FB TW PIN NWS
BioRank 410

Mehmet Zihni Sungur

Doğum tarihi : ??.??.1957
Mehmet Zihni Sungur kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Mehmet Zihni Sungur doğum yeri : Adana

Mehmet Zihni Sungur Biyografisi

Psikanalist, Yazar, doktor, akademisyen

Mehmet Zihni Sungur, 1957 yılında Adana’da doğmuştur. Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladı. Ardından 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık öğrenciliğine başlamıştır. 1985 yılında Avrupa Konseyi bursiyeri olarak İngiltere’ye gitmiş ve Nottingham ve Londra’da “Toplum (Community) Psikiyatrisi” konusunda çalışmıştır. Çalışmaları sonucunda hazırladığı rapor Avrupa Konseyi’nce başarılı bulunmuş ve kendisine bir burs fırsatı daha verilmiştir. Bu süreçte toplum ruh sağlığı hizmetleri konusunda farklı modeller üzerine çalışmış ve kronik hastalıkları olan bireyleri büyük akıl hastanelerinden tekrar topluma entegre etmeye yönelik toplum psikiyatrisi modellerini inceleme fırsatını bulmuştur.

1986 yılında British Council bursu kazanarak 1988 yılına kadar Londra’da Psikiyatri Enstitüsü’nde (Institute of Psychiatry) ve Maudsley ve Bethlem Royal Hastaneleri’nde asistan olarak görev yapmıştır. Bu süre içinde özelikle “Davranış Tedavileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları-Seks Terapileri”, “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” (fobiler, obsesyonlar, panik, travma gibi) alanlarında eğitim almış ve İngiltere-Amerika-Kanada ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda İngiliz ekibinin terapisti olarak görev yapmıştır.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevine dönmüş ve 1990 yılında Psikiyatri Uzmanı, 1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını almıştır.

Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler”, “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini ve Türkiye Psikiyatri Derneği Kognitif-Davranışçı Psikoterapiler çalışma birimi’nin koordinatörlüğü görevlerini yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını ve Türkiye Psikiyatri Derneği Aile ve Çift Terapileri çalışma birimi’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

1996 yılında “Cinsel İşlev Bozuklukları ve İnfertilite” adlı uluslararası katılımlı multidisipliner bir kongrenin başkanlığını yaptı. 1998 yılında “Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) Günleri I”, 1999 yılında ise “Cinsel Sorunlar ve Tedavileri” adlı uluslararası katılımlı kongrelerin düzenlenmesinde görev aldı.

1998 yılında, meslektaşları ile birlikte hazırladığı şizofreni hastalarının tedavisi ve tekrar topluma kazandırılmasına yönelik proje, uluslararası bir ödül (Lilly Schizophrenia Reintegration Award) almıştır. Aynı yıl Ulusal Sigara ve Sağlık Komitesinin bir üyesi olarak yürütülen eğitim-tedavi hizmetleri ve sağlık alanına katkıları nedeniyle 1998 Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü almıştır. 1999 yılında meslektaşlarıyla birlikte travma konusunda hazırladığı bir başka proje, Psikiyatri Derneği Bahar Sempozyumları 1999 Araştırma Projesi Teşvik Ödülü almıştır.

Mehmet Zihni Sungur, Ulusal Sigara ve Sağlık Komitesi’nin üyesi olup, 1990’lı yılların ortalarında Türkiye’de ilk “Sigara Bırakma Merkezi”ni Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı ile birlikte kurmuştur. 2000 yılında ise 1. Avrupa Cinsel İşlev Bozuklukları Konvansiyonu (1st European Convention on Sexual Disorders) adlı uluslararası katılımlı kongrenin düzenlemesini ve Konvansiyon Başkanlığı görevlerini yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, 2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Bu görevi sırasında 2001 yılında 31. Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Kongresi’ni İstanbul’da düzenlemiş ve bu kongrenin başkanlığını yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, 2001 yılında profesör oldu. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

2011 yılında bir dünya kongresi niteliğinde olan 7. Uluslararası Kognitif Terapi Kongresi’nin (ICCP) başkanlığını ve İstanbul’da düzenleme görev ve sorumluluğunu büyük bir onur ve memnuniyetle üstlenmiştir. 2012 yılında ise 9. Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Ulusal kongresi’nin eşbaşkanlığı görevini yapmıştır.

Kognitif ve Davranış Terapileri, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler ve Evlilik Terapileri alanlarında yurt dışında yürüttüğü etkinlikler yanısıra, aynı alanlarla ilgili olarak çıkartılan bazı uluslararası dergilerin danışma kurulu üyesidir. Bu dergiler “Behavioural and Cognitive Psychotherapy (An International Multidisciplinary Journal), Sexual and Relationship Therapy (Journal of the British Association for Sexual and Relationship Therapy) ve Clinical Psychology: Science and Practice” ve “Cognitive Therapy and Research” adlı dergilerdir.

Yurt içinde ise daha çok pratisyenlere ve psikiyatri asistanlarına yönelik “Psikiyatri Dünyası” adlı bir derginin editörlük görevini yürütmüştür. Yurt içi ve yurt dışındaki bilimsel dergilerde yayımlanmış 100’den fazla makalesi ve çeşitli kitap ve editörlükleri mevcuttur. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında yüzlerce kongrede davetli konuşmacı olarak yer almış; çeşitli çalışma grupları yürütmüştür. Değişik ülkelerde yer alan profesyonellerin eğitiminde görev almış ve halen bu görevleri devam etmektedir.

Prof. Dr. Sungur, halen yurt içi ve dışında psikiyatri alanında çalışan değişik disiplinlerden profesyonellere (psikolog, psikiyatr gibi) psikiyatride yeni ve güncel bir alan olan “Kognitif ve Davranış Terapileri Eğitim Kursu” vermektedir.

Mehmet Zihni Sungur, evlidir. 4 çocuğu vardır.

Ödülleri :
1998 yılında Dünya Psikiyatri Birliği tarafından verilen Şizofrenide Reentegrasyon Ödülü (Lilly Schizophrenia Reintegration Award).
1998 yılında Ulusal Sigara ve Sağlık Komitesinin bir üyesi olarak yürütülen eğitim-tedavi hizmetleri ve sağlık alanına katkıları nedeniyle “Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü”.
1999 yılında Psikiyatri Derneği Bahar Sempozyumları “Araştırma Projesi Teşvik Ödülü”.
2014 yılında Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle bir "Gold Medal Ödülü".
2014 yılında Cinsel ve Çift Terapileri alanına yönelik katkıları nedeniyle "Julia Heiman Onur Ödülü".
2016 yılında Avrupa Seksoloji Federasyonu içinde uluslararası düzeyde yaptığı aktiviteler ve çift terapilerine olan katkıları nedeniyle "Lo Piccolo Onur Ödülü".

Kitapları :
2000 - Ergenlik döneminde değişim: Öğretmen yardımcı kitabı,
2001 - Şizofrenide Bireysel Bilişsel ve Davranışçı Terapi Yöntemleri
2004 - Kronik Yorgunluk Sendromu: Kendine Yardım Yolları
2009 - Sen, Ben ve Aramızdaki Herşey
2011 - Travmayı ve Deprem Travması sonrası Ortaya Çıkan Psikolojik Tepkileri Anlamak, Rekmay Yayıncılık, İstanbul
2012 - Evlilik okulu Rehberlik Programı, Beşiktaş Belediyesi Yayını
2015 - Aşk Evlilik Sadakatsizlik

Dergi Editörlüğü ve Yayın Kurulu Üyelikleri:
Behavioural and Cognitive Psychotherapy,
Sexual and Relationship Therapy,
Clinical Psychology: Science and Practice,
Journal of Sex and Marital Therapy,
Cognitive Therapy and Research,
Journal of Evidence Based Psychotherapies,
Cognitive Behavioural Therapist adlı uluslararası dergilerin danışma ve yayın kurulu üyesi
Contemporary Behavioural Health Care dergisinin editörüdür.


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Zihni Sungur için yapılan aramalar

Mehmet Zihni Sungur, Mehmet Zihni Sungur biyografi, Mehmet Zihni Sungur hayatı, Mehmet Zihni Sungur özgeçmişi, Mehmet Zihni Sungur hakkında, Mehmet Zihni Sungur doğum yeri, Mehmet Zihni Sungur fotoğraf, Mehmet Zihni Sungur video, Mehmet Zihni Sungur resim, Mehmet Zihni Sungur kimdir?, Mehmet Zihni Sungur kaç yaşında?, Mehmet Zihni Sungur nereli, Mehmet Zihni Sungur memleketi