FB TW PIN NWS
BioRank 5392

Lütfi Elvan

Doğum tarihi : 12.Mart.1962
Lütfi Elvan kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Lütfi Elvan doğum yeri : Ermenek, Karaman

Lütfi Elvan Biyografisi

25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na atandı.
Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman, Ermenek’de doğmuştur. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye'dir. Hayriye Servi adında ablası vardır.
İlkokula Karaman'ın Ermenek ilçesinde başladı.İlkokulu bitirmeden Ailesi ile birlikte Konya'ya taşındılar, ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Konya'da tamamladı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden mezun oldu. 1983 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursunu birincilikle kazanarak Etibank Genel Müdürlüğü adına İngiltere’ye gitti. İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde maden ve yöneylem araştırması alanında, “Kısa Dönem Maden Üretim Planlamasında Optimal Üretim Sisteminin Belirlenmesi” teziyle M.Phill derecesini 1986 yılında aldı. Türkiye’ye döndü.

Türkiye’ye döndükten sonra Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. 1987-89 yılları arasında, Etibank Genel Müdürlüğü Yöneylem Araştırması Grubunda mühendis olarak çalıştı. Bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının Etibank Genel Müdürlüğü’nde yaygınlaştırılması çalışmalarına öncülük etti.

Daha sonra 1993 yılında gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimini 1995 yılında bitirdi.

1989 yılında, DPT Müsteşarlığında Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 1989-90 yılları arasında Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. 1990-93 ve 1995-96 yılları arasında İktisadi Sektörler Başkanlığında Madencilik Sektöründen sorumlu Uzman Yardımcısı ve Uzman olarak çalıştı.

1996 yılında, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanı olarak atanan Elvan, 2002 yılı sonuna kadar bu görevini yürüttü. 1999 yılında OECD Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığına seçildi. Kasım 2002 tarihinde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığına atanan Elvan’ın; üretim planlaması, madencilik, dinamik programlama, teşvik sistemi ile bölgesel ve yerel kalkınma alanlarında yurtiçi ve yurtdışında, Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makale ve tebliğleri bulunmaktadır

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

2002 yılında başladığı Devlet Planlama Teşkilat Müsteşarlığı görevinden 22 Temmuz 2007 seçimlerine katılmak için istifa etti. Ve 23. Dönem Karaman AKP Milletvekili seçildi. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu Üyesi oldu.

Daha sora da 24. Dönem Karaman AKP Milletvekili seçildi. 24. Dönem'de Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına seçildi.

2014 seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım'ın yerine 25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na atandı. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan olarak görevlendirildi.

62.hükümette kısmi değişiklikte Ulaştırma bakanlığı yanında başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevi de verilmiştir. 25 Aralık 2013 - 6 Mart 2015 tarihleri arasında Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptı.

Lütfi Elvan, Zeliha Elvan ile evli ve 2 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Lütfi Elvan bulunmuş olduğu Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Antalya ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Mersin milletvekili olarak seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Lütfi Elvan'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Kalkınma Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Lütfi Elvan Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi. 9 Temmuz 2018 tarihine kadar bu görevinde kaldı. O tarihte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlandığı için bakanlık kaldırıldı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27.dönem milletvekili seçimlerinde AKP'den Mersin milletvekili olarak seçilmiştir. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

8 Kasım 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak'ın yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Kasım 2020 tarihinde Lütfi Elvan getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 2 Aralık 2021 tarihinde görevinden affını talep etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen talebin ardından Elvan'ın yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Lütfi Elvan hakkında haberler

Tüm Lütfi Elvan haberleri

Lütfi Elvan için yapılan aramalar

Lütfi Elvan, Lütfi Elvan biyografi, Lütfi Elvan hayatı, Lütfi Elvan özgeçmişi, Lütfi Elvan hakkında, Lütfi Elvan doğum yeri, Lütfi Elvan fotoğraf, Lütfi Elvan video, Lütfi Elvan resim, Lütfi Elvan kimdir?, Lütfi Elvan kaç yaşında?, Lütfi Elvan nereli, Lütfi Elvan memleketi