FB TW PIN NWS
BioRank 8847

Mehmet Zaman Saçlıoğlu

Doğum tarihi : 23.Şubat.1955
Mehmet Zaman Saçlıoğlu kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Mehmet Zaman Saçlıoğlu doğum yeri : Bursa

Mehmet Zaman Saçlıoğlu Biyografisi

2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden emekli oldu. Halen İstanbul Gedik Üniversitesinde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, 23 Şubat 1955 tarihinde Bursa’da Rükzan Hanım ile Anayasa Mahkemesi üyesi Nahit Saçlıoğlu’nun oğlu olarak doğmuştur. Babası aslen Vanlıdır. Babasının görevi nedeni ile 4,5 yaşına kadar Siirt'te yaşadı. İlkokul eğitimini Ankara’da Mimar Kemal İlkokulunda, orta eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Sanatları Bölümünü 1977 yılında bitirdi.

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, 1977-1981 yıllarında Ege Üniversitesi’nde asistanlık yaptı. Yüksek lisansını, “Ege Bölgesi El Basmacılığı” adlı çalışmasıyla aynı üniversitede 1981 yılında tamamladı. 1981’den sonra TGSYO’da öğretim görevlisi ve 1984 yılından sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1996 yılında profesör oldu.

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Belçika’da (Royal Academy of Gent) ve Avustralya’da (Wollongong University) kısa sürelerle konuk öğretim üyeliğinde bulundu.

İlk şiir kitabı 1985 yılında “Günden Önce” adı ile Yazko yayınlarından çıktıktan sonra, Türk Dili, Düşün, Broy, Varlık, Türk Dili Dergisi, Gösteri, Milliyet Sanat, Atika, Yaşasın Edebiyat, Adam Öykü, Sıcak Nal, Eşik Cini, Dünyanın Öyküsü, Notos, Dünden Bugünden Edebiyat gibi dergilerde şiirleriyle, öyküleriyle ve yazılarıyla devam etti. Cumhuriyet gazetesindeki yazılarında Nahit Zaman adını kullandı.

2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden emekli oldu. Halen İstanbul Gedik Üniversitesinde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Öğretim Üyeleri Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Öğretim Elemanları Sendikası, PEN Pazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, evlidir, Ekin Saçlıoğlu adında bir kızı vardır.

Ödülleri:
1993 - Yunus Nadi Yayımlanmamış Öykü Ödülü (Vüs’at O. Bener ile paylaştı)
1994 - Sait Faik Hikaye Armağanı (Yaz Evi ile)
1998 - Haldun Taner Öykü Ödülü (Topaç ile)
2012 - Dil Derneği 80. Yıl Onur Ödülü (Türkçeye gösterdiği özen nedeniyle)
2014 - Yunus Nadi Roman Ödülü (General Uçtu ile)

Kitaplar:
Roman:
2017 - Pars: Kader Yildizi Cilt 1
2014 - General Uçtu

Novella:
2010 - İki ve Keçi

Öykü:
2009 - Sur ve Gölge,
2002 - Rüzgâr Geri Getirirse,
1997 - Beş Ada,
1994 - Yaz Evi

Şiir:
2002 - Sarkaç,
1985 - Günden Önce

Söyleşi:
2004 - Güneş Umuttan Şimdi Doğar “Türkan Saylan Kitabı”

İnceleme:
2003 - A’dan Z’ye Melih Cevdet Anday (Kitaplık dergisinin eki olarak)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Zaman Saçlıoğlu için yapılan aramalar

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Mehmet Zaman Saçlıoğlu biyografi, Mehmet Zaman Saçlıoğlu hayatı, Mehmet Zaman Saçlıoğlu özgeçmişi, Mehmet Zaman Saçlıoğlu hakkında, Mehmet Zaman Saçlıoğlu doğum yeri, Mehmet Zaman Saçlıoğlu fotoğraf, Mehmet Zaman Saçlıoğlu video, Mehmet Zaman Saçlıoğlu resim, Mehmet Zaman Saçlıoğlu kimdir?, Mehmet Zaman Saçlıoğlu kaç yaşında?, Mehmet Zaman Saçlıoğlu nereli, Mehmet Zaman Saçlıoğlu memleketi