FB TW PIN NWS
BioRank 1673

Makbule Atadan

Doğum tarihi : ??.??.1885 Ölüm tarihi : 18.Ocak.1956
Makbule Atadan kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi, Yazar
Makbule Atadan doğum yeri : Selanik
Ölüm yeri : Ankara

Makbule Atadan Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kız kardeşidir.

Makbule Atadan, 1885 yılında Ali Rıza bey ve Zübeyde Hanımın kızı olarak Selanik’de doğmuştur. Atatürk'ün beş kardeşinden biridir. Bu kardeşler, Fatma (1872-1875), Ahmet (1874-1883), Ömer (1875-1883), Makbule (1885-1956), Naciye (1889-1901)'dir.

Makbule Atadan Birinci Dünya savaşından sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a ağabeyinin kendileri için Akaretler'de tuttuğu eve yerleşti. Mustafa Kemal milli mücadeleyi başlatmak üzere İstanbul'dan ayrıldığı zaman ana-kız Akaretler'deki evde kaldılar.

Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal, kızkardeşini ve ailesini Ankara'ya aldı. Bir süre ağabeyinin yanında kalan Makbule Atadan, daha sonra Çankaya arazisi içinde ve köşkün batısında kendisi için yaptırılan çamlı Köşk'e yerleşti. Ağabeyinin siyasi ve sosyal hayatı ile hemen hiç ilişkisi olmadan Çamlı Köşk'te yaşamaya devam etti. Soyadı Kanunu çıkarıldığında Makbule Hanım "ATADAN" soyadını almıştır.

1930 yılında Atatürk'ün isteğiyle Ali Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na girdi. Birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi. Partideki görevi sırasında Milletvekili Mecdi Boysan ile tanıştı.

Makbule Atadan, aslen Gümülcineli bir fabrikatör olan Edirne milletvekili Mecdi Boysan ile 1935 yılında evlenmiş ve daha sonra Atatürk'ün ölümünden bir süre sonra 1948 yılında boşanmıştır.

Abisi Mustafa Kemal ATATÜRK ile ilgili anılarını 1952 yılında “Büyük Kardeşim Atatürk” ve “Ağabeyim Mustafa Kemal “ adlarıyla yayımlandı.

Makbule Atadan, 18 Ocak 1956 tarihinde Ankara'da Camlı Köşk’de 71 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Makbule Atadan için yapılan aramalar

Makbule Atadan, Makbule Atadan biyografi, Makbule Atadan hayatı, Makbule Atadan özgeçmişi, Makbule Atadan hakkında, Makbule Atadan doğum yeri, Makbule Atadan fotoğraf, Makbule Atadan video, Makbule Atadan resim, Makbule Atadan kimdir?, Makbule Atadan kaç yaşında?, Makbule Atadan nereli, Makbule Atadan memleketi