FB TW PIN NWS
BioRank 5907

Mahmut Abbas

Doğum tarihi : 26.Mart.1935
Mahmut Abbas kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Mahmut Abbas doğum yeri : Safed, Filistin

Mahmut Abbas Biyografisi

Mahmut Abbas, 26 Mart 1935 tarihinde İsrail’in kuzeyinde bulunan Safed kasabasında doğmuştur. 1948 yılında İsrail kurulunca mülteci durumuna geldi. 1948 yılında ailesiyle birlikte bir mülteci olarak gittiği Suriye'de bir süre ilkokul öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra Şam Üniversitesi ve Kahire üniversitelerinde hukuk eğitimi gördü. Moskova'da Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi tarih alanında doktora yaptı.
Katar’da zengin bir işadamı olduktan sonra 1980’li yılların ortasında ülkesine dönebildi. Burada ilerde kendisini Filistin hareketinin başına getirecek ilk adımları atarak, yeraltında faaliyet gösteren Filistinli grupları organize etmeye başladı. Burada yetiştirdiği gençler daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü’nde önemli görevlere geldi. Mahmut Abbas, Yaser Arafat ile birlikte El Fetih’i kurdu. Filistin davası için mücadele ederken, Arafat’ı Ürdün, Lübnan ve Tunus’taki sürgününde yalnız bırakmadı. Yaser Arafat ile birlikte Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yöneticileri arasında oldu. İlk olarak örgütün mali işlerinin sorumluluğunu aldı. 70’lı yıllarda güvenlikle ilgili görev üstlendi, 1980’de ise FKÖ’nün ulusal ve uluslararası ilişkileri departmanı sorumlusu oldu. Az sayıda ılımlı Filistinli politikacıdan biri olarak, İsrail ve ABD hükümetleriyle diyalogu sürdürdü.

İsrail-Filistin çatışmasına barışçıl çözüm bulunmasını savundu, Yahudi gruplarla diyaloğa destek verdi, iki devletli çözümden yana oldu. Oslo’daki gizli görüşmelere katılan Filistin heyetinin başkanlığını üstlenmesi Abbas’ın FKÖ içinde güvercin olarak tanınmasına yol açtı. 1993 yılında örgüt adına İsrail ile barış anlaşmasına imza attı.

2003 yılında özerk Filistin yönetiminin başbakanlığına Yaser Arafat tarafından ABD başkanı George W. Bush hem de İsrail başbakanı Ariel Şaron tarafından Ortadoğu Sorunu'nun çözümü için talepleri karşısında getirildi. 29 Nisan 2003 tarihinde ilk başbakan oldu. Ancak tüm yetkilerine sahip olamadı, bu da hareket alanını oldukça sınırladı. Yaser Arafat ile yaşadığı iktidar mücadelesi sonucu 4 ay sonra 6 Eylül 2003 tarihinde başbakanlıktan istifa etti.

Yaser Arafat'ın 11 Kasım 2004 tarihindeki ölümünden sonra Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığını devraldı. 9 Ocak 2005 tarihinde yapılan seçimlere El Fetih'in adayı olarak girdi ve oyların % 62.52'sini alarak Filistin Devlet başkanı seçildi.

Mahmut Abbas, Amina Abbas ile evlidir. Yasser, Mazen, Tareq adında üç çocuğu vardır.

Mahmut Abbas, 12 Ocak 2015 tarihinde Türkiye’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Kaynak:Biyografi.info

Mahmut Abbas için yapılan aramalar

Mahmut Abbas, Mahmut Abbas biyografi, Mahmut Abbas hayatı, Mahmut Abbas özgeçmişi, Mahmut Abbas hakkında, Mahmut Abbas doğum yeri, Mahmut Abbas fotoğraf, Mahmut Abbas video, Mahmut Abbas resim, Mahmut Abbas kimdir?, Mahmut Abbas kaç yaşında?, Mahmut Abbas nereli, Mahmut Abbas memleketi