FB TW PIN NWS
BioRank 5990

Pervin Buldan

Doğum tarihi : 06.Kasım.1967
Pervin Buldan kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Pervin Buldan doğum yeri : Hakkari

Pervin Buldan Biyografisi

23., 24. dönem Iğdır, 25., 26. ve 27. dönem İstanbul milletvekili seçildi.

Pervin Buldan, 6 Kasım 1967 tarihinde Hakkâri’de doğmuştur. Babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye'dir. Lise eğitimini bitirdikten sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi'nde memur olarak çalıştı.

1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendikten sonra İstanbul’a yerleşti. Uyuşturucu ticaretinden kazandığı paradan PKK'ya haraç vermekle suçlanan eşi, 2 Haziran 1994 tarihinde kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldı ve 4 Haziran 1994 tarihinde öldürüldü.

Pervin Buldan, 1995 yılında Cumartesi Anneleri'ne katıldı; dört yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı.

HADEP'te görev alarak iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 1999 seçimlerinde HADEP'ten İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu, partisi %10 seçim barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.

“Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kuran Buldan, bu dernek kapatılınca 2002'de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) 'in kuruluşunda yer aldı ve derneğin başkanlığını yaptı. 2005 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından onun ardılı olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti.

Pervin Buldan, Iğdır Milletvekili iken kayınbiraderi Nihat Buldan TBMM aracıyla uyuşturucu taşıdığı iddiası ile gözaltına alındı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde yine Iğdır’dan bağımsız aday olarak 24. dönem milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti. 5 Temmuz 2011 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili oldu.

Pervin Buldan, 1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Necirvan Buldan (d.1991) oğlu, Zelal Buldan (d.1994) kızı adlarında iki çocuğu vardır.

Pervin Buldan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerinden hemen sonra 2009 Nisan'ında bir basın açıklaması sırasında şunları söylemiştir:

“Bu şiddetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde "Kürdistan" sınırlarını belirledik. Yani, Van'ı aldık, Siirt'i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır'ı aldık. Hakkari`de yüzde 90'lara varan oy oranına ulaştık.”

23., 24. dönem Iğdır, 25., 26. ve 27. dönem İstanbul milletvekili seçildi.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihindeki genel seçimlerde HDP’den İstanbul 3. Bölgeden 1. sıra Milletvekili seçildi.

11 Şubat 2018 tarihinde Sezai Temelli ile birlikte (HDP) Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı oldu.

24 Haziran 2018'de yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde HDP adayı olarak İstanbul’dan aday oldu ve seçildi.

23 Şubat 2020 tarihinde yapılan HDP 4. Olağan Kongresi'nde Sezai Temelli'nin yerine Mithat Sancar, eş başkan seçildi. Sancar, eş başkanlık görevini Pervin Buldan ile beraber yürütecek.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giren HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan Van 1. sıra milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Pervin Buldan için yapılan aramalar

Pervin Buldan, Pervin Buldan biyografi, Pervin Buldan hayatı, Pervin Buldan özgeçmişi, Pervin Buldan hakkında, Pervin Buldan doğum yeri, Pervin Buldan fotoğraf, Pervin Buldan video, Pervin Buldan resim, Pervin Buldan kimdir?, Pervin Buldan kaç yaşında?, Pervin Buldan nereli, Pervin Buldan memleketi