FB TW PIN NWS
BioRank 560

Müzeyyen Senar

Doğum tarihi : 16.Temmuz.1918 Ölüm tarihi : 08.Şubat.2015
Müzeyyen Senar kaç yaşında öldü : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Müzeyyen Senar doğum yeri : Gököz, Keles, Bursa
Ölüm yeri : İzmir

Müzeyyen Senar Biyografisi

Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köyü olan Gököz’de doğmuştur. Adını Hikmet koyuyorlar. Nüfus cüzdanı çıkarması için şehre gönderdikleri enişte, ‘Yapamadım’ diye dönüyor, “Bu çocuğun adının Hikmet olmasına gönlüm el vermedi, yakıştıramadım, Müzeyyen yazdırdım.” Diyor.
Babası Cerrah Mehmet lakaplı kıraathane işletmecisi, annesi güzel Kuran okuması ve bülbül sesiyle ünlü köylü kızı Zehra. Müzeyyen Senar’ın ablası İsmet (d.1910), abisi Hilmi (d.1915)’dir. Müzeyyen Senar altı yaşındayken mevlitlerde annesine eşlik etmeye başlayınca millet hayrete düşüyor.Sonra kekeme oluyor.1927 yılında Müzeyyen Senar 9 yaşında iken babasının çapkınlıkları yüzünden annesi evi terkedip İstanbul’a gidiyor. 3 yıl sonra da Müzeyyen Senar annesinin yanına gidiyor. Okuluna İstanbul’da devam ediyor. Okuldaki müzik hocası sayesinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydoluyor.

Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

Güçlü bir sese sahip olan Müzeyyen Senar, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatlarından da dersler aldı.

1932 senesinde İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başladı. Müzeyyen Senar’ı bu radyo programında dinleyen, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi “İbrahim Dervişzâde” 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Müzeyyen Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Sahneye çıkmak için getirdiği ‘solo’ şartı ile Senar, Türk gazino tarihinde solistlik müessesesini başlatan ilk sanatçı oluyor.

1938 yılında Ankara Radyosu’nun kurulması ile birlikte ilk yayınları yapanlar arasında yer aldı. Radyo programlarını ise 1941 yılına kadar devam ettirdi.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

İlk yurtdışı konserini Paris’te verdi. En çok ‘Haydar Haydar’, ‘Ormancı’, ‘Feraye’, ‘Benzemez Kimse Sana’ şarkısını söylemeyi seviyor.

Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

En son 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen 73. Sanat yılı konserinde Tarkan, Ajda Pekkan, Nilüfer gibi birçok sanatçıyla sahneye çıktı. Doktoru bir daha da sahneye çıkmasını yasakladı.

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde beyin enfarktüsü geçirdi. Sol tarafının felç oldu. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafakada Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördükten sonra kısmi olarak düzeldi. Bu tedavilerden sonra Muğla'nın Bodrum ilçesinde kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır.

Müzeyyen Senar 1998’de Devlet Sanatçısı unvanı ve ‘Cumhuriyet’in divası’ lakabını aldı.

Öğrencisi Bülent Ersoy tarafından Müzeyyen Senar'ın anısına 30 Ekim 2009 tarihinde Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı “Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar” sergisi açıldı.

Müzeyyen Senar, bardak yemesiyle, elmayı eliyle ortadan ikiye bölebilmesiyle de meşhurdur. Ayrıca bir dönem Suudi Arabistan sefiri ile evlenip sefire ünvanını da almıştır. Arap filmlerinin dublajında Münir Nurettin Selçuk'la birlikte şarkı söyledi. Sadettin Kaynak'ın şarkılarını plağa okudu. Kerem ile Aslı, Kahveci güzeli gibi filmler de oynadı. Türkiye’de yakılan ama Amerika’da gösterilen "Ana Yüreği" adlı bir sinema filminde oynamıştır. Beş binden fazla plak yapmıştır.

Evlilikleri : Üç kere evlendi. kızı Feraye ve oğlu Ömer olmak üzere İki çocuğu var.
1. evliliği : 1935’te, 17 yaşında iken hayatı boyunca taşıyacağı soyadının sahibi Ali Senar ile evlendi.
2. evliliği : 1943’te Galatasaray’da top oynayan Ercüment Işıl ile evlendi. Feraye (d.1 Şubat 1947) adında bir kızı ve Ömer Işıl (d.1944) adında bir oğlu oldu. Oğlu Galatasaray kulübünün genel sekreterliğini yapmıştır. Feraye, sinema oyuncusu Kuzey Vargın ile 10 yıl süren bir evlilik yaptı.
3. evliliği : 1953’te Suudi Arabistan sefiri Tevfik Hamza Bey ile evlendi. Ama eşinin hükümeti istemediği için ayrılmışlar.

Müzeyyen Senar, 31 Temmuz 2012 tarihinde durumunun kötüleşmesi üzerine Bodrum'da hastaneye kaldırıldı.

2015 ocak ayında Bodrum ilçesindeki evinde yaşamını sürdüren Müzeyyen Senar'ın sağlık durumunun yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı ağırlaşması üzerine ailesi tarafından daha iyi şartlarda bakımının yapılacağı bir merkez olan İzmir'in Urla ilçesindeki Darüşşafaka yaşlı bakımevine götürüldü.

Yaşadığı Bodrum'daki evinden 2015 Ocak ayında Darüşşafaka Urla Yaşam Merkezi'ne getirilen Müzeyyen Senar 8 Şubat 2015 tarihinde 07.00'de tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 97 yaşında hayatını kaybetti.

Albümleri:
2008 - Odeon Yılları 2
2008 - İkinci Dubleden Sonra
2007 - Son Aşkımı Canlandıran
2007 - Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar
2006 - Odeon Yılları
2006 - Ne Yaptım
2006 - Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim
2004 - Bir Bahar Akşamı
2001 - En Son Okuduklarım
1998 - Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel
1995 - Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine
1991 - Nostalji Müzeyyen Senar'la Faslı Muhabbet
1990 - Çilingir Sofrası
1990 - Günay Sanat Geceleri
1989 - Çilingir Sofrası
1988 - Yine Bir Sızı Var İçimde - Efsane Sesler Arşiv Serisi
1988 - Ayrıldı Gönül Efsane Sesler Arşiv Serisi
1986 - Bilmem ki Sefa
1983 - Gelse O Şuh Meclise 2
1988 - Söyleyin Güneşe - Efsane Sesler Arşiv Serisi
1979 - Güller Arasında - Efsane Sesler Arşiv Serisi
1979 - Şarap Gibi
1978 - Çilingir Sofrası 1978
1976 - Gelse O Şuh Meclise
1970 - Son Veda
2001 - Gül Yüzlülerin Şevkine Gel
1995 - Meşk
1995 - Müzeyyen Senar


Kaynak:Biyografi.info

Müzeyyen Senar hakkında haberler

Tüm Müzeyyen Senar haberleri

Müzeyyen Senar filmleri

Tüm Müzeyyen Senar filmleri

Müzeyyen Senar için yapılan aramalar

Müzeyyen Senar, Müzeyyen Senar biyografi, Müzeyyen Senar hayatı, Müzeyyen Senar özgeçmişi, Müzeyyen Senar hakkında, Müzeyyen Senar doğum yeri, Müzeyyen Senar fotoğraf, Müzeyyen Senar video, Müzeyyen Senar resim, Müzeyyen Senar kimdir?, Müzeyyen Senar kaç yaşında?, Müzeyyen Senar nereli, Müzeyyen Senar memleketi , Müzeyyen Senar albümleri