FB TW PIN NWS
BioRank 7958

Maharishi Mahesh Yogi

Doğum tarihi : 12.Ocak.1918 Ölüm tarihi : 05.Şubat.2008
Maharishi Mahesh Yogi kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek :
Maharishi Mahesh Yogi doğum yeri : Jabalpur, Madhya Pradesh, Hindistan
Ölüm yeri : Vlodrop, Hollanda

Maharishi Mahesh Yogi Biyografisi

Guru Maharishi Mahesh Yogi, Transandantal Meditasyon tekniğini geliştirmesi ve Dünya çapında yayması ile bilinen Hint’dir.

Maharishi Mahesh Yogi, 12 Ocak 1918 tarihinde İngiliz idaresi altındaki Hindistan’da Madhya Pradesh eyaletinde yer alan Jabalpur’da “Kayastha” kastına (orta sınıfı temsil eden kast) mensup olan bir orman bekçisinin dört çocuğundan üçüncüsü olarak doğmuştur. Asıl adı Maheş Prasad Varma’dır. 1942 yılında Hindistan’da Allahabad Üniversitesi'nden fizik ve matematik bölümünden mezun oldu.

1941 yılından itibaren Hindistan'ın o dönemki ruhani liderlerinden Brahmananda Saraswati'nin müridi olup idari sekreterliğini yapmaya başladı ve "Bal Brahmaçari Maheş" adını aldı. 13 yıl boyunca gurusunun yanında eğitim gördükten sonra 1953 yılında Saraswati'nin ölümü sonrasında Himalayalar'daki Uttarkashi şehrine giderek iki yıl boyunca inzivaya çekildi. 1955 yılında Uttarkashi'den ayrılıp "Maharishi Mahesh Yogi" adını alarak Transandantal Meditasyon tekniğini Dünya çapında yaymak için önce iki yıl boyunca Hindistan’ı dolaştı.

Maharishi’nin Veda Bilimi ve Teknolojisinin zihin alanındaki tekniği olan Transandantal Meditasyon programı, insanın kendisini geliştirmesi için dünyada en yaygın şekilde uygulanan ve üzerinde en fazla araştırma yapılan programdır. Maharishiye göre her insanin içinde ölçülmesi imkansız olan zeka ve mutluluk bulunuyordu. Ve bu potansiyeli keşfetmek ve yaşamak her insanın hakkıydı. Ayrıca bu tekniği her yaştaki, her kültürdeki, her seviyedeki insan öğrenebilirdi.

Bu sebeple Transandantal Meditasyon tekniğini yaymak için 1957 yılında ilk dünya turu Rangoon, Burma'da (şimdi Myanmar) başladı ve Tayland, Malaya, Singapur, Hong Kong ve Hawaii ülkelerini içeriyordu . 1959 baharında Hawaii'ye geldi. 1959 yılında Honolulu, San Francisco, Los Angeles, Boston, New York ve Londra'da Transandantal Meditasyon tekniği öğretti. Los Angeles'ta yazar Helena Olson'ın evinde kaldı.

Maharishi Mahesh Yogi, 1960 yılında Hindistan, Fransa, İsviçre, İngiltere, İskoçya, Norveç, İsveç, Almanya, Hollanda, İtalya, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda ve Afrika'daki birçok şehre gitti. 1961 yılında, ABD, Avusturya, İsveç, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hindistan, Kenya, İngiltere ve Kanada’yı dolaştı. 1962 yılında dünya turu Avrupa, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda da devam etti. 1963'te Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Hindistan'daki şehirleri gezdi . Maharishi Mahesh Yogi'nin 1964'teki beşinci dünya turu, Kuzey Amerika, Avrupa ve Hindistan'daki birçok şehre ziyaretlerden oluşuyordu.

1960'ların sonlarında ve 1970'li yılların başında Maharishi Mahesh Yogi, “the Beatles” grubunun ruhani danışmanı olarak da çalıştı. The Beatles, the Beach Boys ve birçok ünlünün Dünya barışının yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla öğretilerini benimsemesi ve kendisini desteklemesiyle düşünürün ünü kısa sürede yayıldı.

Maharishi Mahesh Yogi’nin 1963 yılında yazdığı "Varlık Bilimi ve Yaşama Sanatı" adlı kitabı 15 dile çevrilmiş ve dünyada 1 milyondan fazla satmıştır.

1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Iowa, Fairfield’da “Maharishi Uluslararası Üniversitesi”ni kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi, 1990 yılından itibaren Hollanda’nın güneydoğu kesiminde bir kasaba olan Vlodrop’a yerleşip Transandantal Meditasyon hareketinin merkezini buraya kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi’nin tekniği stresi azaltmaya ve sağlıklı yaşam sürmeye yarıyordu. 1955 yılında bunu tanıtmaya başladı. Çeşitli kutsal sayılan sözlerin tekrarlanmasıyla yapılan sessiz meditasyon insana iç huzuru sağlıyordu. Daha ileri aşamalara gelenler ise “yoga uçuşunu” deniyordu. Maharishi Mahesh Yogi, bunun dünya barışına katkı sağlayan pozitif bir enerji yaydığını söylüyordu. Beyaz bir kaftan giyen ve çiçeklerden oluşan bir çelenk takan Maharishi Mahesh Yogi, doksan yaşında Hollanda’da ölene kadar hareketin lideri ve sözcüsü oldu.

Maharishi Mahesh Yogi’ni mesajı, herkes için "iyilik"ti.

Maharishi Mahesh Yogi, 5 Şubat 2008 tarihinde Transandantal meditasyon hareketinin merkezinin de bulunduğu Hollanda’daki Vlodrop köyündeki evinde 90 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1963 - Varlık Bilimi ve Yaşama Sanatı


Kaynak:Biyografi.info

Maharishi Mahesh Yogi için yapılan aramalar

Maharishi Mahesh Yogi, Maharishi Mahesh Yogi biyografi, Maharishi Mahesh Yogi hayatı, Maharishi Mahesh Yogi özgeçmişi, Maharishi Mahesh Yogi hakkında, Maharishi Mahesh Yogi doğum yeri, Maharishi Mahesh Yogi fotoğraf, Maharishi Mahesh Yogi video, Maharishi Mahesh Yogi resim, Maharishi Mahesh Yogi kimdir?, Maharishi Mahesh Yogi kaç yaşında?, Maharishi Mahesh Yogi nereli, Maharishi Mahesh Yogi memleketi