FB TW PIN NWS
BioRank 9097

Kadri Ünalan

Doğum tarihi : ??.??.1938 Ölüm tarihi : 08.Aralık.2011
Kadri Ünalan kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Kadri Ünalan doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Kadri Ünalan Biyografisi

Müzik kariyerine profesyonel olarak 1958 yılında başlayan, Anadolu pop akımının başlangıç noktasında ürettiği müzikler ve yaptığı düzenlemelerle müzik tarihine güçlü imzalar atan Kadri Ünalan 2011 yılında hayata veda etti.

Kadri Ünalan, 1938 yılında İstanbul’da doğmuştur. Çocukluğunda mızıka ile müziğe başlayan Kadri Ünalan, 1958 yılında Kuyruklu Yıldızlar grubunda profesyonel oldu. Piyano, org ve gitar çalan Kadri Ünalan, kısa sürede dikkat çekti ve Erol Büyükburç’un orkestrasına katıldı.

Kadri Ünalan, 1962 yılında Erol Büyükburç’un orkestrasından ayrılarak yanına Nüceyim Fener’i (bas gitar), Necati Giray’ı (piyano), Erdoğan Aktuğ’u (davul) ve Başar Tamer'i (vokal) alarak kendi orkestrasını kurdu. Kulüp şovlarıyla, sinema konserleriyle büyük ilgi gören orkestra buna rağmen kadroyu bir arada tutamadı.

Yeniden orkestra kurmak isteyen Kadri Ünalan, deneyimli saksafoncu Muhittin Paydaş, vokal Salim Dündar, vokal Gönül Turgut, davulcu Hasan Hür, Nüceyim Fener, Başar Tamer, Ergüven Başaran’la yola devam etti. Bu kadro sahne başarısını plaklarla da tekrarlayarak aranan orkestralar arasına girdi.

Kadri Ünalan, 1963 yılında Özdemir Erdoğan ve Başar Tamer'in de aralarında bulunduğu orkestrası ile İstanbul Hilton'da birlikte çalıştı. 1965 yılında Kervansaray oteli, 1966 yılında Tarabya oteli ve 1968 yılında da yine kendi orkestrası ile Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa, İsveç ve Norveç'te dört yıldan fazla çalan, ardından İsviçre ve İtalyan orkestralarıyla Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde yıllarca çalışan Kadri Ünalan 1975 ile 1985 yılları arasında solo piyano vokal olarak İsviçre'nin önemli otellerinde çalışmalarını sürdürdü.

Kadri Ünalan, seksenli yılların ortasında Türkiye'ye döndü ve piyano vokal olarak Sheraton oteli ve Moda Deniz Klübü'nde çalmaya devam etti. 1993 ve 2000 yılları arasında Holiday Crowne Plaza otelinin Küpeşte isimli barında, ardından Aslı Güral ile Hyatt Regency otelin Harry's Jazz Bar isimli mekanında, The Marmara Oteli'nin ünlü Tepe Bar'ında, ayrıca Çırağan oteli Çırağan bar, Gazebo Lounge, The Ritz Carlton RC bar gibi yerlerde de Aslı Güral'la çalmaya devam eden Ünalan son olarak Ceylan Intercotinental otelin English Bar'ında çalıyordu.

Kadri Ünalan, solist Lamia Ünalan ile evli idi.

Kadri Ünalan, 8 Aralık 2011 tarihinde İstanbul'da 73 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Kadri Ünalan için yapılan aramalar

Kadri Ünalan, Kadri Ünalan biyografi, Kadri Ünalan hayatı, Kadri Ünalan özgeçmişi, Kadri Ünalan hakkında, Kadri Ünalan doğum yeri, Kadri Ünalan fotoğraf, Kadri Ünalan video, Kadri Ünalan resim, Kadri Ünalan kimdir?, Kadri Ünalan kaç yaşında?, Kadri Ünalan nereli, Kadri Ünalan memleketi