FB TW PIN NWS
BioRank 4301

Zübeyde Hanım

Doğum tarihi : ??.??.1857 Ölüm tarihi : 14.Ocak.1923
Zübeyde Hanım kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Zübeyde Hanım doğum yeri : Langaza, Selanik
Ölüm yeri : İzmir

Zübeyde Hanım Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün annesidir.

Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Langaza’da doğmuştur. Konya Karaman'dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’ya yerleşen bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofu ailesinden Feyzullah Ağa'nın kızıdır. Annesi, Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır.

Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza Efendi ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlendi.

6 çocuğu oldu. Çocuklarından Ahmet (1874-1883), Ömer (1875-1883), Naciye (d.1889) ve Fatma (1872-1875), fazla yaşamadı. Sadece Mustafa (Mustafa Kemal ATATÜRK) (d.1881) ve Makbule Atadan (d.1885) hayatlarına devam edebildi. Naciye’yi de 1901 yılında küçük yaşta veremden kaybettiler.

Kocası Ali Rıza Efendi, 1889 yılında, tek oğlu Mustafa Kemal (Mustafa Kemal ATATÜRK) ilkokul üçüncü sınıfta okuduğu sırada, hastalanarak öldü.

Bunun üzerine Zübeyde hanım, çocukları Mustafa, Makbule ve Naciye’yi de alarak abisi Hüseyin Bey'in Langaza'daki çiftliğine gitti. Abisine daha fazla yük olmak istemeyen Zübeyde, ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yaptı. Balkan Savaşı’ndan sonra Ragıp Bey’den boşandı. Birinci Dünya savaşından sonra Zübeyde hanım ile birlikte kızı Makbule Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a Mustafa Kemal’in kendileri için Akaretler'de tuttuğu eve yerleşti.

1919’da Anadolu'ya çıktığından beri görmediği ve üstelik Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verildiğini öğrendiği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşan Zübeyde, onun yanına Ankara’ya yerleşti. Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti.

Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 tarihinde İzmir’de 66 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Zübeyde Hanım için yapılan aramalar

Zübeyde Hanım, Zübeyde Hanım biyografi, Zübeyde Hanım hayatı, Zübeyde Hanım özgeçmişi, Zübeyde Hanım hakkında, Zübeyde Hanım doğum yeri, Zübeyde Hanım fotoğraf, Zübeyde Hanım video, Zübeyde Hanım resim, Zübeyde Hanım kimdir?, Zübeyde Hanım kaç yaşında?, Zübeyde Hanım nereli, Zübeyde Hanım memleketi