FB TW PIN NWS
BioRank 7198

Bülent Somay

Doğum tarihi : ??.??.1956
Bülent Somay kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Bülent Somay doğum yeri : İstanbul

Bülent Somay Biyografisi

Geriye Kalan Devrimdir, Bir Şeyler Eksik romanlarının yazarı, Metis Yayınevi’nin yayınladığı Metis Bilimkurgu serisinin editörlü ve Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Türk yazar, eğitimci ve editör.
Bülent Somay, 1956 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimi için tercih ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünü, 1981 yılında yüksek lisans derecesi ile bitirdi.

1982-1983 yılları arasında, Montreal McGill Üniversitesi’nde bilimkurgu alanında doktora çalışması yapan Somay, çalışmasını sonlandırmadan Türkiye’ye dönüş yaptı. 1983 yılından itibaren, Defter, Birikim, Demokrat gibi dergilerde makale ve deneme yazıları yazan Somay, 1984-1995 yılları arasında Mozaik Müzik Topluluğu’nun üyeliğinde bulundu; daha sonra ise solo projelerini gerçekleştirerek müzik hayatından kopmadı.

Bilimkurgu ile olan ilgisini kaybetmeyen Somay, Metis yayınlarından çıkan ve biri Türk bilimkurgu yazarı Müfit Özdeş’e ait olan toplam 36 kitaplık Metis Bilimkurgu Serisi’nin editörlüğünü yaptı.

1986-1994 yılları arasında kaleme aldığı makaleleri, Geriye Kalan Devrimdir adı altında kitaplaştıran Somay, 2000 yılında ise şarkı sözlerini temel alarak yazdığı deneme yazılarından oluşan Şarkı Okuma Kitabı’nı yayınladı.

Bülent Somay, 2002 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve de aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Program Direktörü'dür.

Eserleri

Geriye Kalan Devrimdir, 1997

Şarkı Okuma Kitabı, 2000

Tarihin Bilinçdışı, 2004

Bir Şeyler Eksik, 2007

Çokbilmiş Özne, 2008

Kaynak:Biyografi.info

Bülent Somay kitapları

Tüm Bülent Somay kitapları

Bülent Somay için yapılan aramalar

Bülent Somay, Bülent Somay biyografi, Bülent Somay hayatı, Bülent Somay özgeçmişi, Bülent Somay hakkında, Bülent Somay doğum yeri, Bülent Somay fotoğraf, Bülent Somay video, Bülent Somay resim, Bülent Somay kimdir?, Bülent Somay kaç yaşında?, Bülent Somay nereli, Bülent Somay memleketi