FB TW PIN NWS
BioRank 3244

Murat Vargı

Doğum tarihi : ??.??.1948
Murat Vargı kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Murat Vargı doğum yeri :

Murat Vargı Biyografisi

MV Holdig'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Murat Vargı, 1948 yılında doğmuştur. Ankara TED Kolejinden mezun oldu. Üniversite tahsilini Ankara'da Ankara Üniversitesinde Ekonomi ve Dış Ticaret üzerine yaptı. Ardından Helsinki School of Economics'de de UNTD bursu ile ticaret geliştirme lisans programını, daha sonra da yine burslu olarak Indian Institute of Foreign Trade, New Delhi'de Dış Ticaret programını tamamlamıştır.

1972 yılında Koç Holding'de ihracat temsilcisi olarak çalışmaya başladı.

1976 yılında 3 ortağıyla beraber Penta Dış Ticaret şirketini kurdu. Şirketin 1989 yılında bölünmesi ile Murat Vargı Penta Tekstil şirketinde tekstil sektöründeki çalışmalarına devam etmiştir. 1994 krizinde iflas edip tekstil sektöründen çekildi. Penta Tekstil 2005 yılında alınan stratejik bir karar ile kapatılmış ve MV Grubu tekstil sektöründen çekilmiştir.

GSM projesini, Sabancı ve Koç gibi pek çok büyük grupla görüştü. Kimsenin yüzüne bakmak istemediği projeyle ilgili olarak Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’i ikna etmeyi başardı. Vargı’nın, projeyi zamanın Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdürü arkadaşı Burhan Karaçam aracılığıyla Karamehmet’e ulaştırmasıyla, Türkiye’nin en büyük GSM şirketi Turkcell doğdu. Vargı, ayrıca Türkiye’nin ilk teknoloji perakende zinciri KVK’nın ortakları arasına girdi.

1993 yılında Turkcell'in ve KVK'nın kurucu ortağı olan Murat Vargı, 1993 yılında MV Holdingi kurdu. Murat Vargı, telekom dışında enerji, turizm, reklam sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Vargı’nın bu şirketleri MV Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor.

2004 yılında Ata Film Stüdyoları ve 2005 yılında TEM Stüdyolarının alımı gerçekleştirilmiştir.

2005 yılında İzmir Büyük Efes Oteli için Özelleştirme İdaresi tarafından açılan ihaleyi Tahincioğlu Holding ile ortak olarak kazanılmıştır. 2008’de de Swissotel Büyük Efes olarak yeniden hizmete açmıştı. 2006 yılında ABD merkezli arama motoru olan Hakia'nın hislerinden alarak hissedarı olmuştur.

Murat Vargı, MV Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı, KVK Yönetim Kurulu Başkanı, TED İstanbul Koleji, TESEV, TEGV ve Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi’dir. Ayrıca ve TESEV üyesi olup, TEGV, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve KVK Diyarbakır Okulu'nun destekçisidir.

Murat Vargı, Birgül Vargı ile evlidir. Banu Vargı Tümay adında bir kızı vardır.

ABD merkezli finans dergisi Forbes'un 2015 yılında açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde Murat Vargı 1 milyar dolar serveti ile dünya sıralamasında 1741nci sırada yer almıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Murat Vargı için yapılan aramalar

Murat Vargı, Murat Vargı biyografi, Murat Vargı hayatı, Murat Vargı özgeçmişi, Murat Vargı hakkında, Murat Vargı doğum yeri, Murat Vargı fotoğraf, Murat Vargı video, Murat Vargı resim, Murat Vargı kimdir?, Murat Vargı kaç yaşında?, Murat Vargı nereli, Murat Vargı memleketi