FB TW PIN NWS
BioRank 868

Ceza

Doğum tarihi : 31.Aralık.1977
Ceza kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Müzisyen
Ceza doğum yeri : Üsküdar, İstanbul

Ceza Biyografisi

Ceza, aslı adı Bilgin Özçalkan olan rap müzik sanatçısıdır.

31 Aralık 1976 tarihinde Üsküdar, İstanbul'da dünyaya geldi. Fakat nüfus cüzdanında 1 Ocak 1977 olarak kayıt edilmiştir. Annesi Servet Özçalkan 2004 yılında, babası Danyal Özçalkan 2019 haziran'da vefat etti. Ceza, Yerleşke 2023 adlı dergiye 2009 yılında verdiği röportajda aslen Çankırılı olduğunu, 3 göbektir İstanbul'da yaşadıklarını ve soyadlarının daha önce Sarımehmetoğlu olarak geçtiğini ve Çanakkale Savaşı'nda ailesinden 7 şehit verdiğini

Rap müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle basladı. Ceza takma adını atışmalarda rakiplerin ve seyircilerin cezamız geldi demelerinden ötürü bu ismi almıştır. Public Enemy grubundan çok etkilendiğini söyleyen Ceza , sert sözlerin raple dışarıya nasıl vurulduğunu görüp kendine takma isim olarak Fatalrhymer da ekleyip Ceza a.k.a Fatalrhymer oldu. Bu arada eğitimini tamamlayıp iş hayatına atıldı. Bir elektrik teknisyeni olarak bir yandan iş hayatına devam eden Ceza bir yandan da rap hayatına hız verdi.

Hem işin hem rapin bir arada gitmediğini gören Ceza teknisyenlikten istifa etti ve kendini tamamen rap müziğe adadı. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Roka (Elif) ile evlidir.

Rap müzikle tanıştıktan sonra çeşitli doğaçlama yarışmalarına katıldı ve çok sayıda birincilik aldı. 1996 yılında kurduğu ilk grubu "U.C.S"nin ardından, 1998 yılında Tarık Gamert (Dr. Fuchs) ile tanıştı ve "Nefret" grubunu kurdu. Bu grup ile yaptıkları çalışmalar Tunç Dindaş'ın projesi olan "Yeraltı Operasyonu" adlı toplama bir albümde yer aldı ve rap dünyasında büyük ilgi çekti.

Gün geçtikçe çalışmalrına hız veren Ceza, 2000 yılında Hammer Müzik ile anlaşarak "Meclisi Ala-İstanbul" albümünü çıkardı. 2001 yılında piyasaya çıkan "Anahtar" albümü, yetersiz promosyon çalışmalarına rağmen büyük bir başarı yakaladı ve yüksek satış rakamlarına ulaştı. Nefret grubu bu albümde, Erci E, Bektaş, Kader K ve Fresh B gibi isimlerle çalıştı.

Dr. Fuchs'un askere gitmesi ile birlikte çalışmalarına solo olarak devam eden Ceza, 2002 yılının Haziran ayında, Sirhot, Funky C ve Mic Check gibi isimlerle birlikte çalıştığı ve kayıtlarının Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarında yapıldığı "Med-Cezir" albümünü çıkardı.

Albüm çalışmalarının sürdüğü sırada yurt içinde pek çok konser ve organizasyonun vazgeçilmez ismi haline gelen Ceza, ilk yurt dışı konserini 2002 yılının Mart ayında İsveç'te gerçekleştirdi. J&B Techno Festival, Massive Attack konseri, Rockİstanbul ve H2000 gibi önemli organizasyonlarda yer aldı ve Hip Hop dünyasında önemli yeri olan pek çok ödülün sahibi oldu.

2004 yılının Ağustos ayında "Rapstar" albümünü çıkaran Ceza, 29 Ağustos 2006 tarihinde çıkardığı ve 17 parçadan oluşan "Yerli Plaka" albümü ile büyük bir başarı yakaladı. Burcu Güneş'in "Ay Şahit" albümünde yer alan "Sahilden" adlı şarkısına ve Candan Erçetin'in "Melek" albümündeki "Şehir" adlı parçaya rap vokalleri ile eşlik eden Ceza, Mercan Dede adıyla bilinen Arkın Allen'ın "Su" adlı albümünde de yer aldı. 2007'de Mercan Dede'nin 800 albümünde Tutsak şarkısında Yıldız Tilbe ile düet yaptı.

2007 yılında Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde, En İyi Türk Şarkıcısı ödülünü alarak bir ilke imza attı.

Ceza'nın yaρmış olduğu 2006'da Yerli Plaka albümünde Gelsin Hayat Bildiği Gibi şarkısında Sezen Aksu ile düet yaρmıştır. Ayrıca Sezen Aksu ile Şinanay şarkısında da düet yaρmıştır 2008'in son aylarında başlayan Adanalı adlı dizinin müziği de Ceza'nın Yerli Plaka albümündeki çeşitli şarkılar Yer Almıştır. Ayrıca 2011 yılında Tech N9ne isimli ABD'li Raρ'ςi ile All 6's and 7's albümünde düet yaρmıştır ve ilk defa yabancı bir albümde Türkçe şarkı söyleyen sanatçımız olmuştur.

Çalışmalarını Almanya'da sürdürmekte olan Ceza, Killa Hakan ve Gekko ile birlikte çıkarmayı planladıkları "36 Kingz Kreuzberg" adlı albümün hazırlıklarını sürdürmekte.

Ödülleri :
Yıl Kategori Ödül Töreni 2007 - MTV Avrupa Müzik Ödülleri, En İyi Türk Sanatçı
2008 - Türkiye Fair Play Ödülleri, İletişim Şeref Diploması
2016 - 13.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Şarkı - Suspus
2016 - 13.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Rap Sanatçısı

Filmleri ve Dizileri :
2005 - Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul / İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Ceza) (Sinema Filmi)
2013 - Leyla ile Mecnun (Az Sakallı Dedenin Torunu) (Sinema Filmi)

Albümleri :
Yıl Plak şirketi Türü Adı 1999 - Yeraltı Operasyonu (Ceza, Doğanın Kanunu, İntihar, Yeter Artık parçalarıyla eşlik etmiştir.) Toplama albüm
2000 - Toplama Kampı (Mini Albüm) (Asya Sentez albümü)
2000 - Meclis-i Âlâ: İstanbul (Nefret albümü)
2001 - Anahtar (Nefret albümü)
2002 - Med-Cezir (Solo albüm)
2004 - Rapstar (Solo albüm)
2006 - Feyz Al (Solo albüm)
2006 - Yerli Plaka (Solo albüm)
2007 - Evin Delisi (Maxi Single) (Solo albüm)
2008 - Bomba Plak (Killa Hakan ile ortak albüm)
2010 - Onuncu Köy (Solo albüm)
2015 - Suspus (Solo albüm)


Kaynak:Biyografi.info

Ceza albümleri

Tüm Ceza albümleri

Ceza filmleri

Tüm Ceza filmleri

Ceza için yapılan aramalar

Ceza, Ceza biyografi, Ceza hayatı, Ceza özgeçmişi, Ceza hakkında, Ceza doğum yeri, Ceza fotoğraf, Ceza video, Ceza resim, Ceza kimdir?, Ceza kaç yaşında?, Ceza nereli, Ceza memleketi , Ceza albümleri