FB TW PIN NWS
BioRank 7569

Koray Çalışkan

Doğum tarihi : 30.Haziran.1972
Koray Çalışkan kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Akademisyen
Koray Çalışkan doğum yeri : İstanbul

Koray Çalışkan Biyografisi

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçenttir. Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Koray Çalışkan,30 Haziran 1972 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 1984- 1990 yılları arasında İzmir Bornova Anadolu Lisesinde okudu. 1991 yılında başladığı Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1995 yılında mezun oldu.

1995 - 1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1997 - 1999 yılları arasında New York Üniversitesinde ABD Siyaset Bilimi dalında ikinci yüksek lisansını yaptı. 2002 yılında ABD, Memphis’de Rhodes Kolejinde Uluslararası Pamuk Enstitüsü bölümünde Spot, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Pamuk Piyasaları Uzmanlık Sertifikası eğitimi aldı. 2005 Yılında New York Üniversitesinde Siyaset Bilimi Doktorasını tamamlayıp Dr. Ünvanını aldı.

Politik iktisat, siyasi rejimler, siyasi partiler ve Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Koray Çalışkan’ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği tarafından En İyi Sosyal Bilim Tezi seçildi.

New York Üniversitesi’nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonra yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları’nın bastığı, küresel emtia piyasaları üzerine olan bir kitabı vardır.

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Eğitimde Üstün Başarı ödülüyle taltif edildi.

1995 - 1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Asistan olarak çalıştı.

2003 – 2005 yılları arasında New York Üniversitesi’nde Akdeniz Çalışmaları Grubunda Koordinatör olarak görev aldı. 2005 – 1996 yılları arasında New York Üniversitesi’nde Siyaset Bölümünde Asistan olarak çalıştı.

2005-2006 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Akademik Koordinatör olarak görev yaptı.

2005-2011 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı.

2011 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doçent olarak görev yapmaktadır.

Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Siyasi partiler ve Ortadoğu hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Bilimsel çalışmaları yanında, sinemacı kimliğiyle de tanınan Koray Çalışkan, "Yangın Var" filminden sonra birçok belgesel hazırlamış ve yönetmiş, son belgeseli "Harikalar Diyarı Cumhuriyeti" Habertürk'te dört bölüm olarak yayınlanmıştır.

2011 yılında yapımcılığını üstlendiği “"Yangın Var" filminin aynı zamanda Murat Batgi ile birlikte senaryosunu hazırladı. Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu yaparken, başrolde Osman Sonant oynadı ve diğer rollerde ise Yavuz Bingöl, Şerif Sezer, Metin Yıldız, Erkan Can, Settar Tanrıöğen, Gafur Uzuner, Nesrin Cavadzade gibi oyuncular oynamıştır.

Koray Çalışkan, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

28 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Pelin Batu ve Banu Güven'i terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla ifadeye çağırdı.

10 Temmuz 2017 tarihinde FETÖ'ye yönelik operasyonlar kapsamında Boğaziçi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne yapılan baskınlarda aralarında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Koray Çalışkan’ın da bulunduğu 72 kişi gözaltına alındı.

Ödülleri :
2006 - Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü - Eğitimde Üstün Başarı Ödülü
2005 - Middle East Studies Association of North America - Malcolm H. Kerr Sosyal Bilimler Doktora Tezi Ödülü

Kitapları :
2010 - Market Threads: How Farmers and Traders Create a Global Commodity, Princeton: Princeton University Press.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2010 - Esma (Kısa Film)

Senaryo :
2011 - Yangın Var (Sinema Filmi)
2010 - Esma (Kısa Film)

Yapımcı :
2011 - Yangın Var (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Koray Çalışkan hakkında haberler

  • Tweet atmaktan ifade verecekler 28 Mayıs 2015 Tweet atmaktan ifade verecekler

    Savcılık, Nazlı Ilıcak, Ceyda Karan, Banu Güven, Pelin Batu, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Asım Yıldırım, F...

Tüm Koray Çalışkan haberleri

Koray Çalışkan için yapılan aramalar

Koray Çalışkan, Koray Çalışkan biyografi, Koray Çalışkan hayatı, Koray Çalışkan özgeçmişi, Koray Çalışkan hakkında, Koray Çalışkan doğum yeri, Koray Çalışkan fotoğraf, Koray Çalışkan video, Koray Çalışkan resim, Koray Çalışkan kimdir?, Koray Çalışkan kaç yaşında?, Koray Çalışkan nereli, Koray Çalışkan memleketi