FB TW PIN NWS
BioRank 8374

Lemmy Kilmister

Doğum tarihi : 24.Aralık.1945 Ölüm tarihi : 29.Aralık.2015
Lemmy Kilmister kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Müzisyen
Lemmy Kilmister doğum yeri : Burslem, İngiltere
Ölüm yeri : Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Lemmy Kilmister Biyografisi

1965 yılından günümüze kadar Rock & Roll, Hard Rock ve Heavy Metal tarzlarının öncüsü olarak ününü korumuş olan, Dr. Rock, Lemmy gibi adlarla anılan ve Motorhead’in kurucusu, vokali ve bas gitaristi olan müzisyen.
Ian Fraser Kilmister, 24 Aralık 1945 tarihinde, Burslem, İngiltere’de dünyaya geldi. Annesi ile babası, Lemmy daha ufak bir bebekken ayrıldılar, annesi ikinci bir evlilik yapana kadar, on yıl boyunca büyükannesi ile yaşadı. 10 yaşındayken, annesinin tekrar evlenmesi üzerine, daha sonra rock”n”roll, alkol ve karşı cinsle tanıştığı mekan olarak belirttiği North Wales’e taşındılar.

Okulu bırakmasının ardından, bir süre yerel fabrikalarda çalıştıktan sonra, Stockport’a taşındı. The Rainmakers adlı yerel bir grupta üç yıl çaldıktan sonra, Rock’in Vickers adlı başka bir gruba katıldı; Rock’in Vickers ile çıktığı Avrulpa turunda büyük bir başarı kazanan Lemmy, birkaç yerel grupta daha çalıştıktan sonra, 1971 yılında ona şöhretin kapılarını açan Hawkwind’e katıldı.

Hawkwind’de, daha önceden pek fazla tecrübesi olmadığı halde bas gitar çalan Lemmy, bası ritim gitar gibi çaldığı için grubun sounduna farklı bir hava katıyordu. Bas gitarın yanı sıra, Silver Machine gibi bazı şarkılarda vokal olarak da görev yapan Lemmy, 1975 yılında bu gruptan ayrıldı.

1975 yılında, gitarda Eddie Clarke, davulda Phil Taylor ile beraber, Hawkwind’e yazdığı son şarkı olan Motorhead ile aynı adı taşıyan bir müzik grubu kurdu. Motorhead, hard rock ve heavy metalin, punk tarzı çiğ bir soundla buluştuğu, hızlı ve gürültülü bir müzik icra ediyordu.

İlk albümleri Motorhead, 1977 yılında, Chiswick firmasının etiketi altında piyasaya çıktı ve büyük bir başarı kazandı. 1979 yılında Overkill ile başlayan ve 1986 yılında Orgasmatron’ a kadar devam eden süre içerisinde Bronze firmasından albümler çıkartan grup, farklı firmalarla çalışmaya devam etti.

Motorhead’in bas gitaristi ve vokali olan Lemmy, buğulu sesi ve çok farklı bir bas gitar tarzı sayesinde grubu benzersiz bir noktaya getirdi. Grubun ilk konser albümü No Sleep 'til Hammersmith, İngiltere listelerinde bir numaraya kadar yükselen ilk konser albümü oldu. Lemmy, hala devam eden Motorhead macerasında, toplam 19 stüdyo albümü, 5 konser albümü, 20 single dahil olmak üzere 50’den fazla kayda imzasını attı.

Motorhead dışında, Ozzy Osbourne ile beraber ortak şarkılara imza atan Lemmy, 2002 yılında, otobiyografisi olan White Line Fever’ı yazdı, 2005 yılında ise ilk Grammy ödülünü kazandı. Lemmy, 1987 yılında, müziklerini yaptığı Eat the Rich adlı komedi ile beraber film sektörüne de giriş yaptı. 1994 yılında, Airheads adlı komedi filminde konuk oyuncu olarak rol aldı, 2010 yılında piyasaya çıkması beklenen Brutal Legend adlı video oyununda ise kendisinden esinlenerek yaratılmış olan Kill Master adlı karakteri seslendirdi.

Hawkwind günlerinden beri Rickenbacker 4001 ve 4003 marka bas gitarları kullanan Lemmy’ye adanmış 4004LK adlıbir bas gitar serisi bulunmakta.Lemmy, Los Angeles’da, iki odalı bir dairede yaşıyor ve burada yaşamasının tek sebebinin Rainbow Bar and Grill adlı bara yakın olması olduğunu söylüyor. Lemmy’nin yaşamını anlatan “Lemmy; The Movie” adlı filmin ise, 2010 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

Lemmy Kilmister, 29 Aralık 2015 tarihinde Los Angeles'de 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Lemmy Kilmister için yapılan aramalar

Lemmy Kilmister, Lemmy Kilmister biyografi, Lemmy Kilmister hayatı, Lemmy Kilmister özgeçmişi, Lemmy Kilmister hakkında, Lemmy Kilmister doğum yeri, Lemmy Kilmister fotoğraf, Lemmy Kilmister video, Lemmy Kilmister resim, Lemmy Kilmister kimdir?, Lemmy Kilmister kaç yaşında?, Lemmy Kilmister nereli, Lemmy Kilmister memleketi