FB TW PIN NWS
BioRank 3416

Juanito

Doğum tarihi : ??.??.1936
Juanito kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Juanito doğum yeri : Tunus

Juanito Biyografisi

Gerçek adı Jean Claude Safrana olan Juanito Safrana, 1936 yılında Cezayirli Yahudi bir ailenin oğlu olarak Tunus’da dünyaya geldi.
Tunus doğumlu Cezayir asıllı Fransız vatandaşı müzisyendir. Tunus'ta doğmuştu ama Cezayirliydi. Cezayir o tarihte Fransa'ya bağlı olduğu için Fransız vatandaşıdır.

İspanyol ve Güney Amerika kökenli 'Los'lu müzik gruplarının Türkiye'de ve dünyada çok moda olduğu yıllarda bir İspanyol grubu olan 'Los Alcorson' ile 1965 yılında İzmir'e çalışmak için gelen Juanito fiziksel özellikleri de dikkate alınarak hep yanlış olarak İspanyol kökenli zannedilmişti. İzmir’de ilk kez Mogambo adlı kulüpte çıkmıştı. Ardından fuarda şarkı söylemeye başlayan, çok geçmeden de Fahrettin Aslan'ın dikkatini çekip Maksim Gazinosu'na transfer olan şarkıcı, birkaç ay içinde tam bir Türk dostu olmuştu. Ancak 1971 yılında, eşi çocuklarını da alarak Paris'e dönünce, peşlerinden gitmek zorunda kalmıştı.

Türkiye’ye geldikten sonra üç ayda öğrendiği Türkçe ile hem pop dinleyicisinin, hem radyoların hem de gazinoların vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmıştı. Kısa sürede Türkçe'yi de çabucak öğrenir. Bir çok batı müziğini Türkçe'ye çeviren değerli söz yazarları Fecri Ebcioğlu, Ümit Yaşar Oğuzcan ve Selahattin Sarıkaya'nın hazırladığı parçaları güzel sesiyle yorumlamıştır.

Kendisi ile yapılan bir röportajda 1968 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için başvurduğunu, başvurusunun o zamanki yetkililer tarafından 'sen eskiden Osmanlı toprağı olan Tunus'da doğmuşsun, zaten Türk sayılırsın' denilerek sürüncemede bırakıldığını anlatmıştır. Fransa'daki işinden emekli olan Juanito, sabırla Türk vatandaşlığına kabul edileceği günü bekliyor. Aslında o günkü katı statüler gereği yeterli gün sayısı dolmadığından vatandaşlık hakkını da yitirir.

Juanito, 1969 yılında Aram Gülyüz'ün yönettiği "Tatlı Günler" adlı bir komedi filminde de rol almıştı. Filmde İzzet Günay, Ajda Pekkan, Selçuk Ural, Kamuran Akkor, Sevim Tuna gibi devrin ünlüleri rol alıyordu. 2000 yılında Hülya Koçyiğit ve Cihan Ünal'ın başrollerini paylaştığı ‘‘Nisan Yağmuru’’ adlı televizyon dizisinde gerçek kimliğiyle oynadı. Yine 2000 yılında 60'lı yıllarda Odeon plak şirketi için seslendirdiği Türkçe aranjmanlardan oluşan Canım Vatanım adlı derleme albümü Türkiye'de yayınlandı. Bu albümün tanıtımı için Türkiye'ye gelen Juanito bu CD için bir de klip çekti.

Fransa'da yaşarken 1981 yılında gırtlak kanseri nedeniyle ses tellerini kaybetti ve taksi şoförlüğü yapmaya başladı. O zamanın kameramanı şimdiki yönetmen Ömer Faruk Sorak'ı müşteri olarak almış. Sonra TRT tarafından Türkiye'ye davet edilmiş. Türkiye'ye 1994'de tekrar gelmiş. 1994 yılında TRT televizyonunda Erkan Yolaç'la bir programa katılan sanatçı fırsat buldukça tatil için Türkiye'ye geliyordu.

2000 yılında, eski kayıtları CD olarak çıkarıldı. Ve bir kez daha herkesin hayranlığını topladı. 25 yıl taksi şoförlüğü yaparak şimdilerde emekli bir adam olarak Fransa'da yaşayan Juanito, her yıl tatil için İstanbul'a, Galata'daki evine geliyor. Evinin yakınlarındaki bir cafe'de playback olarak şarkılarını okumaya devam ediyor.

Juanito'nun 1960'lı yıllarda çıkan bazı plakları :
1. Gardiyan - Müzik: Ramon Cabrera (orj. Amanecer Guajiro), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
2. Arkadaşımın Aşkısın - Müzik: Enrico Macias/Jacques Demarny/P.R. Blanc (orj.La Femme de Mon Ami), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
3. Kumsaldaki İzler - Müzik: Enrico Macias/Dominique Marfisi/Bruno Bacara/Catherine Darbal (orj. Solenzera), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
4. Gurbet - Müzik: Enrico Macias (orj.Adieu Mon Pays) Türkçe Sözler: Ümit Yaşar Oğuzcan
5. Sus, Sus, Sus - Müzik ve Sözler: Suat Sayın
6. Bebek - Müzik ve Sözler: Fecri Ebcioğlu
7. Bitti O Rüya - Müzik: E.Pitsiladhi (To Kalokeri), Türkçe Sözler: Ümit Yaşar Oğuzcan
8. Bu Bir Başka Masal - Müzik: Enrico Macias (orj.Par ton Preamier Baiser), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
9. Son Şarkım - Müzik: Enrico Macias-M.Ayela (orj.Non Je n'ai Rien Oublie), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
10. Ay Beyaz Deniz Mavi - Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
11. Artık Yalnızım - Müzik: Daniel Bevilacqua (Orj.J'ai Entendu La Mer), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
12. Kanma Arkadaş - Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
13. Para İle Saadet Olmaz - Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
14. Elveda Capri
15. Canım Vatanım - Müzik: Diego Dimarques, Türkçe Sözler: İzak Behar


Kaynak:Biyografi.info

Juanito için yapılan aramalar

Juanito, Juanito biyografi, Juanito hayatı, Juanito özgeçmişi, Juanito hakkında, Juanito doğum yeri, Juanito fotoğraf, Juanito video, Juanito resim, Juanito kimdir?, Juanito kaç yaşında?, Juanito nereli, Juanito memleketi