FB TW PIN NWS
BioRank 5176

Muammer Karaca

Doğum tarihi : 08.Kasım.1906 Ölüm tarihi : 28.Nisan.1978
Muammer Karaca kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Muammer Karaca doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Muammer Karaca Biyografisi

Muammer Karaca, 8 Kasım 1906 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Gerçek ismi Muammer Ruşen’dir. Veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya gönül verdi. İlk kez 1923’te Sahir Opereti’nde sahneye figüran olarak çıktı. 1924’te Darülbedayi’ye girdi ve Renkli Fener oyununda rol aldı. 1930’daki kısa süreli Süreyya Opereti deneyiminden sonra tekrar Darülbedayi’ye döndü.1933 de "Karım Beni Aldatırsa" filmiyle sinemaya geçti.
1933 yılında “Safiye Ayla” ile “Alabanda” Revüsü'nde oynayarak ünlendi. 1945’te bir süre Ses Opereti’nde çalıştıktan sonra 1955'de kendi adına tiyatro kurdu. Karaca Tiyatrosu 1955-1971 arası 16 yıl boyunca “Cibali Karakolu” adlı oyunu 3 bin kezden fazla sahneledi. Muammer Karaca aynı zamanda “Cibali Karakolu” oyununun yazarıdır. Bunlardan üç binin üstünde oyunla afişte kalma rekoru kıran "Cibali Karakolu"ndan sonra "Etnan Bey Duymasın", "Demirel'e Söylerim", "Lahmacun Cumhuriyeti" gibi oyunlarla geniş bir seyirci topluluğunun sevgisini kazandı.

Muammer Karaca’nın ilk oyunu 1950’li yıllarda “Adnan Menderes” hükümeti döneminde politik bir hiciv içeren “Ednan Bey Duymasın” adlı oyundur.

Muhsin Ertuğrul'un "Karım Beni Aldatırsa" (1938) filmiyle sinema oyunculuğuna da başlayan Karaca, "Leblebici Horhor", "Aynaroz Kadısı", "Bir Kavuk Devrildi", "Akasya Palas" gibi bir çok filmlerde karakter rollerinde; Cibali Karakolu gibi tiyatrodan uyarlanan bazı filmlerde başrol oynadı.

Kendi mizacına uygun, güncel politik olayları yergi üslubu içinde ele alan, zaman zaman doğaçlamaya dayalı vodviller, komediler oynadı. Doğaçlamaya dayanan oyunculuğu, taklit yeteneği ve sahnelediği vodvil türü oyunlara kattığı güncel esprilerle bulvar tiyatrosunun önde gelen oyuncu ve yönetmenlerinden sayılan sanatçı, tuluat tiyatrosu geleneğini politik taşlamalarla güncel olana uygulamış, kalın çizgili güldürü kanavası içinde doğaçlamaya bolca yer vererek hem oyunculuk hünerini göstermiş, hem de sahneden doğrudan seyirciye yönelttiği taşlamalarla kıvrak zekasını kanıtlamıştır.

Muaammer Karaca, Atatürk'ün silah arkadaşlarından birisi olan dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in kızı Şükran Hanım ile evlendi. Ama evlilikleri uzun sürmedi boşandılar.

İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde Karaca çıkmazında yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, özel tiyatrolara kiralanan bir tiyatro binası olarak Türk tiyatrosuna hizmet etmeyi sürdürmektedir.

"Muammer Karaca, tuluat tiyatrosu geleneğini politik taşlamalarla güncel olana uygulamış, kalın çizgili güldürü kanavası içinde doğaçlamaya bolca yer vererek hem oyunculuk hünerini göstermiş, hem de sahneden doğrudan seyirciye yönelttiği taşlamalarla kıvrak zekasını kanıtlamıştır. İlk kadrosunda Adile Naşit, Salih Tozan, Selim Özcan, Ziya Keskiner, Tolga Tigin, Güler Kıpçak, Mesude Eker, Aysel Gürel gibi sanatçılar bulunan, daha sonra da bu kadroya yeni sanatçılar eklenen Muammer Karaca Tiyatrosu'nun, Türk tiyatro yaşamında kendine özgü bir yeri vardır. Muammer Karaca tiyatrosu 1959'da dağılmış, bir yıl sonra yeniden kurulmuştur."

Muammer Karaca, 28 Nisan 1978 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Filmleri :
1975 - Şehvet Kurbanı Şevket
1975 - Hızlım Benim
1974 - Reisin Kızı
1973 - Büyük Şamata
1972 - Ay Aman Of
1967 - Demirel'e Söylerim
1966 - Cibali Karakolu 1952 - İstanbul Yıldızları
1946 - Kızılırmak - Karakoyun
1940 - Akasya Palas
1939 - Bir Kavuk Devrildi
1939 - Allahın Cenneti
1939 - Taş Parçası
1938 - Aynaroz Kadısı
1934 - Milyon Avcıları
1933 - Leblebici Horhor Ağa
1933 - Söz Bir Allah Bir
1933 - Cici Berber
1933 - Karım Beni Aldatırsa


Kaynak:Biyografi.info

Muammer Karaca için yapılan aramalar

Muammer Karaca, Muammer Karaca biyografi, Muammer Karaca hayatı, Muammer Karaca özgeçmişi, Muammer Karaca hakkında, Muammer Karaca doğum yeri, Muammer Karaca fotoğraf, Muammer Karaca video, Muammer Karaca resim, Muammer Karaca kimdir?, Muammer Karaca kaç yaşında?, Muammer Karaca nereli, Muammer Karaca memleketi