FB TW PIN NWS
BioRank 3523

Banu Güven

Doğum tarihi : 15.Mayıs.1969
Banu Güven kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Banu Güven doğum yeri : İstanbul

Banu Güven Biyografisi

Banu Güven, 15 Mayıs 1969 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Gazeteci Mehveş Evin ile kuzenler. Annesi Heykeltıraş'dır. 6 yaşında iken babasını kaybetti. Abisi Mehmet Kerim Güven bodrum'da vefat etti.
Lise yıllarında okul gazetesinde çalıştı. 1987 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1987'de liseden mezun olur olmaz gazeteciliğe başladı. 1991 yılında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Çağdaş Yayıncılık'ın çıkardığı Almanca-Türkçe bir dergide çalıştıktan sonra İsviçreli bir gazeteciyle çalışmaya başladı. Bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu yürüttü.

Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde üç ay staj gördü. Milliyet gazetesinde dış haberler servisinde tam kadrolu olarak gazeteciliğe başladı. Ortadoğu ile ilgilendi.

1996 yılında İstanbul'da yapılan Habitat konferansına gelen Küba lideri Fidel Castro ile röportaj yapmak için çok gayret etti ama başarılı olamadı.

1997 yılında NTV’de görev yapmaya başlayan Banu Güven, ilk zamanlar muhabirlik yaptıktan sonra “Geçen Hafta – Bu Hafta” ve “24 Saat” programlarını hazırladı ve sundu. 2009'da aynı kanalın akşam haberlerini sundu. 2011 yılına kadar 14 yıl NTV’de çalıştı. 24 Saat'i önce Mirgün Cabas'la, daha sonra tek başına hazırladı ve sundu. “Banu Güven'le Artı” programını hazırladı sundu. 2 Haziran 2011 tarihinde NTV’den ayrıldı.

2007 yılından beri Radikal gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazıları yayınlanmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2011 yılında mimar Aykut Dokur ile evlendi.

2013 yılında kısa bir süre Artı Bir Tv'de Hafta Başı adlı bir programı sundu. 2014 yılından itibaren İMC tv'de Artı Haber Programını sundu.

27 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında kapatılacak kanallar arasında İMC TV’nin de olması sebebi ile Banu Güven de işsiz kaldı.

Kaynak:Biyografi.info

Banu Güven hakkında haberler

  • Tweet atmaktan ifade verecekler 28 Mayıs 2015 Tweet atmaktan ifade verecekler

    Savcılık, Nazlı Ilıcak, Ceyda Karan, Banu Güven, Pelin Batu, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Asım Yıldırım, F...

Tüm Banu Güven haberleri

Banu Güven için yapılan aramalar

Banu Güven, Banu Güven biyografi, Banu Güven hayatı, Banu Güven özgeçmişi, Banu Güven hakkında, Banu Güven doğum yeri, Banu Güven fotoğraf, Banu Güven video, Banu Güven resim, Banu Güven kimdir?, Banu Güven kaç yaşında?, Banu Güven nereli, Banu Güven memleketi