FB TW PIN NWS
BioRank 7479

Naci Ağbal

Doğum tarihi : 01.Ocak.1968
Naci Ağbal kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Naci Ağbal doğum yeri : Yoncalı köyü, Bayburt

Naci Ağbal Biyografisi

Maliye Bakanı, 7 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası Başkanı oldu.

Naci Ağbal, 1 Ocak 1968 tarihinde Bayburt'un Yoncalı köyünde Minteha ve Yakup Ağbal çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Çorum'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006'da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2008-2015 yıllarında Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, 2008-2015 yıllarında da Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Ağbal, bu görevlerinde özellikle THY ile YÖK ve Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesinin bütçelerinin hazırlanmasına önemli katkılarda bulundu.

7 Haziran Genel Seçimi'nde AK Parti Bayburt Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ağbal, 1 Kasım Seçimi'nde de yine aynı ilden milletvekili seçildi. Ağbal, AK Parti'nin son olağan büyük kongresinin ardından, 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

İyi düzeyde İngilizce bilen Naci Ağbal, Mehtap Ağbal ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde tekrar Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Naci Ağbal Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili adayı olmadı.

Naci Ağbal, 25 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Stratejik ve Bütçe Başkanlığı'na atandı.

7 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na Naci Ağbal getirildi.

20 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile Naci Ağbal Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Naci Ağbal, 2 Kasım 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bakanlık müşavirliğine atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Naci Ağbal hakkında haberler

Tüm Naci Ağbal haberleri

Naci Ağbal için yapılan aramalar

Naci Ağbal, Naci Ağbal biyografi, Naci Ağbal hayatı, Naci Ağbal özgeçmişi, Naci Ağbal hakkında, Naci Ağbal doğum yeri, Naci Ağbal fotoğraf, Naci Ağbal video, Naci Ağbal resim, Naci Ağbal kimdir?, Naci Ağbal kaç yaşında?, Naci Ağbal nereli, Naci Ağbal memleketi