FB TW PIN NWS
BioRank 4764

Bedri Baykam

Doğum tarihi : ??.??.1957
Bedri Baykam kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam, Yazar
Bedri Baykam doğum yeri : Ankara

Bedri Baykam Biyografisi

Bedri Baykam, 1957 senesinde Ankara'da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam'ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Fransız Lisesi'nde okudu.
Bedri Baykam 1975 yılında Paris'e taşındı. Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi eğitimi olan Bedri Baykam, bu fakülteden 1980 yılında master aldı. Paris'te aynı zaman içinde “L'Actorat” isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

Bedri Baykam 1970'li yıllarda Türkiye Tenis Şampiyonaları'nda önemli dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu. 1980 yılında Amerika'ya taşınan Bedri Baykam, 1984'e kadar “California College of Arts and Crafts” adlı özel üniversitede resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.

1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 113 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajli film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış 23 kitabı bulunuyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanıdır.

1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti.

Bir zamanlar, Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Prima TV'de üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını hazırladı ve sundu. 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. FBTV'de "2 F 1 B" isimli bir futbol tartışması sundu. Bedri Baykam, ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor.

Bedri Baykam, 80'lerin başından bu yana birçok 16mm kısa film yönetti ve çesitli uzun metrajlı filmlerde oyuncu olarak rol aldı.

1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul'da, AKM'de açıldı.

Bedri Baykam ayrıca 1998 yılında merkezi İstanbul'da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile 2006 yılında İstanbul Taksim’de hayata geçen Piramid Sanat'ın kurucusudur.

Mayıs1997 de gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi. Ocak 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

Bedri Baykam’ın yazmış olduğu kitaplardan bazıları :"Boyanın Beyni" (1990), "27 Mayıs İlk Aşkımızdı" (1994), "Mustafa Kemaller Görev Başına" (1994 ), "Monkeys' Right To Paint" (Maymunların Resim Yapma Hakkı) (1994), "Ödünsüz Laik Türkiye" (1995),"Geçici Anlar, Kalıcı Tatlar" (1996), "Gözleri Hep Üzerimizde" (1996), "Dönemin Rengi" (1997), "68'li Yıllar-Eylemciler" (1998), "68'li Yıllar-Tanıklar" (1999), "Maymunların Resim Yapma Hakkı" (Monkeys' Right To Paint'in Türkçesi) 1999, "Küba ve Binyılın Süvarisi Che" (2000)

Kaynak:Biyografi.info

Bedri Baykam kitapları

 • Dünyayı Değiştiren 8 Saniye Dünyayı Değiştiren 8 Saniye

  Yarın tarihi : 2014-01-01


  Yayınevi : PİRAMİD YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hayat (Dünya)
  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • Çapraz Dalga Zamana Karşı Çapraz Dalga Zamana Karşı

  Yarın tarihi : 2014-12-01


  Yayınevi : PİRAMİD YAYINLARI


  Edebiyat » Deneme (yerli)

 • Sıkıyorsa Gel Sıkıyorsa Gel

  Yarın tarihi : 2014-12-01


  Yayınevi : PİRAMİD YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hareketler-Eylemler-Topluluklar

Tüm Bedri Baykam kitapları

Bedri Baykam için yapılan aramalar

Bedri Baykam, Bedri Baykam biyografi, Bedri Baykam hayatı, Bedri Baykam özgeçmişi, Bedri Baykam hakkında, Bedri Baykam doğum yeri, Bedri Baykam fotoğraf, Bedri Baykam video, Bedri Baykam resim, Bedri Baykam kimdir?, Bedri Baykam kaç yaşında?, Bedri Baykam nereli, Bedri Baykam memleketi