FB TW PIN NWS
BioRank 1832

Başar Tamer

Doğum tarihi : ??.??.1938 Ölüm tarihi : ??.??.1994
Başar Tamer kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Başar Tamer doğum yeri : Zonguldak
Ölüm yeri : İstanbul

Başar Tamer Biyografisi

Başar Tamer, 1938 yılında Zonguldak’da doğmuştur. Babası, 1955-1960 yılları arasında Zonguldak’ta Belediye Başkanlığı da yapmış olan Mustafa Tamer, annesi Güliye Tamer’dir. İsmail Tamer adında bir erkek kardeşi vardır. Zonguldak'ta Mehmet Çelikel Lisesinde okudu ancak mezun olamadan İstanbul’a gitti ve İstanbul’da Işık Lisesi’nde tamamladı lise tahsilini. İstanbul’da Gazetecilik Yüksek Okulu’na gitti. İstanbul’a gitmesiyle birlikte, müzik dünyası kapılarını ona ardına kadar açtı.
Başar Tamer, İstanbul’da yeni arkadaşlar edindi bu yeni yaşamında. Erkin Koray, Özdemir Erdoğan, Kadri Ünalan, Erol Büyükburç yakın arkadaşları arasındaydı. Bas-bariton sesiyle solistlik yaptığı müzik topluluklarında kısa zamanda tanındı. Kadri Ünalan ve Nüceyim Fener’le birlikte yaptıkları müzik 1960’lı, 70’li yıllarda büyük hayran kitleleri topladı.

Başar Tamer; Kadri Ünalan, İlham Gencer, Faruk Akel, Şerif Yüzbaşıoğlu, Vasfi Uçaroğlu ve Süheyl Denizci orkestralarında solist olarak çalıştı.

1965 yılında şarkıcı Gönül Turgut ilk 45’liğinde plağın önyüzüne “Ojitos Traidores” şarkısını okudu, arka yüzünde de Başar Tamer'in okuduğu “Kundurama Kum Doldu” şarkılarından oluşan ortak bir 45’lik plak yaptılar. İkinci 45’lik de birincisi gibi ortak idi. Yine önyüzünde Gönül Turgut'un okuduğu Giovane Giovane (Bereli Bereli) ve arka yüzüne Başar Tamer'in yorumladığı Tamo E Tamero (Seviyorum Seveceğim) şarkıları yer alıyordu ve orkestra yine Kadri Ünalan ve Arkadaşlaı Orkestrası idi.

Başar Tamer solist olarak, 1965 yılında Bulgaristan’ın Burgaz kentinde düzenlenen Balkan Ezgileri Müzik Festivali'ne Şerif Yüzbaşıoğlu (şef, piyano, org), Yurdaer Doğulu (solo gitar), Erol Erginer (tenor saksafon, flüt), Ersin Ünlüsoy (ritim gitar), Alper Feyman (kontrbas), Vasfi Uçaroğlu (bateri) ve diğer solistler Erol Büyükburç ve Ayla Dikmen ile katıldı. Bu orkestra, Türkiye'de "Milli Orkestra" olarak adlandırılmıştır. Bu Orkestra’nın, o yıl Balkan birinciliğini kazanması, büyük bir olay oldu tüm ülkede.

O yılların ünlü sinema ve müzik dergisi “Ses dergisi”in 11 Eylül 1965 tarihli sayısının kapağında, Millî Orkestra’nın üç solisti yer almıştı. Bu resimde, Başar Tamer merdivende oturuyor, yanında Ayla Dikmen ve ayakta Erol Büyükburç. Bugün hayatta olmayan Türk pop müziğinin bu üç ünlü ismi bir arada.

Bulgaristan’ın Burgaz kentinde düzenlenen yarışmada Başar Tamer şu şarkıları söylemişti büyük coşkular içinde, unutulmaz alkışlar alarak: “Çarşıya Kiraz Geldi - Eminem - Kundurama Kum Doldu - What I say - Hatırla Ey Peri - Farfara - Kızım Seni Ali’ye Vereyim mi? - Adanalı - Kara Tren (Ayla Dikmen ve Erol Büyükburç’la birlikte)”.

Başar Tamer, Daha sonraki yıllarda Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nda çalıştı. Bir ara o kadar ünlü olmuştu ki, o yıllarda dergilerde moda olan fotoromanlarda oynadı, bâzı müzikal Türk filmlerinde roller aldı.

Başar Tamer, 1968 yılında Ajda Pekkan ve Selçuk Başar ile birlikte "Barselona Uluslararası Şarkı Festivali"ne katıldı. 1969 yapımı "Sevgili Babam" filminde Vasfi Uçaroğlu Orkestrası ile rol aldı ve "Hey Ayşe" şarkısını söyledi.

Başar Tamer, Penka adında Bulgar asıllı bir kızla evlendi, Mete adında bir oğlu oldu.

Başar Tamer, 1994 yılında İstanbul’da 56 yaşında kalp krizi nedeni ile ölmüştür.

45’lik plakları :
1965 - Ojitos Traidores (Gönül Turgut'un okuduğu) / (Başar Tamer'in okuduğu) Kundurama Kum Doldu
1965 - Giovane Giovane (Bereli Bereli) (Gönül Turgut'un okuduğu) / (Başar Tamer'in okuduğu) Tamo E Tamero (Seviyorum Seveceğim)
1965 - Eminem / Rumba (Kadri Ünalan ve Arkadaşları Orkestrası ile)
1965 - Makaram Sarı Bağlar / Yavuz Geliyor Yavuz (Gönül Turgut ile birlikte)
1969 - Ayrı Masaları / Bu Son Şarkım
1969 - Gün Doğmadan Neler Doğar / Bir Gece
1969 - Özlemekten Yoruldum / Bu Aşkın Sonunu Hiç Düşünmedin Mi?
1969 - Niksar'ın Fidanları / Gidiyom Gidemiyom
1970 - Aşka Veda, Elveda Elveda / Yalnızım Ben Her An
1970 - Yaşıyamam / Merhaba Oldu Elveda


Kaynak:Biyografi.info

Başar Tamer videoları

Tüm Başar Tamer videoları

Başar Tamer için yapılan aramalar

Başar Tamer, Başar Tamer biyografi, Başar Tamer hayatı, Başar Tamer özgeçmişi, Başar Tamer hakkında, Başar Tamer doğum yeri, Başar Tamer fotoğraf, Başar Tamer video, Başar Tamer resim, Başar Tamer kimdir?, Başar Tamer kaç yaşında?, Başar Tamer nereli, Başar Tamer memleketi