FB TW PIN NWS
BioRank 697

Mediha Şen Sancakoğlu

Doğum tarihi : 08.Mart.1941
Mediha Şen Sancakoğlu kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Mediha Şen Sancakoğlu doğum yeri : Babaeski, Kırklareli

Mediha Şen Sancakoğlu Biyografisi

Mediha Şen Sancakoğlu, 8 Mart 1941 tarihinde Kırklareli'nin ilçesi Babaeski’de üç kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Mediha İzgin’dir. Annesi Zehra İzgin, babası Osman İzgin’dir. Kendisinden 6 yaş büyük ağabeyi Ahmet ve Sevim adında ablası vardır. Zamanında dedelerinin Bulgaristan’dan yaptıkları zorunlu göç nedeniyle Türkiye’ye yerleştiler. İki aylıkken ailesi Bursa Çekirge'ye taşındı, ilkokulu burada okudu, ortaokul 2. sınıfa devam ederken İstanbul'a taşındılar. Evlilik nedeniyle okulu bıraktı.
Mediha Şen Sancakoğlu, 1955 yılında 14 yaşında iken Alaattin Şen ile evlendi ve Eyüp Sultan'a yerleşti. Bu evlilikten Ayfer adında bir kızı, Gökhan adında bir oğlu oldu.

Çocukluğunda radyo sanatçısı olmayı kafasına koyan Mediha, konservatuvar mezunu kayın biraderi Nadir beyden bildiği şarkıların notalarını ister. İki sene gizli, gizli çalışır. Hiç hocası olmadan nota öğrenir.

Mediha Şen Sancakoğlu, 1968 yılında 2 çocuk annesi iken TRT’nin yetişmiş sanatçı sınavına girerek İstanbul Radyosu'nda solo programlara başladı. 1970 yılında gazinolarda sahne çalışmaları ile birlikte pek çok 45'lik ve uzunçalar plak yaptı. Bunlardan ikisi 45'lik ve bir uzunçalar olmak üzere üç altın plak ödülü aldı. İlk çalışma yeri Lunapark Gazinosudur. Daha sonra diğer gazinolarda da sahne alır. Artık resimleri dev gazete ilanlarında ve afişlerdedir.

1972 yılında ilk eşinden ayrıldı. 1973 yılında Kemal Sancakoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden Ebru ve Elif adında iki kızı dünyaya geldi.

1990 yılında çok sevdiği ağabeyi Ahmet İzgin'in amansız hastalığına duyduğu üzüntünün de etkisiyle şiir yazmaya ve sonrasında beste yapmaya başladı. 10 yıl içinde 2000'in üzerinde hece vezni, 500'ün üzerinde aruz vezni ile olmak üzere pek çok şiir yazdı, 500'ün üzerinde beste yaptı. Bu bestelerden 220 adedi TRT repertuvarındadır.

Bestelerinde 31 ayrı makam, 14 değişik usûl kullanan Mediha Şen Sancakoğlu, 1995 yılında Milliyet gazetesinin yılın sevilen 10 şarkısı yarışmasında söz ve müziği kendisine ait olan "Başka Mevsim Aramam" adlı şarkısıyla dereceye girdi. 1997 yılında söz ve müziği kendisine ait olan "Ceylan Gibi Ürkek Bakıyorsun" adlı şarkısıyla Dede Efendi Beste Yarışması'nda mansiyon aldı. Yine 1997 yılında Samsun'da açılan ulusal beste yarışmasında sözleri Yalçın Benlican'a ait "Dudağın Gül Açmış" adlı bestesiyle mansiyon aldı. 2001 yılında 1. Yalova Yürüyen Köşk Beste Yarışması'nda söz ve müziği kendisine ait olan "Yalovalım" isimli şarkısıyla mansiyon aldı. Bu arada çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserlerinde sayısız ödül ve plaket aldı. 1970'li yıllarda okuduğu 200'e yakın şarkı, 2002 Şubat'ında CD halinde Jet Plak tarafından piyasaya çıkarıldı. "Koklamazsan Bahçenizde Sümbül Olmak İstemem" isimli şiiri ise, Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay tarafından bestelendi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1955 yılında 14 yaşında iken Alaattin Şen ile evlendi ve Eyüp Sultan'a yerleşti. Bu evlilikten Ayfer (d.1957) adında bir kızı, Gökhan (d.1963) adında bir oğlu oldu. 1972 yılında boşandı.
2.eşi: 1973 yılında Kemal Sancakoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden Ebru (d. 1975) ve Elif (d.1976) adında iki kızı dünyaya geldi. İki kızı da Amerika da Ebru (Houston) ve Elif (Boston) da yaşamaktadır.

1987 yılında yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı ve başrollerinde Şener Şen ve Uğur Yücel’in oynadığı “Muhsin Bey” filmi’nin Ağlamakla inlemekle ömrüm gelip geçiyor adlı soundtrack’ini seslendirdi.

Albümleri:
2018 - Öyle Bir Akşam (Orijinal Plak Kayıtlarıyla Arşiv 1)
2018 - Ölümsüz Şarkılar
2018 - Mühürledim Kalbimi (Orijinal Plak Kayıtlarıyla Arşiv 2)
2013 - Unutulmaz Besteler 3
2007 - Mediha Şen Sancakoğlu
2005 - Yusuf Nalkesen
2005 - Unutulmaz Besteler 2
2005 - Türk Müziği Koleksiyonu 5: Avni Anıl
2002 - Unutulmaz Besteler 1
2002 - Mediha Şen Sancakoğlu Söylüyor (Türk Sanat Müziği Özel Arşivi, Vol. 1)
1986 - Askerden Anaya

Popüler Şarkıları:
- Kaderimde hep güzeli aradım
- Saymadım Kaç Yıl Oldu
- Kaderimde Hep Güzeli
- Keman Taksimi
- Aşk Nedir Nasıldır
- Alım Yeşilim Sarım
- Leylakları Sümbülleri Soldurdun Gonca Gülleri
- Sen Kimseyi Sevemezsin
- İnan İnan ki
- Nasıl Geçti Habersiz
- Güller Ne Hoştur
- Bir Dinlesen Kalbimi
- Askerden Anaya
- Sen Giderken
- Kayboldum Kaybolan
- Yalan
- Sevil De Sevme
- Siyah Gözlerinde Özlem Yaşları
- Dudaklarında Arzu
- Kabahat Benim mi
- Geçti Sevdalarla Ömrüm
- O Ağacı Altını
- Gel Bana Sor Sevgilim
- Bir İlkbahar Sabahı
- Seni Seni Hissederim
- Unutulmuş Değilsin Adın Saklı Kalbimde
- Ağlamışım Gülmüşüm
- Affetmem Asla Seni
- Ayrılık Ateşten Bir Ok
- Yunus Gibi
- Kanun Taksimi
- Sanki Benim İçin Doğmuşsun


Kaynak:Biyografi.info

Mediha Şen Sancakoğlu için yapılan aramalar

Mediha Şen Sancakoğlu, Mediha Şen Sancakoğlu biyografi, Mediha Şen Sancakoğlu hayatı, Mediha Şen Sancakoğlu özgeçmişi, Mediha Şen Sancakoğlu hakkında, Mediha Şen Sancakoğlu doğum yeri, Mediha Şen Sancakoğlu fotoğraf, Mediha Şen Sancakoğlu video, Mediha Şen Sancakoğlu resim, Mediha Şen Sancakoğlu kimdir?, Mediha Şen Sancakoğlu kaç yaşında?, Mediha Şen Sancakoğlu nereli, Mediha Şen Sancakoğlu memleketi