FB TW PIN NWS
BioRank 6356

Murat Hazinedar

Doğum tarihi : ??.??.1971
Murat Hazinedar kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Avukat, Siyasetçi
Murat Hazinedar doğum yeri : Beşiktaş, İstanbul

Murat Hazinedar Biyografisi

Beşiktaş Belediye Başkanıdır.

Murat Hazinedar, 1971 yılında CHP’li eczacı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da Beşiktaş’da Vişnezade’de Hüsrev Gerede caddesindeki evlerinde doğmuştur. Aslen Ordu, Fatsalıdır. Babası Yaşar Hazinedar, annesi İlhan Hazinedar'dır. İlkokulu Fatsa’da okuduktan sonra ortaokulu Ankara Yükseliş Koleji’nde, lise öğrenimini ise Ordu ilinin Fatsa ilçesinde sahil kasabalarından biri olan Bolaman’da, Fatsa ve Kabataş Erkek Liseleri’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk Fakültesi’nde okurken tekstil ve ihracat firmalarında çalıştı.

Murat Hazinedar, 1997 – Nisan 2014 yılları arasında; aynı zamanda kurucusu olduğu Hukuk Bürosu’nun Baş avukat’lığını yürüttü.

1989-1995 yılları arasında çeşitli tekstil ve ihracat firmalarında yönetici olarak görev alan Murat Hazinedar, aynı zamanda Or-Gi Taşıt Muayene İstasyonları A.Ş.’de kurucu ortak olup, Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Almanya’da faaliyet gösteren Denge A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

1986 yılında henüz 16 yaşındayken ANAP gençlik kollarında siyasi hayatına başladı. Sonra ANAP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı oldu, 1995 yılında ayrıldı. 1999 yılının Aralık ayında CHP’ye girdi. 2000 yılında CHP Kurultay Delegeliği yaptı. 2009 yılından itibaren siyasi mücadelesini TDH’de (Türkiye Değişim Hareketi) sürdürdü.

2011 yılında genel seçimlerde Ordu’dan Bağımsız Milletvekili Adayı olarak seçime katıldı, ancak seçilemedi. 2013 yılında Mustafa Sarıgül ile birlikte CHP’ye yeniden üye oldu.

2014 yerel seçimlerinde CHP Parti Meclis Kararı ile Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen ve Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde %77’lik rekor oyla Beşiktaş Belediye Başkanlığına seçildi.

Birçok sivil toplum kuruluşuna ve sosyo-kültürel derneklere kurucu başkan, onur kurulu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak destek veriyor olmasının yanı sıra “Temiz Hava ve Temiz Su” projesini geliştirmek, desteklemek ve bilinçlendirmek amacıyla; Karbon (Sera Gazı) Emisyonu Düşürme ve Kontrol Derneğinin Kurucu Üyeliği’ni yapmıştır. Halen aynı derneğin Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.

Murat Hazinedar’ın 28 Temmuz 1996 tarihinde evlendiği eşi Özlem Hazinedar'da avukattır. Yaşatan (d.1998) adında bir oğlu vardır. 2016 yılının Ocak ayında boşanmak için mahkemeye müracaat ettiler.

4 Ocak 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığınca Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır.

Murat Hazinedar, 15 Şubat 2019 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği'nden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Murat Hazinedar için yapılan aramalar

Murat Hazinedar, Murat Hazinedar biyografi, Murat Hazinedar hayatı, Murat Hazinedar özgeçmişi, Murat Hazinedar hakkında, Murat Hazinedar doğum yeri, Murat Hazinedar fotoğraf, Murat Hazinedar video, Murat Hazinedar resim, Murat Hazinedar kimdir?, Murat Hazinedar kaç yaşında?, Murat Hazinedar nereli, Murat Hazinedar memleketi