FB TW PIN NWS
BioRank 6968

Kelsey Grammar

Doğum tarihi : 21.Şubat.1955
Kelsey Grammar kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Kelsey Grammar doğum yeri : Amerika

Kelsey Grammar Biyografisi

Allen Kelsey Grammer, 1955 doğumlu Amerikalı aktör. Grammer, önce "Cheers" ardından "Frasier" dizilerinde oynadığı Dr Frasier Crane rolüyle dünya çapında üne kavuştu, Emmy ve Altın Küre ödüllerinin sahibi oldu. Aynı zamanda bir yapımcı, yönetmen ve yazar.
Kelsey Grammar, 21 Şubat 1955’te St. Thomas, Amerika’da, vokalist Sally Cranmer ve bar sahibi-müzisyen Frank Allan Grammar’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ve babası, aktör henüz küçükken boşandı, Grammar annesiyle yaşamaya başladı ve New Jersey’de büyükannesi Evangeline Dimmock ve dedesi Gordon Cranmer’ın yanında büyüdü. 1968 yılında, oyuncu henüz 13 yaşındayken, 2 kez gördüğü babası Frank Allan Grammar Virgin Islands’taki evinin bahçesinde öldürüldü. 1975 yılında ise ablası, Colorado’da kaçırıldıktan sonra tecavüze uğradı ve öldürüldü. Bu yıllarda Juilliard’ın oyunculuk derslerine katılan Grammar, dersleri bırakmak zorunda kaldı. 1980’de ise üvey ikiz erkek kardeşleri dalış sırasında bir kaza sonucu öldüler.

Juilliard’da 2 yıl oyunculuk dersleri gören aktör, yaşadığı olayların ardından gelişen kişisel problemlerinden ötürü okuldan ayrılmak zorunda kaldı. San Diego’daki Old Globe adlı tiyatroda 3 yıl boyunca staj yaptı. Broadway’deki çıkışını 1981 yılında "Macbeth"teki Lennox olarak gerçekleştirdi. Başrol oyuncusu, olumsuz eleştiriler yüzünden oyundan ayrıldığında ise Grammar, başrolü aldı. 1982’de "Sunday in the Park with George" adlı oyunda, daha sonra da "Othello"da oynadı.

Grammar’ın televizyon kariyeri, 1983 yılında, NBC kanalının mini-dizisi "Kennedy"de Stephen Smith’i canlandırmasıyla başladı. Daha sonra aynı kanalda yayına başlayan "Cheers" adlı dizide Dr. Frasier Crane adlı psikiyatristi canlandırmaya başladı ve bu rol, oyuncuyu önemli ölçüde bir üne taşıdı. Juilliard’dan ve Brodway’den arkadaşı olan Patinkin’in teklifi üzerine de bu karakter Frasier adlı başarılı diziye taşındı.

Grammar, Frasier adlı dizideki başarısından dolayı birçok Emmy ve Altın Küre ödülü kazandı. Ayrıca, aynı karakteri 3 ayrı dizide (Cheers, Frasier, Wings) canlandırarak aynı anda birden fazla Emmy Ödülü’ne aday olabilen ilk oyuncu olma ünvanını kazandı. Frasier’da bölüm başına aldığı 1,6 milyon dolarlık ücret, o yıllarda bir dizide alınan en yüksek ücret olma özelliğini taşıyordu, ayrıca 20 yıl boyunca aynı karakteri canlandıran Grammar, bir rolü en uzun süre aynı rolü oynayan oyuncu olma rekorunu Gunsmoke adlı dizide 20 yıl aynı rolü oynayan Marshall Matt Dillon ile paylaştı.

Grammar’ın yumuşak, derin sesi, sanatçıyı seslendirme alanında da üne kavuşturdu. "The Simpsons" adlı çizgi dizide Sideshow Bob’u seslendirdi ve "The Italian Bob" adlı bölüm ile Emmy Ödülü aldı. Ayrıca "The Toy Story", "Anastasia", "Bartok the Magnificent", "Gary the Rat" gibi animasyonlarda seslendirme yaptı.

Grammar’ın en son televizyon çalışması, "The Sketch Show". Ayrıca sanatçı "Girlfriends" ve "The Game" adlı sitcomların yapımcılığını üstlenmiş. Yapımcısı olduğu başarılı dizi "Medium"da Azrail olarak karşımıza çıktı.

Grammar, tam 3 kez evlendi. İlk evliliği dans öğretmeni Doreen Alderman’la gerçekleşti ve bu evlilik 8 yıl sürdü (1982 – 1990). Ikilinin bu evlilikten Spencer adlı bir çocukları oldu. Spencer da bir oyuncu. Ikinci evliliğini striptizci Leigh-Anne Csuhany ile yapan oyuncu, bu evliliği sadece 1 yıl sürdürebildi. Csuhany, depresyonda olması ve intihar etmeye kalkışması yüzünden bir düşük yaşadı. 1992 yılında Grammar’ın, saç ve makyaj stilisti Barrie Buckner’dan Greer adlı kızı dünyaya geldi. Daha sonra aktör, Tammi Alexander ile nişanlandı ancak bu ilişki de olumlu sonuçlanmadı. 1997 yılında oyuncu eski bir Playboy modeli olan Camille Donatacci ile evlendi. Ikilinin, bir taşıyıcı anneden doğan Jude Gordon adlı bir oğulları ve Mason Olivia adlı bir kızları bulunuyor.

1988 yılında Grammar, içkili araba sürme ve uyuşturucu bulundurma suçlarından 30 gün hapis ve 10 yıllık sosyal hizmet cezasına mahkum edildi. 1990, 1991 ve 1996’da kokain bulundurmaktan tutuklandı ve 1996’da bir süre klinikte kaldı.

1995 yılında çıkardığı otobiyografisi "So Far…", oyuncunun başına dert açtı. Eski kız arkadaşlarından Cerlette Lamme, özel hayatının deşifre edildiğini öne sürerek aktöre dava açtı. 1998 yılında Grammar, Internet Entertainment Group’a dava açtı; Grammar’a gore Kız arkadaşı Cerlette Lamme ile birlikte çektikleri videoteyp, oyuncunun evinden çalınmıştı. IEG, Grammar’a bir karşı dava açtı ve ellerinde bu videoteypin bulunmadığını iddia etti. Davalar düştü ancak Grammar Lamme’ye bu nedenle 1 milyon dolar ödedi.

Kelsey Grammar şu anda eşi Donatacci ve çocuklarıyla Los Angeles’ta yaşıyor, Maui’de ise bir yazlık evleri bulunuyor. 1.85 metre boyunda. Hem Fraiser Crane karakterinin hem de Sideshow Bob’un erkek kardeşleri var ve ikisi de David Hyde Pierce tarafından canlandırılmış/seslendirilmiş. Ayrıca sanatçı çok iyi piyano çalıyor ve şarkı söylüyor.

Kaynak:Biyografi.info

Kelsey Grammar için yapılan aramalar

Kelsey Grammar, Kelsey Grammar biyografi, Kelsey Grammar hayatı, Kelsey Grammar özgeçmişi, Kelsey Grammar hakkında, Kelsey Grammar doğum yeri, Kelsey Grammar fotoğraf, Kelsey Grammar video, Kelsey Grammar resim, Kelsey Grammar kimdir?, Kelsey Grammar kaç yaşında?, Kelsey Grammar nereli, Kelsey Grammar memleketi