FB TW PIN NWS
BioRank 2004

Mehmet Emin Karamehmet

Doğum tarihi : 01.Nisan.1944
Mehmet Emin Karamehmet kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Mehmet Emin Karamehmet doğum yeri : Tarsus, Mersin

Mehmet Emin Karamehmet Biyografisi

Çukurova Holding’in sahibi olan ve de Forbes dergisinin yaptığı 2008 tarihli Dünya’nın En Zenginleri listesi araştırmasında yer alan en zengin Türk.
Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Liseyi, İstanbul'da Robert College'da tamamladı. Lisans eğitimi için İngiltere'ye gitti. Dover College'da ekonomi eğitimi aldı.

İlk şahsi şirketini ise 1966 yılında 100 bin lira sermaye ile kuran Karamehmet, o yıl babasının uzun yıllar meclis başkanlığı yaptığı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'na da resmi kaydını yaptırdı. Memleketi Tarsus'un bir ticaret merkezi olması ise Karamehmet'in ticari tecrübesini artırdı.

1966 yılında kurduğu ve de ithalat, ihracat ve imalat alanlarında faaliyet gösteren şirket, 1980’lere gelindiğinde Karamehmet ailesine üç banka ve çok sayıda şirket sahibi olacak bir yatırımın temelleriydi. 1980’li yıllarda iç ticaretten, dış ticarete yönelen Karamehmet, New York, Cenevre gibi önemli ticaret merkezlerinde şirketler kurdu.

1969-1970 yılları arasında Mersin İdmanyurdu spor kulübünün başkanlığını yaptı, birinci ligi dördüncü sırada tamamladı.

Karamehmet, 1994 yılında, Murat Vargı adlı bir tekstilciyle beraber, Vargı’nın projesi olan Türkcell’i kurmaya karar verdi. 1994 yılındaki kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde çalışan Türkcell, milyonlarca abonesiyle birlikte Türkiye’nin en büyük özel sektör şirketlerinden birisi olmayı başardı.

Türkcell’in kuruluşundan sonra medya sektörüne girmeye karar veren Karamehmet, bankacılık sektöründe Yapı Kredi ve Pamukbank ile elde ettiği başarıları bu sektörde de sürdürdü. Yeni kanallar ve yayın organları kurmak yerine satın almayı tercih ederek Show T.V.’yi Erol Aksoy’dan, Akşam yayın grubunu da Ilıcak Ailesi’nden satın aldı. Daha sonra da Digitürk’ü kurarak bu alandaki hakimiyetini geliştirdi.

Forbes dergisinin yaptığı 2008 tarihli Dünya’nın En Zenginleri listesi araştırmasında, 4.3 milyar dolarlık serveti ile üst sıralarda yer alan Karamehmet, ayrıca listedeki en zengin Türk olma ünvanını koruyor.

Forbes Dergisinin 2012 yılında açıklanan sıralamasında Türkiye'de en zengin 16. iş adamı olmuştur. Dünyanın en zengin 268. kişisidir.

Mehmet Emin Karamehmet, Feride Karamehmet ile evlidir. Nazlı Karamehmet adındabir kızı vardır.

Mehmet Emin Karamehmet, Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Genel Energy” petrol şirketini kurdu. Daha sonra da bu şirketin %50 'sini Nathaniel Philip Rothschild'in kurduğu Vallares yatırım şirketine sattı.

Pamukbank’ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönem içerisinde kullandırılan bazı kredilere ilişkin olarak devam eden mahkemesinin neticesinde 25 Aralık 2015 tarihinde zimmet suçundan hapis ve para cezaları aldı. Yargılandığı davada, 7 yıl 1 ay 16 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Mehmet Emin Karamehmet'in cezası Yargıtay sürecinden sonra kesinleşecek.

Sahibi Olduğu Kuruluşlar:
Genel Energy
Baytur İnşaat
Genel Denizcilik Nakliyatı
Turkcell
Bilyoner.com
Çukurova Holding


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Emin Karamehmet için yapılan aramalar

Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Emin Karamehmet biyografi, Mehmet Emin Karamehmet hayatı, Mehmet Emin Karamehmet özgeçmişi, Mehmet Emin Karamehmet hakkında, Mehmet Emin Karamehmet doğum yeri, Mehmet Emin Karamehmet fotoğraf, Mehmet Emin Karamehmet video, Mehmet Emin Karamehmet resim, Mehmet Emin Karamehmet kimdir?, Mehmet Emin Karamehmet kaç yaşında?, Mehmet Emin Karamehmet nereli, Mehmet Emin Karamehmet memleketi