FB TW PIN NWS
BioRank 7473

Marine Le Pen

Doğum tarihi : 05.Ağustos.1968
Marine Le Pen kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Avukat, Siyasetçi
Marine Le Pen doğum yeri : Neuilly-sur-Seine, Fransa

Marine Le Pen Biyografisi

16 Ocak 2011 tarihinden beri Ulusal Cephe Partisi'nin (Ulusal Cephe) lideridir.

Marine Le Pen, 5 Ağustos 1968 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Marion Anne Perrine Le Pen’dir. Annesi Pierrette Lalanne, babası Ulusal Cephe Partisi'nin onursal lideri Jean-Marie Le Pen’dir. İki ablası vardır. Anne babası 1987 yılında boşandı. Evi terk eden annesinin sesini bir daha ancak 15 yıl sonra duyabildi. Paris’te Paris-II-Assas Üniversitesi Hukuk fakültesinden 1991 yılında mezun oldu. 1992 yılında aynı üniversitede Ceza Hukuku dalında yüksek lisansını tamamladı.

1976 yılında iki ablasıyla beraber babasının Paris’teki dairesine yönelik suiskastten kılpayı kurtuldu.

Marine Le Pen, 1992-1998 yılları arasında Paris’te serbest avukatlık yaptı. Marine Le Pen, Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukatlık yemininden bir yıl sonra politikaya atılmaya ve babasının çizgisinde gitmeye karar verdi. 1993 yılındaki yerel seçimlerde Ulusal Cephe’ye ilk adımını attı. 1998 – 2003 yıllarında Ulusal Cephe'nin Hukuk Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Marine Le Pen, 2004 yılında milletvekili olarak seçildi ve Avrupa Parlamentosunda Fransız Üyesi olarak görev yaptı.

16 Ocak 2011 tarihinde Ulusal Cephe Partisi'nin Başkanı seçildi ve görevi Babası Jean-Marie Le Pen’den devraldı.

Marine Le Pen, işe Ulusal Cephe Partisi'nin “ırkçı değil muhafazakar ve milliyetçi bir kitle partisi” olduğu imajını vererek başladı. Ocak 2011’de başına geçtiği partisini “şeytani olmaktan çıkarma/ dediabolisation” politikasıyla bu iddiasını hayata geçirmeyi başardı. Bütün bunları AB’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve ülke içindeki siyasi konjonktür nedeniyle merkez partilerden kopan halkın nabzını çok iyi tutup semboller üzerine oynayarak başardı. Son seçimlerde en çok gençler ve işçilerden oy aldı. Solun geleneksel seçmeni olan işçilerin yüzde 48’i Ulusal Cephe Partisi'ne oy verdi. Ulusal Cephe Partisi, gençlerin de en çok oy verdiği parti oldu.

Fransa’daki işsizliğin nedeninin ülkeye akın eden göçmenler olduğunu söyleyerek işsizlerin, kriz altında ezilen işçilerin, işsiz banliyö gençliğinin ilgisini çekmeyi başardı. Yabancıların oy kullanmasına, Türkiye’nin AB üyeliğine, eşcinsellerin evlat edinmesine, yabancıların sosyal yardım almasına ve oy kullanmasına karşı çıktı. Ulusal para birimini, ‘Made in France’i, sınırların kapatılmasını, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesini, ölüm cezalarını destekledi.

Marine Le Pen, iki kere evlenip boşandı. 3 çocuğu vardır. 2009 yılından beri Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile birlikte yaşamaktadır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1995 yılında Franck Chauffroy ile evlendi. 2000 yılında boşandı. Jehanne, Louis, ve Mathilde adlarında üç çocuğu vardır.
2.eşi: 2002 yılında Eric Lorio ile evlendi. 2006 yılında boşandı.
3.eşi: 2009 yılından itibaren Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile birlikte yaşamaktadır.

2012 yılındaki Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuş ancak seçimleri François Hollande kazanarak cumhurbaşkanı olmuştur.

2017 yılında yapılacak Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur. 23 Nisan 2017 günü yapılan ilk tur sonucunda Emmanuel Macron ile ikinci tura kalmıştır. 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ikinci turda Emmanuel Macron kazanmıştır.

10 Nisan 2022 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine de katılan Marine Le Pen, yine ilk tur sonucunda Emmanuel Macron ile ikinci tura kalmıştır. 24 Nisan 2022 tarihinde yapılan ikinci tur seçimlerde Emmanuel Macron, oyların %58'ini alarak yeniden Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.Kaynak:Biyografi.info

Marine Le Pen hakkında haberler

Tüm Marine Le Pen haberleri

Marine Le Pen için yapılan aramalar

Marine Le Pen, Marine Le Pen biyografi, Marine Le Pen hayatı, Marine Le Pen özgeçmişi, Marine Le Pen hakkında, Marine Le Pen doğum yeri, Marine Le Pen fotoğraf, Marine Le Pen video, Marine Le Pen resim, Marine Le Pen kimdir?, Marine Le Pen kaç yaşında?, Marine Le Pen nereli, Marine Le Pen memleketi