FB TW PIN NWS
BioRank 7003

Mehmet Hakan Sağlam

Doğum tarihi : ??.??.1967
Mehmet Hakan Sağlam kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Mehmet Hakan Sağlam doğum yeri : Kilis

Mehmet Hakan Sağlam Biyografisi

Mehmet Hakan Sağlam, 1967 yılında Kilis’de doğmuştur. Babası Erdoğan Sağlam’dır. 1984 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesinden mezun oldu. 1988 yılında da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 1991 yılında “Türkiye’de Altın Ticareti” (1991) teziyle yüksek lisansını, 1993 yılında da “Dünya Borsalarında Vadeli (Future Altın İşlemleri” isimli teziyle doktorasını tamamladı.
İstanbul Altın Borsası’nın kurucuları arasında yer alan Mehmet Hakan Sağlam, İstanbul Adli Bilimler Eğitim ve Araştırma Vakfı ve T.C. Anka Teknoloji Üniversitesi kurucusu ve mütevelli heyet başkanıdır.

Bilim ve Teknoloji Derneği ve Tarih Vakfı üyesi olan Mehmet Hakan Sağlam’ın, yayınlanmış 17 cilt kitabı, Osmanlı ve dünya iktisat tarihi, altın ve sermaye piyasaları, Türkiye’nin güncel sorunları üzerine yazılmış 200’den fazla makalesi bulunmaktadır.

A Haber TV, ATV Avrupa, 24 TV, Uzay Haber TV, Expochannel kanallarında TV programları yapan Mehmet Hakan Sağlam, Tarafsız Haber, Bölge Postası, Ülke Postası, Vizyon Havadis gazeteleri ile çeşitli haber portallarında yazılar yazmaktadır.

Şemseddin Sami Frasheri’nin Kamus-ül Alâm isimli altı ciltlik eserinin Osmanlı Türkçesinden transkribe işlemini tamamlayan Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlıca ve İngilizce bilmektedir.

Mehmet Hakan Sağlam, evlidir ve iki çocuğu vardır.

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Finans-Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Mehmet Hakan Sağlam, katıldığı bir televizyon programında, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Hint Müslümanları ve Pakistanlılar tarafından gönderilen 5700 kg altını zimmetine geçirdiğini söylemişti ve “CHP döneminde camilerin bar, pavyon ve geneleve dönüştürüldüğü” iddiasında bulunmuştu.

Mehmet Hakan Sağlam, İsmet İnönü için ise "Dünyadaki bütün klimalar soğuk hava modunda çalışsa Kabe’yi mezar taşı diye getirip İsmet İnönü’nün mezarının üzerine kapatsalar, öteki dünyadaki cehennem azabından asla kurtulamaz” yorumunda bulunmuştu. Bunun üzerine Sağlam hakkında açılan "Atatürk ile İsmet İnönü'ye hakaret ve iftira" davası sanığa iki yıl hapis cezası verilmişti. Mahkeme, sanığın sabıkasının olmamasını dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürmüştü.

Mehmet Hakan Sağlam, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda “Evet” diyeceğini Facebook hesabından yayımladığı bir videoyla duyurdu. Videoda Mehmet Hakan Sağlam, “Mekke, Medine ve Kudüs'e namahrem eli değmesin diye… Peygamber efendimizin mezarı ve Beytullah Suriye'deki Emevi Camii gibi yıkılmasın diye... Halep'te, Rakka'da, Hartum'da, Bosna'da ve diğer İslam beldelerinde varlık mücadelesi veren Müslümanlara uzanacak tek bir el kalsın diye… İstanbul, Bursa, Konya, Ankara, Antep, Maraş, Urfa ve diğer şehirlerimiz Bağdat, Musul, Kerkük, Halep gibi harap ve virane olmasın diye... Askeri darbeler ve 15 Temmuz benzeri hain kalkışmalar bir daha yaşanmasın diye... Bin yıllık kardeşlik devam etsin, bu topraklara huzur gelsin diye... İçimizdeki ve dışımızdaki hainleri sevindirmeyelim diye... Dünyanın 5'ten büyük olduğunu ispat edelim diye... Topraklarımıza toprak katabilelim diye… Ezanı Muhammediyi fersah fersah ötelere taşıyabilelim diye... İslam'ın ve Ortadoğu'nun son kalesi Türkiye ayakta kalabilsin diye… Evet diyorum" ifadelerini kullandı.

Kitapları:
1993 - Altın
1993 - Dünden Bugüne İstanbul Üniversitesi Yayınları-Kitaplar 1933-1993
2006 - Ödev ve Rapor Hazırlama Teknikleri
2006 - Birinci Tertib Düstûr Kılavuzu (Osmanlı Devlet Mevzûâtı) 1839-1908
2006 - İkinci Tertib Düstûr Kılavuzu (Osmanlı Devlet Mevzûâtı) 1908-1922
2007 - Osmanlı Borç Yönetimi-Düyûn-ı Umûmiyye 1879-1891 Takım I – Cilt 1
2007 - Osmanlı Borç Yönetimi-Düyûn-ı Umûmiyye 1879-1891 Takım I – Cilt 2
2007 - Osmanlı Borç Yönetimi-Düyûn-ı Umûmiyye 1879-1891 Takım I – Cilt 3
2007 - Osmanlı Borç Yönetimi-Düyûn-ı Umûmiyye 1879-1891 Takım I – Cilt 4
2007 - Osmanlı Devleti‘nde Moratoryum 1875-1881 Rüsûm-ı Sitte’den Düyûn-ı Umûmiyye’ye
2008 - Para ve Finansal Kredi Cilt 1 : Meskûkât
2008 - Para ve Finansal Kredi Cilt 2 : Evrâk-ı Nakdiye
2008 - Para ve Finansal Kredi Cilt 3 : Bankacılık
2009 - İktisat Tarihinin Evrimi
2015 - Yeni Türkiye Kurulurken Ortadoğu’daki Son Kale
2017 - Yeni Türkiye’nin Kodları
2018 - Kan Kokusu
2011 - Kâbe’nin Beyaz Kelebekleri – Babası Erdoğan Sağlam’ın Hacc’ Anılarını Derlemiştir.
2017 - Bu Dünyadan Gider Olduk Kalanlara Selam Olsun – Vefat eden babası için kaleme almıştır.


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Hakan Sağlam için yapılan aramalar

Mehmet Hakan Sağlam, Mehmet Hakan Sağlam biyografi, Mehmet Hakan Sağlam hayatı, Mehmet Hakan Sağlam özgeçmişi, Mehmet Hakan Sağlam hakkında, Mehmet Hakan Sağlam doğum yeri, Mehmet Hakan Sağlam fotoğraf, Mehmet Hakan Sağlam video, Mehmet Hakan Sağlam resim, Mehmet Hakan Sağlam kimdir?, Mehmet Hakan Sağlam kaç yaşında?, Mehmet Hakan Sağlam nereli, Mehmet Hakan Sağlam memleketi