FB TW GG PIN NWS
BioRank 2422

Mithat Sancar

Doğum tarihi : ??.??.1963
Mithat Sancar kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Mithat Sancar doğum yeri : Nusaybin, Mardin

Mithat Sancar Biyografisi

Mithat Sancar, 1963 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğmuştur. Diyarbakır Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ardından aynı üniversitede “Temel Hakların Yorumu’’ konulu teziyle 1995 yılında doktorasını verdi. 1999 yılında da ‘‘Hukuk Devleti’’ konulu teziyle de Doçent oldu. 2007 yılında profesör olmuştur.
Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi görevine devam etmektedir.

Kürt sorununun çözülmesi konusunda birçok yazıları bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren “Birgün” gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Taraf gazetesinde de yazmaktadır. Ayrıca imc tv’de Erol Katırcıoğlu’la birlikte Arayış programını sunmaktadır.

Mithat Sancar, Türkan Sancar ile evlidir.

Başta “Birikim” olmak üzere çeşitli dergilerde çok sayıda yazısı yayımlanan Mithat Sancar A.Ü. Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Hükümetin teröre çözüm arayışında kurduğu 'Akil Adamlar Komisyonu'nda adı geçen kişilerdendir.

Mithat Sancar, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki akademisyenlik görevinden 10 Şubat 2015 tarihinde ayrılıp 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmak için başvuru yaptı. Seçim sonucunda Milletvekili olmuştur.

Mithat Sancar ile 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Aziz Sancar’ın babaları amca çocuklarıdır.

Kitapları :
Geçmişle Hesaplaşma, Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne
Şehrin Zulası, Ankara Kalesi
"Devlet Aklı" Kıskacında Hukuk Devleti

Kaynak:Biyografi.info

Mithat Sancar kitapları

Tüm Mithat Sancar kitapları

Mithat Sancar için yapılan aramalar

Mithat Sancar, Mithat Sancar biyografi, Mithat Sancar hayatı, Mithat Sancar özgeçmişi, Mithat Sancar hakkında, Mithat Sancar doğum yeri, Mithat Sancar fotoğraf, Mithat Sancar video, Mithat Sancar resim, Mithat Sancar kimdir?, Mithat Sancar kaç yaşında?, Mithat Sancar nereli, Mithat Sancar memleketi