FB TW PIN NWS
BioRank 8604

Martina Navratilova

Doğum tarihi : 18.Ekim.1956
Martina Navratilova kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Tenisçi
Martina Navratilova doğum yeri : Prag, Çek Cumhuriyeti

Martina Navratilova Biyografisi

Martina Navratilova dünya eski bir numarası olarak tanınan dünyaca ünlü bir tenisçidir. 1970'lerde ve 80'lerde dünyanın en iyi tenisçilerinden biriydi.

Martina Navratilova, 18 Ekim 1956 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Mirek Subert, Jana Navratilova çiftinin kızı olarak doğmuştur. Annesi Jana eski bir tenisçi, jimnastikçi ve kayak eğitmeni; baba Mirek kayak eğitmeni. Doğduğunda soyadı, Subertova olan sporcunun daha sonra 6 yaşında iken soyadı değiştirilmiş ve Navratilova olmuştur. Ebeveynleri, 3 yaşındayken boşandılar. Boşanmanın ardından Martina ve annesi Jana, Prag'ın hemen dışındaki Krkonose Dağları'ndaki bir kayak merkezine taşındı. 3 sene sonra annesi Miroslav Navrátil ile evlendi. Miroslav Navratil de bir tenis antrenörü ve Martina üvey babasının soyadını alıyor.

Martina Navratilova, 8 yaşında iken gerçek babası bunalımlı hayatına daha fazla devam edemedi ve intihar etti.

4 yaşındayken tenise merak saran Martina Navratilova, 7 yaşından itibaren düzenli olarak tenis antrenmanları yapmaya başlamıştır. Üvey babası Miroslav çocuktaki yeteneğin farkında ama bir avantajlı durum da yaratmak için sağ elini kullanan Martina’ya sol eliyle antrenman yaptırıyor ve bir süre sonra artık solak bir kadın tenisçi oluyor. 9 yaşında Çek şampiyonu George Parma'dan ders almaya başladı. 15 yaşında, Çek ulusal şampiyonluğunu kazandı. 1973 yılında, 16 yaşında, profesyonel oldu ve ABD'de yarışmaya başladı. Komünist yönetimin Çek Tenis Federasyonu baskı altında tutması ve sporun gelişmesinin engellenmesi nedeniyle ailesi ABD'ye göç etti.

18 yaşındaki Navratilova, 1975 ABD Açık'ında oynadı. 1978 yılında ilk Grand Slam turnuvasını Wimbledon'da Amerikalı Chris Evert'e karşı kazandı.

ABD, Florida’da yaşayan Martina Navratilova, 1981 yılında ABD vatandaşı olmuştur. 1965 yılından itibaren tenisle ilgilenen Martina Navratilova, aktif tenisçilik yaşantısına 2005 yılında son vermiştir. 2006 yılında gelmiş geçmiş en başarılı bayan tenisçi seçilmiştir.

Lezbiyen olduğunu seneler önce açıklayan ve o zamandan beridir LGBT hakları için çalışmalar yapan Martina Navratilova, 17 Aralık 2014 tarihinde uzun süredir birlikte olduğu Rusya eski güzeli bayan Julia Lemigova ile Florida'da evlendi.

Martina Navratilova, teklerde 18, çiftlerde 31 (tüm zamanların rekoru) ve karışık çiftlerde 10 Grand Slam şampiyonluğu kazanmıştır. 1978-1987 yılları arasında 9 yıl dünya sıralamasında 1 numaraya yükselme başarısı gösterdi.

Martina Navratilova, kazandığı 18 Grand Slam’ın 3’ü Avustralya Açık, 2’si Fransa Açık, 9’u Wimbledon, 4’ü ise Amerika Açık Tenis Turnuvası’dır. Bu sıra dışı performans onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bayan sporcusu yapmaktadır. Çiftlerde, 31 kez Grand Slam kazanan Navratilova, 31 Grand Slam’ın 9’u Avustralya Açık, 8’i Fransa Açık, 8’i Wimbledon, 10’u ise Amerika Açık Tenis Turnuvası’dır.

Oynadığı 1441 maçı kazanan Navratilova buna karşın 213 maçı kaybetti. İlerleyen yaşına rağmen tenis oynamaya devam eden oyuncu kariyerini yine bir Grand-Slam kupasıyla noktaladı. Vatandaşı Bob Bryan'la birlikte 2006'da Amerika Açık Tenis Turnuvasına karışık çiftlerde katılan Navratilova şampiyon oldu.

Kadın sporcuların sorunları, erkeklerle aynı para ödüllerini kazanmaları için çalışan tenisçi aralarında hayvan, kadın ve çevre hakları alanlarında çalışan birçok toplumsal harekete de maddi ve manevi destek veriyor.

Atletik ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan Martina Navratilova 2010 yılında göğüs kanserine yakalandı ve altı ay süren tedaviden sonra Tanzanya’da Klimanjero Dağına tırmandı. Agresif servis voleci solak bir tenisçi, tenis oynamadığı zamanlarda dekatlon yapan ve dağlara tırmanan bir çılgın sporcu, saçları, aşkları, kıyafetleri, gözlükleri ve elbette sesiyle tenis dünyasında yaşayan bir efsanedir o..

2014 yılında Polonyalı tenisçi Agnieszka Radwanska'nın antrenörü oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Martina Navratilova için yapılan aramalar

Martina Navratilova, Martina Navratilova biyografi, Martina Navratilova hayatı, Martina Navratilova özgeçmişi, Martina Navratilova hakkında, Martina Navratilova doğum yeri, Martina Navratilova fotoğraf, Martina Navratilova video, Martina Navratilova resim, Martina Navratilova kimdir?, Martina Navratilova kaç yaşında?, Martina Navratilova nereli, Martina Navratilova memleketi