FB TW PIN NWS
BioRank 8029

John McCarthy

Doğum tarihi : 04.Eylül.1927 Ölüm tarihi : 24.Ekim.2011
John McCarthy kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
John McCarthy doğum yeri : Boston, A.B.D.
Ölüm yeri : Stanford, Kaliforniya, ABD

John McCarthy Biyografisi

Bilgisayar bilimci.
Önde gelen bilgisayar bilimcilerinden olan John McCarthy, 4 Eylül 1927'de Boston, Massachusetts, Amerika'da İrlandalı göçmen bir baba John Patrick ve Ida (Glatt) McCarthy Litvanya Yahudisi göçmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

McCarthy, gençlik yıllarını, doğduğu yer olan Boston ve sonradan taşındıkları Los Angeles'da geçirdi.

McCarthy son derece zeki biriydi. Bolment Lisesi'ni 2 yıl erkenden bitirdi. McCarthy Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ne (Caltech) 1944'te kabul edildi.

Matematiğe erken yaşlarda ilgi gösterdi. Gençlik yıllarında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde kullanılan matematik kitaplarına çalışarak kendine matematiği öğretti. Sonuç olarak Caltech'te 2 yıl matematik dersinden muaf tutuldu. Beden eğitimi dersinde başarısız olduğu için okulu askıya alındı. Sonra Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'na hizmet etti ve yeniden kabul edildi.

John von Neumann'ın Kaltech'te yaptığı konuşma onun gelecekteki çabalarına ilham kaynağı oldu.

1948 yılında, matematik lisans eğitimi için girdiği "California Institute of Technology"den mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından doktorası için Princeton Üniversitesi'ne başvurdu ve kabul edildi. Matematik üzerine olan doktorasını 1951'de verdi.

Princeton University, Dartmouth College, Massachusetts Institute of Technology, ve Stanford University'de öğretim görevliliği yaptı.

Princeton ve Stanford Üniversitesi'ndeki kısa dönemli atanmalarından sonra McCarthy 1955'te Dartmouth'ta asistan profesörü oldu. Bir yıl sonra, McCarthy Araştırma görevlisi olarak 1956 sonbaharında MIT'de görev yapmaya başladı.

1962'de McCarthy 2000 yılında emekli olana kadar çalıştığı yerde profesör oldu.

Amerikalı bilgisayar bilimci ve bilişsel bilimci. Yapay zekâ terimini ve Lisp programalama dilini icat edenlerden biri. Lisp programlama dilini geliştirdi. ALGOL dil yapısını önemli ölçüde etkiledi. Zaman paylaşımı yöntemini yaygınlaştırdı. Çöp toplama metodunu icat etti ve ilk yapay zekanın geliştirilmesinde büyük bir etkisi oldu.

John McCarthy yapay zekanın "kurucu babalarından" biri. Alan Turing, Marvin Lee Minsky, Allen Newell, Herbert Alexander Simon, Nathaniel Rochester, Claude Elwood Shannon ile birlikte "yapay zekayı" icat ettiler.

McCarthy 1950'nin sonlarında Lisp dilini icat etti. Lambda kalkülüs'e dayalı olan lips 1960 yılında yayınlanmasından sonra yapay zeka uygulamaları geliştirilmesi için tercih edildi.

1958'de lipsteki sorunları düzeltebilmek için Çöp toplama methodunu icat etti.

Çalıştığı MIT'de MAC Projesine destek verdi. Yıllarca arkadaşça rakip olan MAC projesi için Stanford Üniversitesi'nde Stanford Yapay Zeka laboratuvarının kurulmasına yardım etti.

McCarthy, en eski zaman paylaşım sistemlerinden üçünün oluşturulmasında etkili oldu : (CTSS, BBN Zaman Paylaşımı Sistemi ve Dartmouth Zaman Paylaşımı Sistemi). İş arkadaşı Lester Earnest Los Angeles Times gazetesine "John'un zaman paylaşımı sistemininin geliştirilmesine başlamasaydı, internet yakın zamanda çıkmazdı. Zaman paylaşımı için yeni isimler icat etmeye devam ediyoruz. Bunlara serverlar deniyor... Ve şimdi onlara bulut hesaplayıcısı diyoruz. Bu hala sadece zaman paylaşımı. John bunu başlattı."

McCarthy 1961'de yardımcı bilişim fikrini ortaya atan ilk kişiydi. MIT'in yüzüncü yıl dönümü konuşmasında bilgisayar zaman paylaşımı teknolojisi, bilgi işlem gücünün ve hatta belirli uygulamaların faydalı iş modelleri için satılabileceğini öne sürdü. Bu bir bilgisayar veya bilgi yardımcı programı fikri, 1960'ların sonlarında çok popülerdi. Ancak 1990 ların ortalarında ve 2000 lerde bu fikir yeni formlara evrildi (Uygulama Servis Sağlayıcısı, Grid hesaplayıcısı ve bulut hesaplayıcısı.)

1966'da John McCarthy ve ekibi Sovyet Birliğinde rakiplerine karşı oynatılan bir satranç yapay zekası geliştirmişlerdi. McCarthy'nin ekibi 2 oyunu kaybetti ve iki oyunda berabere kaldı. (Kotok-McCarthy.)

McCarthy üç kere evlenmişti. İkinci karısı Vera Watson idi. 1978' de Annapurna Central dağına çıkarken ölen bir bilgisayar programcısı ve dağcıydı. İkinci eşini kaybettikten sonra bilgisayar bilimcisi olan Carolyn Talcott ile evlendi.

McCarthy kendisini ateist olarak görürdü. Komünist olarak büyütüldü. 1968 de Sovyet işgalinden sonra iki günlüğüne Çekoslavakya'ya gittikten sonra kendini muhafazakar cumhuriyetçi olarak tanımladı

John McCarthy, 24 Ekim 2011, Stanford, Kaliforniya, ABD'de 84 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

John McCarthy için yapılan aramalar

John McCarthy, John McCarthy biyografi, John McCarthy hayatı, John McCarthy özgeçmişi, John McCarthy hakkında, John McCarthy doğum yeri, John McCarthy fotoğraf, John McCarthy video, John McCarthy resim, John McCarthy kimdir?, John McCarthy kaç yaşında?, John McCarthy nereli, John McCarthy memleketi