FB TW PIN NWS
BioRank 6871

Miyamoto Musashi

Doğum tarihi : ??.??.1584 Ölüm tarihi : 13.Haziran.1645
Miyamoto Musashi kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Samuray, Yazar
Miyamoto Musashi doğum yeri : Harimo, Japonya
Ölüm yeri : Reigendo, Japonya

Miyamoto Musashi Biyografisi

Ünlü samuray
Miyamoto Musashi, 1584'te Harimo vilayetinde doğdu. Doğumu esnasında annesini kaybeden Miyamoto, üvey annesinin yanında büyüdü. Babasını kaybettiğinde ise henüz 9 yaşındaydı. ( Babası ile ilgili kesin bir bilgi olmamasına karşın, öldüğü sanılmaktadır. ) Çocukluğunda fiziksel görünümü oldukça etkileyen bir hastalık olan egzama'ya yakalandı. ( Bazı kaynaklar, hastalığa yakalanmasının sebebini Miyamoto'nun silahsız ve savunmasız yakalanmamak için yıkanmadığından kaynaklandığını yazar. )

Miyamoto, henüz küçük yaşlarda ileride adından söz ettireceğinin sinyallerini veriyordu. Oyle ki, daha 13 yaşında ilk rakibini yenerek zafer ile tanıştı.

1605-1612 yılları arasında bütün Japonya’yı gezdi. 30 yaşında, 60 üzeri dövüş yaptı ve hiç yenilmedi. Her dövüşünden zaferle ayrılan Miyamoto, en önemli zaferini 1612 yılında, zamanının en ünlü samurayı Sasaki Kojro’yu yenerek kazandı. Aynı yıl kendi okulunu kurdu.

1634’te üvey oğlu Iori Kokura’ya yerleşti. Ön sıralarda bulunduğu bi savaşta atılan bir taşla ağır yaralandı ancak hayatına devam edebildi.

Yaşamının son dönemlerinde tahta ve metal oyarak eserler ortaya koydu. Zen fırçasıyla çeşitli tablolara imza attı. Miyamoto Musashi, bir samurayın mutlaka başka alanlarda da kendine yer edinmesi gerektiğini savunurdu.

1643’te Reigendo mağarasında yaşamaya başladı. En önemli eseri olan 5 Çember Kitabı (GO RIN NO SHO) nı, 1645 yılında bu mağarada, öğrencisi Teruo Moboyoki’ye ithafen yazdı. Bu eser dünya çapında nam salmakla berababer, bugün hâlâ dövüş okullarında ders kitabı olarak kullanılmaktadır.

"Strateji çizerken önemli olan uzakta olabilecekleri yakından
görebilmek, yakındakilere ise uzaktan bakabilmektir."
Miyamoto MUSASHI

5 Çember Kitabı tüm savaş sanatları kaynakçalarının baş yapıtı oldu. Savaş sanatları dışında bir çok alan da da kullanıldı ki Miyamoto’nun bu eseri yazmasındaki amaç buydu. Hâlâ bir çok işadamı alanlarında bu kitaptan rehber olarak faydalanmaktadır. Musashi, eserinin, savaş stratejisi üzerine bir tez değil, stratejiyi öğrenmek isteyenler için bir rehber oldugunu belirtmişti.

Musashi, dünyaya bu önemli eseri armağan ettikten birkaç hafta sonra aynı mağarada hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Miyamoto Musashi kitapları

 • Beş Çember Kitabı cep boy Beş Çember Kitabı cep boy

  Yarın tarihi : 2010-08-03


  Yayınevi : SARMAL YAYINLARI


  Felsefe-Düşünce » Doğu Felsefesi

 • Beş Çember Kitabı Beş Çember Kitabı

  Yarın tarihi : 1998-01-01


  Yayınevi : ANAHTAR KİTAPLAR YAYINEVİ


  Felsefe-Düşünce » Doğu Felsefesi

Tüm Miyamoto Musashi kitapları

Miyamoto Musashi için yapılan aramalar

Miyamoto Musashi, Miyamoto Musashi biyografi, Miyamoto Musashi hayatı, Miyamoto Musashi özgeçmişi, Miyamoto Musashi hakkında, Miyamoto Musashi doğum yeri, Miyamoto Musashi fotoğraf, Miyamoto Musashi video, Miyamoto Musashi resim, Miyamoto Musashi kimdir?, Miyamoto Musashi kaç yaşında?, Miyamoto Musashi nereli, Miyamoto Musashi memleketi