FB TW PIN NWS
BioRank 8446

Guy Fawkes

Doğum tarihi : 13.Nisan.1570 Ölüm tarihi : 31.Ocak.1606
Guy Fawkes kaç yaşında öldü : 36
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Asker
Guy Fawkes doğum yeri : York, İngiltere
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Guy Fawkes Biyografisi

Guy Fawkes, 13 Nisan 1570 tarihinde York, İngiltere’de doğmuştur. Asıl adı Guido Fawkes’dir. 1590’da Maria Pulleyn adlı bir kadınla evlenen Guy Fawkes’in Anne ve Elisabeth adında iki tane kız kardeşi vardır. Daha sekiz yaşındayken, babasını kaybedince annesi, Katolik bir Hıristiyan ile evlenir. Üvey babasının mezhebinden etkilenerek 1593’te Katolik olur. Katolik bir İngiliz askeri olan Guy Fawkes, 5 Kasım 1605'teki (Gunpowder Plot) barut komplosunda, Protestanların Katoliklere yapılan baskı ve zulmü protesto etmek amacıyla İngiltere Parlamento Binasını havaya uçurmakla görevliydi.
İngiliz tarihinin en büyük "vatan haini" olarak kabul edilen Guy Fawkes, 1592’de, din sempatizanlığı ve maceracı ruhu, Protestan İngiltere’den ayrılıp, Hollanda’daki İspanyol ordusuna katılmasını sağlar. Orada büyük bir cesaret ve kararlılık kazanır. 1596’da ise Fransa’da bulunan ve İspanya kontrolü altındaki Calais kentinde görev yapmak üzere emir alır. Fakat asıl büyük şöhretini 1600 yılında Nieuport Savaşı sırasında yaralandığında kazanır.

Kısa zamanda askeri zekâsıyla sivrilen Guy Fawkes, 1603 yılında, İspanya’ya gider. Katolik Kral III. Philip’e, İngiltere’ye karşı olan savaşta yer almak istediğini iletir. Fakat kral onu reddeder. 1604 yılında ise İspanyollar için Flemenklere karşı savaşırken Thomas Wintour ile tanışır. Wintour, onu krala karşı suikast düzenleyecek olan gruba katılması için cesaretlendirir. Suikast hakkında çok detay bilmeyen Fawkes, 1604’te İngiltere’ye döndü.

Burada Robert Catesby ve diğer komplocularla tanıştı. Muhafazakâr Protestan Kral I. James'e, kraliyet ailesine ve tüm diğer aristokratlara karşı yapılan ve İngiliz tarihinde "Barut komplosu" olarak bilinen olayda aktif olarak rol aldı.

Robert Catesby, Guy Fawkes, John Wright, Christopher Wright, Robert Wintour, Thomas Wintour, Thomas Percy ve Bates, 18 ay boyunca parlamento binasını nasıl havaya uçuracaklarını planlarlar. Hedeflerine yeteri kadar yaklaşabilmek için, 36 fıçı barutla doldurabilecekleri ve parlamento binalarının altında bulunan bir mahzen kiralarlar.

İngiltere Devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan on iki komplocu, Westminster Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını, (o yılki her sene Ekim ya da Kasım ayında tekrarlanan) Aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verdi. Ekibin lideri Robert Catesby bu arada gruba katılımları artırmaya çalışıyordu. Gruba sonradan katılan Francis Tresham, akrabalarından Katolik Lord Monteagle'yi 5 Kasım’da parlemontoya gitmemesi için uyarınca komplo ortaya çıktı.

Guy Fawkes, 5 Kasım 1605 gece yarısı parlamento mahzenlerinde bol miktarda dolu barut fıçısıyla yakalandı. Çeşitli işkencelere maruz bırakılarak yandaşlarının adlarını vermek zorunda bırakıldı.

Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Guy Fawkes, 31 Ocak 1606 tarihinde İngiltere’nin başşehri Londra’da 35 yaşında iken sarayın karşısında asılarak hayatına son verilmiştir. Guy Fawkes’in Fawkes’in parçalara ayrılan cesedi, ülkenin dört bir köşesine gönderilir ve halkın görmesi için sergilenir.

Kral I. James ve parlamentosunu bitirmeye yönelik yapılan Barut Komplosu’nun başarısız olması dolayısıyla İngiliz Parlamentosu, 5 Kasım’ı ulusal şükran günü ilan eder. Bu ulusal gün ilk kez 1606 yılında kutlanır ve günümüzde de kutlanmaya devam edilir. İngilizler, tarihlerindeki bu olayı ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler. Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde havai fişekler patlatılır, büyük fıçılar ateşe verilerek caddelerde yuvarlanır ve bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını kutlamak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politikadan çok, eğlence amaçlı yapılan bir kutlamadır.

Peki, Guy Fawkes vatan haini kabul edilirken, yüzü nasıl V For Vendetta‘nın maskesinde yer alıyor? 2005 yapımı senaryosunu Lana Wachowski ve Lilly Wachowski’nin yazdığı, başrollerinde Hugo Weaving (V) ve Natalie Portman’ın oynadığı V For Vendetta filmini izlediyseniz, Vendetta’nın toplumun genelinden sıyrılmış bir karakter olduğunu görürsünüz. V, İngiliz hükümeti tarafından sürekli bastırılan halkının uyanışını ve ayaklanmasını başlatan kişidir. Ve hatta bu görüşünü şu meşhur replikle bize bildirir:
“İnsanlar hükümetlerden korkmamalı, hükümetler insanlardan korkmalı.”
Ve bunu yaparken yüzünü gizlemek için, kendisi gibi tarihte baskıya karşı durmuş bir adamın yüzünden esinlenilen maskesini kullanır. Yani Fawkes, onun gözünde hükümete boyun eğmeyen bir ikondur.

19’ncu yüzyılın sonlarından itibaren Guy Fawkes bir nefret objesi olmaktan çıkmaya başladı. Ve günümüzde postmodern anarşizmin en sembol karakterlerinden birine dönüştü.

V for Vendetta maskesinin doğuşu
19’ncu yüzyılın ortalarından itibaren çocuklar 5 Kasım akşamları Guy Fawkes’ın yüzünü andıran kağıt maskeler takıyordu. Günümüzde çok ünlü olan ‘Guy Fawkes’ maskesi ise 1982 yılında yayınlanmaya başlanan V for Vendetta adlı çizgi romanın 2000’li yıllarda sinemaya uyarlanması sırasında doğdu. V adlı bir isyancının, İngiltere’yi ele geçirmiş kurgusal bir faşist diktatörlüğe karşı mücadelesi anlatılan çizgi roman 2006 yılında sinemaya uyarlanırken, film ekibindeki illüstratör David Lloyd’un aklına hikayenin kahramanı ‘V’ye ‘Guy Fawkes’ maskesi giydirmek geldi. Kırmızı yanağı, ince dudak altı sakalı, uçları yukarı kıvrılan bıyığı ve geniş gülümsemesiyle Guy Fawkes maskesi, David Lloyd tarafından V for Vendetta için tasarlandı ilk kez. Ve 2006’dan beri de artık dünyanın dört bir tarafında sistem karşıtı her gösterinin sembolü olarak kullanılıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Guy Fawkes için yapılan aramalar

Guy Fawkes, Guy Fawkes biyografi, Guy Fawkes hayatı, Guy Fawkes özgeçmişi, Guy Fawkes hakkında, Guy Fawkes doğum yeri, Guy Fawkes fotoğraf, Guy Fawkes video, Guy Fawkes resim, Guy Fawkes kimdir?, Guy Fawkes kaç yaşında?, Guy Fawkes nereli, Guy Fawkes memleketi