FB TW PIN NWS
BioRank 7039

Lilly Wachowski

Doğum tarihi : 29.Aralık.1967
Lilly Wachowski kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek :
Lilly Wachowski doğum yeri : Şikago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri

Lilly Wachowski Biyografisi

Amerikalı yönetmen, senarist, prodüktör. Gerçek adı Andrew Paul Wachowski'dir.

Yönetmen Wachowski Kardeşlerden Lilly Wachowski, 29 Aralık 1967 tarihinde Şikago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri’nde Polonya asıllı Amerikalı bir ailenin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Annesi hemşire, babası ise işadamıydı. Gerçek adı Andy Wachowski (Andrew Paul Wachowski)'dir. Şikago’nun Beverly bölgesindeki Kellogg İlkokulu’nda eğitimine başladı. Performans sanatları ve fen müfredatı ile bilinen Whitney Young Lisesi’nde eğitimlerine devam etti. Liseden sonra Lana Wachowski, New York’daki Bard Koleji’ne; Andy Wachowski ise Boston’da Emerson Koleji’ne yazılmış, ikisi de mezuniyetten önce okulu bırakmışlardır.

Okulu bıraktıktan sonra iki kardeş 1993’de Şikago’da korku romanı yazarı Clive Barker tarafından yazılmış Marvel Çizgi Romanı “Ectokid” için yazılar yazıp aynı anda boyama ve mimari işleri üzerine çalıştıkları bir ev işletmişlerdir. Ayrıca Clive Barker’ın Hellraiser ve Nightbreed adlı serilerini de EpicComics için yazıya geçirmişlerdir.

Andy Wachowski adını erkek olarak 49 sene kullandıktan sonra Mart 2016 ayında cinsiyet değiştirme ameliyatı olup kadın olduktan sonra adını Lilly Wachowski olarak değiştirdi.

Lilly Wachowski’in kardeşi önceki adıyla Laurence "Larry" Wachowski de 2007 yılında cinsiyet değiştirme ameliyatı olup kadın olduktan sonra Lana Wachowski adını almıştır.

Andrew Wachowski-Lilly Wachowski- öncesi ve sonrası

1999 yılında Wachowski’ler, hepimizin bildiği, Neo rolünde Keanu Reeves’in rol aldığı, bilim kurgu ve aksiyon filmi The Matrix’in ilk filmini tamamladıklarında film, Warner Bros. için kritik bir ticari başarı oldu. “En İyi Görsel Efektler” dalı da dahil olmak üzere 4 adet “Akademi Ödülü”nü kazandı. Daha sonra birçok aksiyon filmi için ana ilham kaynağı oldu. Bu başarılarından sonra Wachowski Kardeşler 2003 yılında Matrix’in diğer iki serisini de yayınladı.

Wachowski Kardeşler, tüm zamanların en başarılı üçlemelerinden biri olan Matrix serisi'ne imza atmıştır. Matrix serisi, temel olarak The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions olmak üzere 3 sinema filminden oluşur. Küçük yaşlarda çizgi romanlara ve John Ronald Reuel Tolkien kitaplarına ilgi duymaya başlayan Wachowskiler, fantazi kurgunun en başarılı isimlerinden olmuşlardır. Blockbuster filmleri arasında hatırı sayılı bir yerde duran The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions dışında The Animatrix ve yapımcılığını üstlendikleri V for Vendetta ile de tüm dünyada büyük ses getirmişlerdir.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Boston'daki Emerson College'de parlak bir öğrenci olarak eğitim hayatına devam etti. Başlangıçta sınavlarda gösterdiği performansı profesör Claire Andrade-Watkins tarafından pek beğenilmese de sonraları sınıfının en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Ancak kardeşi Larry'yle birlikte yüksek öğrenimini yarıda bırakıp, okuldan ayrılma kararı aldı ve iki kardeş marangozculuk yapmaya başladı. Matrix Trilogy'yi çekmek en büyük hayalleriydi ve o dönemde bir yandan da filmin senaryosunu geliştirmeye çalışıyor ve çizgi roman çalışmaları yapıyorlardı.

John Ronald Reuel Tolkien 'in kitaplarıyla büyüyen Wachowski Kardeşler, çizgi roman geleneğini sinema sanatında da kullanmalarıyla dikkat çektiler. Zira seri ve devamlılığı olan çoklu öykülerle ilgileniyorlardı. Kendileriyle yapılan röportajlarda filmin bir finalle sona ermesinden ziyade devamının geleceğinin bilinmesinin izleyicide heyecan duygusunu tetiklediğini vurgulayan Wachowski Kardeşler, genel olarak filmlerin sonunun tahmin edilebilir olması durumunu çok sıkıcı buluyorlardı. Bu yüzden izleyicinin beklentileri yönünde ilerleyen filmler yapmaktan özellikle kaçındılar.

Film endüstrisinde start almadan önce marangozluk dışında profesyonel olarak çizgi roman işiyle de uğraşan Wachowski Kardeşler, bir dönem Marvel Comics isimli şirket için ünlü korku romancısı Clive Barker'ın Ectokid isimli eseri üzerinde çalıştılar. Takvimler 1993 yılını gösteriyordu ve ikili tam 2 yıl sonra senaryosunu yazdıkları Assassins / Suikast çemberi filmiyle Hollywood'a adım attılar. Assassins'in oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Antonio Banderas gibi isimler dikkat çekiyordu ve Richard Donner'ın yönetmenliğinde çekilen film, box-office testinden başarıyla geçti.

1996'da ilk filmleri Bound / Tuhaf İlişkiler filmi için kamera arkasına geçen Wachowski Kardeşler’in, Joe Pantoliano ve Jennifer Tilly'nin başrollerini paylaştıkları yapımları 6 farklı festivalden ödülle döndü.

1999 yılında öğrencilik yıllarından beri hayallerini kurdukları büyük projeleri Matrix Trilogy'nin ilk filmi olan The Matrix'i hayata geçirdiler. Film, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster ve Joe Pantoliano gibi önemli isimlerden oluşan oyuncu kadrosu, bilim kurgu türüne getirdiği yenilikleri, efektleri, felsefesi ve bugüne kadar yapılan en orijinal filmlerden biri olması nedeniyle tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. The Matrix kontrolün bilgisayarların ve yapay zekaların eline geçtiği fütüristik bir dünya ekseninde gerçeği ve illüzyonu tartışıyor, farklı felsefi akımlardan besleniyordu. Filmde kullanılan efektler uzun süren titiz çalışmaların ürünüydü ve her bir sahne için büyük uğraşlar verilmişti. İzleyiciye hiç yaşamadığı türden farklı bir seyir deneyimi sunan Wachowski Kardeşler hem teknik hem de kurgusal açıdan bir ekolün sahibi olmuşlardı.

Dört yıl sonra serinin ikinci filmi olan The Matrix Reloaded izleyiciyle buluştu ve aynı yıl benzer temaları kullandıkları animasyon yapım The Animatrix'in senaryosunu yazdılar. Yine 2003'te izleyicinin büyük merakla beklediği serinin son filmi The Matrix Revolutions vizyona girdi ve Wachowski Kardeşler, tüm dünyayı bir efsane yapımla tanıştırmanın gururuyla Matrix Trilogy'yi tamamlamış oldular.

2005 yılında David Lloyd'un ünlü çizgi roman kahramanı V'ye beyaz perdede hayat vermek için kolları sıvayan Wachowski Kardeşler, V for Vendetta'nın senaryosunu yazdılar. Natalie Portman ve Hugo Weaving'in başarılı oyunculukları ve James McTeigue'in yönetiminde yine kült bir film sinema tarihindeki yerini almış oldu. Film, illüstratör David Lloyd tarafından roman için tasarlanmış Guy Fawkes maskesi ile de oldukça ünlenmiştir.

Wachowski Kardeşler, 2008 yılında vizyona giren filmleri Speed Racer'ın yapımcılığını, senaryosu yazdılar ve yönetmenliğini yaptılar.

2012 yılında Tom Tykwer ile beraber yönettikleri Bulut Atlası filmi vizyona girdi. 2014 yılında vizyona giren ve baş rolerinde Channing Tatum, Mila Kunis ve Sean Bean’in olduğu Jüpiter Yükseliyor isimli bilimkurgu filminin senaryosunu yazıp yönettiler.

Lilly Wachowski, 1991’den beri Alisa Blasingame ile evlidir.

Kardeşi Lana Wachowski ve kendisi öncesi ve sonrası

Filmleri ve Dizileri :
Senarist :
2019-2020 -Work in Progress (TV Dizisi)
2015 - 2018 - Sense8 (TV Dizisi)
2016 - The Matrix (Short) (Sinema Filmi)
2015 - Jüpiter Yükseliyor (Sinema Filmi)
2012 - Bulut Atlası (Sinema Filmi)
2009 - CR: Enter the Matrix (Video Game) (Sinema Filmi)
2008 - Speed Racer / Hızlı yarışçı (Sinema Filmi)
2005 - V for Vendetta (Sinema Filmi)
2005 - The Matrix: Path of Neo (Video Game) (Sinema Filmi)
2005 - The Matrix Online (Video Game) (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Revolutions (Sinema Filmi)
2003 - Kid's Story (Short) (Sinema Filmi)
2003 - The Second Renaissance Part II (Short) (Sinema Filmi)
2003 - Enter the Matrix (Video Game) (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Reloaded (Sinema Filmi)
2003 - The Animatrix (Video) (Sinema Filmi)
2003 - Final Flight of the Osiris (Short(Sinema Filmi)
2003 - The Second Renaissance Part I (Short) (Sinema Filmi)
1999 - The Matrix (Sinema Filmi)
1996 - Bound / Tuhaf İlişkiler (Sinema Filmi)
1995 - Assassins / Suikast çemberi (Sinema Filmi)

Producer :
2019-2020 - Work in Progress (TV Dizisi)
2015 - Sense8 (TV Dizisi)
2015 - Jüpiter Yükseliyor (TV Dizisi)
2013 - Google Me Love (Kısa Film)
2012 - Bulut Atlası (Sinema Filmi)
2009 - Ninja'nin intikamı (Sinema Filmi)
2008 - Speed Racer / Hızlı yarışçı (Sinema Filmi)
2005 - V for Vendetta (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Revolutions (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Reloaded (Sinema Filmi)
2003 - The Animatrix (Video) (Sinema Filmi)
2001 - The Matrix Revisited (Video documentary) (Sinema Filmi)
1999 - The Matrix (Sinema Filmi)
1996 - Tuhaf İlişkiler (Sinema Filmi)

Yönetmen :
2015 - Sense8 (TV Dizisi)
2015 - Jüpiter Yükseliyor (Sinema Filmi)
2012 - Bulut Atlası (Sinema Filmi)
2008 - Speed Racer / Hızlı yarışçı ((Sinema Filmi)
2005 - The Matrix: Path of Neo (Sinema Filmi)
2005 - The Matrix Online (Video Game) (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Revolutions (Sinema Filmi)
2003 - Enter the Matrix (Video Game) (Sinema Filmi)
2003 - The Matrix Reloaded (Sinema Filmi)
1999 - The Matrix (Sinema Filmi)
1996 - Tuhaf İlişkiler (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Lilly Wachowski için yapılan aramalar

Lilly Wachowski, Lilly Wachowski biyografi, Lilly Wachowski hayatı, Lilly Wachowski özgeçmişi, Lilly Wachowski hakkında, Lilly Wachowski doğum yeri, Lilly Wachowski fotoğraf, Lilly Wachowski video, Lilly Wachowski resim, Lilly Wachowski kimdir?, Lilly Wachowski kaç yaşında?, Lilly Wachowski nereli, Lilly Wachowski memleketi