FB TW PIN NWS
BioRank 9345

Marcel Duchamp

Doğum tarihi : 28.Temmuz.1887 Ölüm tarihi : 01.Ekim.1968
Marcel Duchamp kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek :
Marcel Duchamp doğum yeri :
Ölüm yeri :

Marcel Duchamp Biyografisi

Fransız ressam.
Heykeltıraş Raymond Duchamp-Villon ve Şair Suzanne Duchamp' ın kardeşi olan Fransız ressamı Marcel Duchamp, 28 Temmuz 1887 günü 7 çocuklu aile'nin 4. çocuğu olarak Blainville'da dünyaya geldi. Babası başarılı bir noter olan Marcel ve Duchamp ailesi, bölgenin en güzel evinde oturuyorlardı.

Önceleri fovizm, daha sonra kübizm eğilimli resimler yapan Marcel Duchamp, 1912'de yaptığı Merdivenden İnen Çıplak adlı tablosuyla fütürizme yaklaştı. Tablonun birbirini izleyen evrelere bölünmüş hareketiyle zaman ve uzamı dile getirmeye çalıştı.

1913'ten başlayarak ilk "ready-made"lerini (oldukları gibi alınıp, kullanılan ve alaycı biçimde sanat yapıtı sayılan günlük eşyalar Şişe Kurutma Makinesi,1914) gerçekleştirdi. "Karşı sanat" diye nitelenen bu nesnelerle öndadacı bir anlayışla çalıştı (dadacılık, Duchamp'ın 1915'te New York'a gidişinden sonra genişleyip, yayıldı).

Tu m'la (1918) adlı tablosunda bütün öncü eğilimleri bir yana bıraktıkdan sonra, "büyük cam"dan yaptığı en önemli çalışmasına (Bekârları Tarafından Soyulmuş Gelin) başladı. Sonra optik oyunlara ilgi duyup, bazı kinetik araştırmalara girişti (Yarımküre Biçimli Rotatif, 1935).

Çağdaş plastik sanatlara temel katkısı o dönemde (1946-1966 arasında gizlice çalıştığı ve ancak ölümünden sonra ortaya çıkarılan veriler: 1- Çağlayan, 2- Aydınlatma Gazı adlı çevre düzenlemesi dışında) aşağı yukarı bütünüyle sona erdiyse de, sanat nesnesine ve sanatçıya tapınmayı yıkma girişiminden, savaş sonrası sanatını canlandırma amacıyla çeşitli biçimlerde yararlanıldı ve happening, popjart, kavramsal sanat, vb. akımlar, bazı farklı yönelişler içermelerine karşın, Duchamp'ın sanatından büyük ölçüde etkilendiler.

Kaynak:Biyografi.info

Marcel Duchamp için yapılan aramalar

Marcel Duchamp, Marcel Duchamp biyografi, Marcel Duchamp hayatı, Marcel Duchamp özgeçmişi, Marcel Duchamp hakkında, Marcel Duchamp doğum yeri, Marcel Duchamp fotoğraf, Marcel Duchamp video, Marcel Duchamp resim, Marcel Duchamp kimdir?, Marcel Duchamp kaç yaşında?, Marcel Duchamp nereli, Marcel Duchamp memleketi