FB TW PIN NWS
BioRank 4461

Müfit Gürtuna

Doğum tarihi : 01.Haziran.1952
Müfit Gürtuna kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Avukat, Siyasetçi
Müfit Gürtuna doğum yeri : Ermenek, Karaman

Müfit Gürtuna Biyografisi

İstanbul büyükşehir eski belediye başkanıdır.

Müfit Gürtuna, 1 Haziran 1952 tarihinde o zaman Konya şimdi ise Karaman iline bağlı Ermenek'te doğmuştur. Tam adı Ali Müfit Gürtuna’dır. Pendik Lisesi'ni bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde 1 yıl İngilizce Dil Hazırlık Okulu okudu. Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Müfit Gürtuna, 1976 yılında üniversiteden mezun olduğunda TRT Haber Merkezi'nde çalışmaya başladı. 1977 yılında parlamentoda TRT muhabiri olarak görev yaptı. Daha sonra çeşitli kuruluşlarda üst düzey yönetici olarak çalıştı.

(ANAP) Anavatan Partisi'nde siyasete başladı. ANAP Kartal İlçe Başkanı oldu

1984 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. 1989 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi görevini yaparken Meclis Başkanlığı görevini de yaptı.

1989 yılından 1994 yılına kadar siyasete ara vererek serbest avukatlık yaptı.

1994 seçimlerinde, Kartal ilçesinde Refah Partisi'nden Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçildi ve 11 Kasım 1998 tarihine kadar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği yaptı.

12 Kasım 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Recep Tayyip Erdoğan'ın, hakkında alınan hapis cezası kararının kesinleşmesi nedeniyle görevini bırakmasından sonra boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Fazilet Partisi'nden Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Haziran 2001'de üyesi olduğu Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca bağımsız kaldı. Başkanlık görevini 1 Nisan 2004 tarihine kadar sürdürdü.

12 Kasım 1998 – 1 Nisan 2004 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Görevi Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Görev süresi dolduğunda yeni başkan Kadir Topbaş’a teslim etti.

2006 yılında Turkuaz Hareket adlı bir siyasi hareket başlatarak yeniden siyasete başladı.

Müfit Gürtuna, Reyhan Gürtuna ile evlidir. Muhammed Fatih, Ayşe Asude ve Agah Sina adlarında üç çocuğu vardır.

Müfit Gürtuna, 2008 yılında kızı Ayşe Asude Gürtuna ile ortak olarak “Fara Gayrimenkul Yatırım Finansal Danışmanlık” adlı bir şirket kurdu.

Kitapları :
2004 - 'Bir İstanbul Sevdası (2 cilt)


Kaynak:Biyografi.info

Müfit Gürtuna için yapılan aramalar

Müfit Gürtuna, Müfit Gürtuna biyografi, Müfit Gürtuna hayatı, Müfit Gürtuna özgeçmişi, Müfit Gürtuna hakkında, Müfit Gürtuna doğum yeri, Müfit Gürtuna fotoğraf, Müfit Gürtuna video, Müfit Gürtuna resim, Müfit Gürtuna kimdir?, Müfit Gürtuna kaç yaşında?, Müfit Gürtuna nereli, Müfit Gürtuna memleketi