FB TW PIN NWS
BioRank 6210

Joseph Campbell

Doğum tarihi : 26.Mart.1904 Ölüm tarihi : 30.Ekim.1987
Joseph Campbell kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Akademisyen, Yazar
Joseph Campbell doğum yeri : New York, ABD
Ölüm yeri : Honolulu, Hawaii, ABD

Joseph Campbell Biyografisi

Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: "Mutluluğunun peşinden git."

Joseph Campbell, 26 Mart 1904 tarihinde New York'ta Josephine ve Charles William Campbell'ın oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğunda ailesiyle birlikte New Rochelle, New York'a taşındı. 1919'da New Rochelle'deki evi yangında giderken büyükannesi de öldü. 1921 yılında New Milford, Connecticut'daki Canterbury Okulu'ndan mezun oldu. Dartmouth College'da biyoloji ve matematik okudu, ancak beşeri bilimleri tercih ettiğine karar verdi. Columbia Üniversitesi'ne geçti. 1925 ve 1927'de Columbia Üniversitesi'nde BA ve MA dereceleri aldı.

Dartmouth'da iken Delta Tau Delta'ya katıldı. Başarılı bir atlet, pist ve saha etkinliklerinde ödül aldı ve bir süre için dünyanın en hızlı yarım mil koşucularından biri oldu.

1927 yılında Columbia Üniversitesi'nden Avrupa'da eğitim almak üzere bir burs aldı. İki yıl Fransa'nın Paris Üniversitesi ve Almanya'nın Münih Üniversitesi'nde Ortaçağ Fransızcası ve Sanskritçe üstüne çalıştı. Fransızca ve Almanca okumayı ve konuşmayı öğrendi.

1929 yılında ABD’de Columbia Üniversitesi'ne döndüğünde, Ortaçağ edebiyatının yanı sıra Sanskritçe ve Modern Sanat çalışmalarını sürdürme arzusunu dile getirdi. Fakülte onayını almayan Campbell, lisansüstü eğitimden çekildi.

Birkaç hafta sonra 1929 yılındaki Büyük Bunalım'ın gelişiyle 1929-1934 yıllarında zamanını New York, Woodstock'taki arazide bir kulübede geçirdi.

Çocukluğunda kızılderililere duyduğu ilgi onu, dünyanın değişik çağlarına ait mitlerin karşılaştırmalı bilimine götürdü.

1931 yılında gittiği Kaliforniya'da bir yıl kaldı. Orada John Steinbeck ile tanıştı.

Joseph Campbell, Kaliforniya'da yazar John Steinbeck ve deniz biyolojisti Ed Ricketts'le Canterbury School'da 1933 yılında 1 yıl ve 1934'ten itibaren 38 yıl Sarah Lawrence Üniversitesi'nde profesör öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1972 yılında Sarah Lawrence College'dan emekli oldu.

Birçok yayımlanmış yapıtı bulunan Campbell 1987 Kasım'ında öldüğünde Historical Atlas of World Mythology adlı dizinin ikinci cildi için Honolulu'da çalışıyordu.

Joseph Campbell, 1933 yılında Canterbury School'da öğretim görevlisi iken yazdığı “Strictly Platonic” adlı ilk kısa öyküsünü Özgürlük dergisine sattı.

II. Dünya Savaşı'nın başlarında Joseph Campbell, Indologist Heinrich Zimmer'in konferansına katıldı; ikisi iyi arkadaş oldular. Zimmer'in 1943 yılında ani ölümünden sonra, Joseph Campbell’e on yıl boyunca Zimmer'in çalışmalarını düzenlemek ve yayınlama görevi verildi. Heinrich Zimmer'in ders notları ve çalışmaları Joseph Campbell'in editörlüğünde Hint Sanatı ve Uygarlığında Mitler ve Simgeler ve Hint Felsefeleri başlıklarıyla kitaplaştırıldı.

1955-56 yıllarında Heinrich Zimmer'in Hint Ocağı Sanatı, Mitolojisi ve Dönüşümleri kitaplarını hazırlamak maksadıyla Sarah Lawrence Üniversitesi'nden bir sene izin alarak altı ay boyunca Güney Asya'da (çoğunlukla Hindistan) ve altı ay da Doğu Asya'da (çoğunlukla Japonya'da) zaman geçirdi.

Joseph Campbell, 1938 yılında eski öğrencilerinden dansçı-koreograf Jean Erdman ile evlendi. 49 yıllık evliliklerinin çoğunda New York'taki Greenwich Köyünde iki odalı bir dairede yaşadılar. Hiç çocukları olmadı. 1980'lerde Honolulu'da da bir daire satın aldılar ve zamanlarını iki şehir arasında geçirdiler.

Joseph Campbell, 30 Ekim 1987 tarihinde 83 yaşında Hawaii, Honolulu’daki evinde yemek borusu kanseri sebebiyle ölmüştür.

Joseph Campbell, Arthur Schopenhauer ve Friedrich Nietzsche'nin eserlerinden etkilenmiştir. Campbell'in efsane ve insan ruhuyla olan ilişkisiyle ilgili fikirleri kısmen Sigmund Freud'un öncü çalışmasına, ancak özellikle de büyük ölçüde etkileyen Carl Jung'un insan psikolojisi çalışmaları çalışmalarına bağımlıdır. Campbell'in mit kavramı, sembolik yoruma çok bağımlı olan Jung'un rüya yorumu yöntemiyle yakından ilişkilidir. Campbell ayrıca Carl Jung'un insan ruhunun yapısı hakkındaki teorilerini çokça kullandı ve sıklıkla " anima / animus " ve " ego bilinci " gibi terimleri kullandı.

1991'de Campbell'in dul eşi olan koreograf Jean Erdman, Campbell'in uzun zamandır arkadaşı ve editörü Robert Walter ile birlikte Joseph Campbell Vakfı'nı kurdu.

Kitapları :
1949 - Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
1972 - Myths to Live By
1968 - Creative Mythology
1990 - The Hero's Journey
1988 - Transformations of Myth Through...
1992 - Batı Mitolojisi / Tanrının Maskeleri 3
1993 - Doğu Mitolojisi - Tanrının Maskeleri 2
1993 - İlkel Mitoloji - Tanrının Maskeleri 1
1994 - Yaratıcı Mitoloji - Tanrının Maskeleri 4
2000 - Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
Hint Sanatı ve Uygarlığında - Mitler ve Simgeler (Editör)
Kral ve Hortlak - Ruhun Kötülüğü Yenmesine Dair Hikayeler (Editör)
Mitolojinin Gücü - Kutsal Kitaplardan Hollywood Filmlerine Mitoloji ve Hikayeler


Kaynak:Biyografi.info

Joseph Campbell kitapları

Tüm Joseph Campbell kitapları

Joseph Campbell için yapılan aramalar

Joseph Campbell, Joseph Campbell biyografi, Joseph Campbell hayatı, Joseph Campbell özgeçmişi, Joseph Campbell hakkında, Joseph Campbell doğum yeri, Joseph Campbell fotoğraf, Joseph Campbell video, Joseph Campbell resim, Joseph Campbell kimdir?, Joseph Campbell kaç yaşında?, Joseph Campbell nereli, Joseph Campbell memleketi