FB TW PIN NWS
BioRank 4923

Emmanuel Macron

Doğum tarihi : 21.Aralık.1977
Emmanuel Macron kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Emmanuel Macron doğum yeri : Amiens, Fransa

Emmanuel Macron Biyografisi

23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday oldu ve 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 2.tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Fransa'nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

Emmanuel Macron, 21 Aralık 1977 tarihinde Amiens, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron’dır. Babası bir nörolog, annesi pediatrist’dir. Kendisinden iki yaş büyük erkek kardeşi ve 5 yaş küçük kız kardeşi vardır. Macron, küçüklüğünde piyano dersi aldı. İlk eğitimini Cizvit ve Katolik kilisesinin kontrolündeki okullarda alan Macron, daha sonra abisi ile birlikte Paris’te lise ve üniversiteyi okudu. Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi'nde, Siyasi Etüdler Enstitüsü’nden siyaset bilimi diploması aldı. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nden 2001'de mezun oldu, 2002-2004 yıllarında Ulusal İdare Okulu'nda (ENA) eğitim gördü. 10 yıl Amiens konservatuvarında piyano eğitimi almıştır.

2004 yılında (ENA)Ulusal İdare Okulu'ndan mezun olduktan sonra Maliye müfettişi oldu. Macron’un yolları bu süreçte, 1980’den bu yana “Fransa siyasetinin gizli gücü” olarak görülen ekonomist ve yazar Jacques Attali ile kesişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye ekonomi alanında bir reform paketi raporu hazırlayan Attali, Macron’u yardımcısı olarak yanına aldı. Fransa yönetiminin "akıl hocası" Attali ile tanışması sonrasında devlet memurluğundan istifa eden Macron, kariyerini özel sektörde devam ettirerek Rotschild Bankasında işe girdi. 2008 yılında Rothschild & Cie grubunda ticari bankacı olarak görev aldı.

Emmanuel Macron, 2007 yılında Brigitte Trogneux ile evlendi.

Yurttaşlar Hareketi'nde (MDC) militanlığa başlayan Emmanuel Macron, 2001 yılında Sosyalist Parti'ye katıldı ve 2006-2009 yıllarında etkin oldu. 2006 yılından itibaren Jean Jaurès Vakfı'nda görev almış ve aynı yıl Jean-Pierre Jouyet aracılığıyla François Hollande ile tanıştırılmış ve 2010'dan itibaren Hollande'ın yakınında yer almıştır.

15 Mayıs 2012'de François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçildiğinde cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014'ten geçerli olmak üzere Temmuz 2014'te bu görevden ayrıldı.

Emmanuel Macron, 2. Manuel Valls Hükümeti'nde 24 Ağustos 2014 - 30 Ağustos 2016 tarihleri arasında Fransa Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı. 2016’nın nisan ayında isim ve soy isminin baş harfleriyle başlayan En Marche (Yürüyüş) Hareketi’ni kuran Macron, aynı yıl ağustos ayında da Ekonomi Bakanlığından istifa ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri için bağımsız adaylığını ilan etti.

23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur. 23 Nisan 2017 günü yapılan İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kalmıştır.

7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 2.tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Fransa'nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

10 Nisan 2022 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine ilk tur sonucunda Emmanuel Macron ile Marine Le Pen, ikinci tura kalmıştır. 24 Nisan 2022 tarihinde yapılan ikinci tur seçimlerde Emmanuel Macron, oyların %58'ini alarak yeniden Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Emmanuel Macron hakkında haberler

Tüm Emmanuel Macron haberleri

Emmanuel Macron için yapılan aramalar

Emmanuel Macron, Emmanuel Macron biyografi, Emmanuel Macron hayatı, Emmanuel Macron özgeçmişi, Emmanuel Macron hakkında, Emmanuel Macron doğum yeri, Emmanuel Macron fotoğraf, Emmanuel Macron video, Emmanuel Macron resim, Emmanuel Macron kimdir?, Emmanuel Macron kaç yaşında?, Emmanuel Macron nereli, Emmanuel Macron memleketi