FB TW PIN NWS
BioRank 4436

Prof.Dr.Mümtazer Türköne

Doğum tarihi : ??.??.1956
Mümtazer Türköne kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Mümtazer Türköne doğum yeri : İstanbul, Üsküdar

Mümtazer Türköne Biyografisi

Öğretim görevlisi ve köşe yazarı.
Mümtazer Türköne; 1956 yılında İstanbul Üsküdar'da 7 çocuklu asker bir babanın üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum'da, ortaokulu Lüleburgaz'da, liseyi Ankara'da Yıldırım Beyazıd Lisesinde bitirdi. Aslen Sinop’un Akyürek köyünden. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin İdari Şubesinden mezun oldu. Aynı fakültede 1986'da master, 1990'da "Siyasi İdeoloji olarak İslamcılığın Doğuşu" başlıklı teziyle doktora unvanı aldı. 1993 yılında doçent oldu. 1984-2002 arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi, 2002'den 2007'ye kadar aynı fakültenin Uluslararası İlişkiler bölümünde siyaset bilimi dalında öğretim üyesi olarak çalıştı.

1980 öncesinde milliyetçi görüşleriyle tanınan Türköne ZAMAN Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra tutuklanan Türköne Ankara Mamak cezaevinde yatmıştır.

Yazar Türköne Tanzimat dönemi siyasî fikirler üzerine çalıştı.

Aynı zamanda 2007 yılında TRT 1'de gazeteci Emre Aköz ve spiker Tülay Tüzün ile Gündeme Dair isimli tartışma programı yapmıştır.

Gazeteci Faruk Mercan ile birlikte Endaze adlı tartışma programını hazırlayıp sundu.

AKP İstanbul milletvekili adayı oldu (12 haziran 2011 seçimleri ) aday gösterilmedi.

Prof. Mümtazer Türköne bazı kesimler tarafından Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı olarak da değerlendirilmektedir.

22 Aralık 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Mümtaz’er Türköne, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerine getirilmiştir. Göreve getirildikten sonra yaptığı açıklamaların ardından tepki alan Türköne, 5 Ocak 2012 tarihinde görevinden istifa etmiştir. Türköne, atandıktan sonra çeşitli basın-yayın organlarında Atatürkçülüğün bağnazlık olduğunu, Atatürkçü düşüncenin özgür ve eleştirel düşünceyi engellediğini savunarak “Atatürkçü olmayı hakaret sayarım” demişti.

En çok eleştirilen sözlerinden birisi "Bizim bir Nizam-ı Cedit ordusuna ihtiyacımız var"olmuştur.

Prof. Dr. Mümtazer Türköne; 1980 yılında evlendiği 3 çocuğunun annesi olan 16 yıllık eşi Doç. Dr Mualla Kavuncu’dan 1996 yılında ayrıldıktan sonra öğrencisi olan Özlem Piltanoğlu (D.1976) ile 2000 yılında evlenmişti. 2001 doğumlu bir oğlu vardır. AKP milletvekili olan eşi Özlem Piltanoğlu’ndan da 2011 yılında boşandı.

15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen askerî darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Zaman Gazetesi eski yazarlarından Mümtazer Türköne, Yalova'nın Altınova İlçesi'ne bağlı Çavuşköyü'ndeki yazlığında gözaltına alındı.

4 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Mümtazer Türköne'nin "FETÖ'nün amaçlarına hizmet etmek" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

6 Temmuz 2018 tarihinde Ağır Ceza Mahkemesinde, Mümtazer Türköne'yi anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüsten beraat etti, ancak ‘silâhlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Mümtazer Türköne, Yargıtay'ın 10 yıl hapis cezasını bozmasının ardından 24 Eylül 2020 tarihinde tahliye edildi.

Kitapları :
Siyasi İdeoloji Olarak İslamcılığın Doğuşu
Cemaleddin Afgani
Siyaset
Darbe Peşinde Koşan Bir Nesil 68 Kuşağı
Sözde Askerler
Türkiye'nin Kayıp Halkası
Türklük ve Kürtlük
Türk Modernleşmesi
Modernleşme, Laiklik
Siyasi, Tarihi, Dini ve Kültürel Boyutlarıyla İslam ve Şiddet
Türkler ve İslamiyet (İlber Ortaylı ve Nevzat Yalçıntaş ile.)
Kürt Meselesi Nasıl Çözülmez? (Hüseyin Yayman ile)


Kaynak:Biyografi.info

Mümtazer Türköne kitapları

Tüm Mümtazer Türköne kitapları

Mümtazer Türköne için yapılan aramalar

Mümtazer Türköne, Mümtazer Türköne biyografi, Mümtazer Türköne hayatı, Mümtazer Türköne özgeçmişi, Mümtazer Türköne hakkında, Mümtazer Türköne doğum yeri, Mümtazer Türköne fotoğraf, Mümtazer Türköne video, Mümtazer Türköne resim, Mümtazer Türköne kimdir?, Mümtazer Türköne kaç yaşında?, Mümtazer Türköne nereli, Mümtazer Türköne memleketi