FB TW PIN NWS
BioRank 8849

Julius Richard Petri

Doğum tarihi : 31.Mayıs.1852 Ölüm tarihi : 20.Aralık.1921
Julius Richard Petri kaç yaşında öldü : 69
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Bilim adamı
Julius Richard Petri doğum yeri : Wuppertal, Barmen, Almanya
Ölüm yeri : Zeitz, Almanya

Julius Richard Petri Biyografisi

Bakterilerin faaliyetleri ve neden oldukları hastalıkların incelenmesini sağlayan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen petri kabını icat etti.
Julius Richard Petri, 31 Mayıs 1853 yılında Almanya Wuppertal, Barmen'de doğmuştur. Alman asıllı Julius Richard Petri, bakteriyolog yani bakteri bilimi uzmanıdır.

1971-1875 yılları arasında askeri hekim yetiştiren Kaiser-Wilhelm-Akademisi'nde tıp okumuş olup 1876 yılında ise mezun olmuştur. Sonrasında Berlin'deki Charite Hastanesi'nde 1882'ye kadar askeri hekim olarak görev yapmıştır. 1877 - 1879 yılları içinde Berlin'de İmparatorluk Sağlık Bakanlığına atandı ve burada Alman hekim Robert Koch'un asistanlığını yaptı. Koch’un asistanlığını yaptığı süre içinde, su yosunlarından elde edilen bir tür jel olan agar ile ürettikleri kaplarda bakterileri inceleyen Julius Richard Petri, daha sonra bu alanda çalışmalarını ilerletti ve ‘Petri Kabını’ geliştirdi.

Sonrasında başka bir yerde asistanlık yapan New York'lu Walther Hesse'nin eşi ile tanışır ve eşinin tavsiyesi üzerine, laboratuvarda agar plakalarına kültür bakterileri yerleştirmeye başladı.

Julius Richard Petri, daha sonrasında bugün günümüzde de kullanılan ve kendi adı ile anılan Petri kabı ve kültür kaplarını icat etmiştir. Julius Richard Petri kabında tek hücreden bakterileri çoğaltabilen veya kolonileri ayrı ayrı inceleyebilen bilim insanları, bakterilerin neden oldukları hastalıkları da ortaya çıkarma şansını elde etti.

Petri geliştirdiği bu icat ile hastalıklardan sorumlu bakterilerin daha net ve daha ayrıntılı bir şekilde görünmesini sağlamaktı. Julius Richard Petri'nin bu buluşu tüm dünyada hastalıkların tanısının konulmasında ve etkin tedavi yöntemlerinin bulunmasında büyük bir rol oynamıştır.

“Petri Kabı” hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır.

Julies Richard Petri, 20 Aralık 1921 tarihinde 69 yaşındayken Almanya’nın Zeitz şehrinde öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Julius Richard Petri için yapılan aramalar

Julius Richard Petri, Julius Richard Petri biyografi, Julius Richard Petri hayatı, Julius Richard Petri özgeçmişi, Julius Richard Petri hakkında, Julius Richard Petri doğum yeri, Julius Richard Petri fotoğraf, Julius Richard Petri video, Julius Richard Petri resim, Julius Richard Petri kimdir?, Julius Richard Petri kaç yaşında?, Julius Richard Petri nereli, Julius Richard Petri memleketi