FB TW PIN NWS
BioRank 3692

Leyla Umar

Doğum tarihi : 06.Temmuz.1928 Ölüm tarihi : 16.Kasım.2015
Leyla Umar kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Gazeteci
Leyla Umar doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Leyla Umar Biyografisi

Refika Leyla Umar, 6 Temmuz 1928 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Selanik kökenli babası İhsan Umar’dır. Ayşe Mihriban Alam annesidir. Dedesi Kudüs'ün son mutasarrıfı Mithat Alam'dır.
Aile önce Samsun, ardından Zonguldak, daha sonra İstanbul’a taşındılar. İlkokuldan önceki yılları Zonguldak’ta geçmiştir. İstanbul Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu'nda okudu. Üsküdar'daki Amerikan Kız Koleji'ne devam etti. Burada yedi yıl yatılı okudu. Arnavutköy Kız Koleji'ne geçti. Daha sonra okulu bıraktı. Daktilo kursuna gitti.

Leyla Umar gençliğinde 1950'den 1955 yılına kadar Amerikan Konsolosluğu'ndaki görevli Amerikalılara beş yıl Türkçe dersi verdi. İlk eşinden boşandığı zaman iş arıyordu¸1955 yılında Milliyet gazetesinde, kendisinin gazeteci olarak işe başlamasına sebep olacak bir ilan gördü. 'İngilizce bilen muhabir aranıyor' diye. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde, tek kadın gazeteci olarak çalıştı. Milliyet gazetesinde 'Cemiyet Haberleri' adı altında yazılar yazdı. Leyla Umar, bu arada Şevket Rado'nun Hayat, Metin Toker'in ünlü Akis, Yusuf Ziya Ortaç'ın Akbaba dergilerinde de yazılar yazmaya başlar. Umar, Babıali'de iyi para kazananlardan biri olur.

Daha sonra Londra'da BBC'de çalışmaya başladı. Londra ve Amerika'da yaşadı. Milliyet gazetesi ile de bağını kesmedi. 1977 yılında Türkiye'ye döndü ve aynı yıl ikinci eşi Refik Erduran'dan ayrıldı ve 22 yıl çalıştığı Milliyet gazetesinden de emekli oldu. Bağımsız gazetecilik yapmaya başladı.

Haberler GAMMA ve SIPA ajansları sayesinde dünyanın 42 ülkesinde yayınlanır. Dünyanın önde gelen isimleri ile yaptığı röportajlardan iyi de para kazanır. Ortaköy'de oturduğu evi İdi Amin röportajından edindiği para ile satın aldı.

Dünyaca tanınmış liderlerle ropörtaj yaptı. Bunlardan bazıları Fidel Castro, İdi Amin, Nelson Mandela, Carlos Menem, Yaser Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales gibi siyasilerdi. Söyleşi yaptığı diğer kişiler arasında Julio Iglesias, Kirk Douglas, Diana Ross ve Liza Minnelli var.

Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte çalışmalar yapmakta ve bütün mal varlığını sokak çocuklarına bağışlamıştır.

Leyla Umar, 16 Kasım 2015 tarihinde 87 yaşında İstanbul'da ölmüştür.

Evlilikleri :
1.eşi: 1950 yılında mühendis Mehmet Ali Ekşigil'le evlendi. Adnan adında bir oğlu oldu. 1955 yılında boşandı.
2.eşi: 1958 yılında gazeteci ve oyun yazarı Refik Erduran ile evlendi. 1977 yılında boşandı.

Kitapları :
Geriye Yazılar Kaldı...


Kaynak:Biyografi.info

Leyla Umar videoları

Tüm Leyla Umar videoları

Leyla Umar kitapları

  • Geriye Yazılar Kaldı Geriye Yazılar Kaldı

    Yarın tarihi : 2005-03-04


    Yayınevi : EPSİLON YAYINLARI


    Edebiyat » Anı (hatırat)

Tüm Leyla Umar kitapları

Leyla Umar için yapılan aramalar

Leyla Umar, Leyla Umar biyografi, Leyla Umar hayatı, Leyla Umar özgeçmişi, Leyla Umar hakkında, Leyla Umar doğum yeri, Leyla Umar fotoğraf, Leyla Umar video, Leyla Umar resim, Leyla Umar kimdir?, Leyla Umar kaç yaşında?, Leyla Umar nereli, Leyla Umar memleketi