022 tarihinde de Ermenistan'ı ziyaret etti.

Partisi:
Demokratik Parti

Ödüllerİ :
2006: Barbara Walters'ın Yılın En Büyüleyici Kişisi.
2010: Forbes'un dünyanın en güçlü 100 kadını listesinde 11.
2013: Ulusal Kadınlar Onur Listesi'ne giriş.
2014: Dünyanın en güçlü 100 kadını Forbes listesinde 26. sırada
2016: Ulusal Sağlık Araştırmaları Merkezi'nden Önde Gelen Ödülü
2019: Forbes'in dünyanın en güçlü 100 kadını listesinde 3. sırada
2019: VH1 Öncü Onur Ödülleri'nde Onur Sahibi.
2021: Açılış Forbes 50'den Fazla, 50 yaşın üzerindeki önemli girişimciler, liderler, bilim adamları ve yaratıcıların listesi.


Kaynak:Biyografi.info

Nancy Pelosi için yapılan aramalar

Nancy Pelosi, Nancy Pelosi biyografi, Nancy Pelosi hayatı, Nancy Pelosi özgeçmişi, Nancy Pelosi hakkında, Nancy Pelosi doğum yeri, Nancy Pelosi fotoğraf, Nancy Pelosi video, Nancy Pelosi resim, Nancy Pelosi kimdir?, Nancy Pelosi kaç yaşında?, Nancy Pelosi nereli, Nancy Pelosi memleketi