FB TW PIN NWS

Litvanya

Litvanya


Litvanya (Litvanca: Lietuva), Kuzey Avrupa'da bulunan, üç Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim daha çok Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, kuzeyden Letonya, güneydoğudan Beyaz Rusya ve Polonya, batısından da Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile sınır komşusudur. Deniz aşırı olarak; Baltık Denizi'nin karşısında bulunan İsveç'le komşudur. Ülkenin nüfusu yaklaşık üç buçuk milyondur. En büyük kenti ve başkenti Vilnius'tur.

14. yüzyıl sıralarında, Litvanya Avrupa'nın en geniş sınırlarına sahip devletlerinden biriydi, o dönemde: Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya ve Rusya'nın bir bölümü Litvanya Büyük Dükalığı'nın egemenliğindeydi. 1569'daki Lublin Birliği'yle, Polonya ve Litvanya yeni bir devlet olarak Lehistan-Litvanya Devleti'ni oluşturdu. Bu birleşmeden iki yüzyıl sonra 1772 ve 1795 yılları arasında bu ittifak bozulmaya başladı. Litvanya'nın parçaları Rus İmparatorluğu'nun eline geçti.

I. Dünya Savaşı'nın sonrasında, ülkede bağımsızlık hareketleri başladı. 16 Şubat 1918'de ulusal egemenlik bildirisi yayınlandı. 1940'tan başlayarak Litvanya; Sovyetler Birliği ve Nazi Almanyası'nın etkisine girdi. 1944'te II. Dünya Savaşı'nın sonları yaklaştıkça ülke, Nazi Almanyası'nın egemenliğinden sıyrıldı. Böylece ülkede yeniden Sovyet egemenliği başladı. 11 Mart 1990'da, yayınlanan ulusal bir deklarasyonla Litvanya Sovyetler Birliği'nden ayrıldığını açıkladı ve bağımsızlığını ilan etti.

Uluslararası finans araştırmalarına göre Litvanya Avrupa'nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahiptir. Litvanya; NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'ne üyedir. Ülke, Avrupa Birliği'ne 21 Aralık 2007'deki Schengen Antlaşması'yla tam üye olmuştur. 2009'da, Vilnius Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Tarihte "Litvanya" ismine ilk rastlanılan tarih olan 1009 yılının bininci yıl dönümü, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. 1 Ocak 2015'te Euro resmi para birimi olarak benimsenmiş ve Eurozone'a dahil olan 19. ülke olmuştur.

Litvanya, yabancı dil bilme düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Nüfusun %90'ı en az bir yabancı dil; %50'si ise iki yabancı dil konuşabilmektedir. Ülkede en popüler yabancı diller Rusça ve İngilizcedir.

Litvanya 18 Eylül 1991'de Birleşmiş Milletler'e üye olmuştur. Bazı uluslararası örgütlere katılmış ve uluslararası antlaşmalara imza atmıştır. Güvenlik alanında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve NATO'ya üye olan Litvanya, siyasi olarak Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'ne üye olmuştur. 31 Mayıs 2001'de ise Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmaya hak kazanmıştır. Litvanya ayrıca, OECD ve batılı örgütlere üye olmak istemektedir.

Genel Bilgiler

Litvanya; mimarisi, tarihi yapıları, eğlence hayatı, bozulmamış doğası ve sahilleri ile dikkat çeken küçük bir ülkedir.

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Vilnius’tur. 2009 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir.

Resmi dil olan Litvanca dışında İngilizce ve Rusça da konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Litvanya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Litvanya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Litvanya’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Kuzey Avrupa’da yer alan, üç Baltık devletinden biridir. Güneyinde Polonya, Beyaz Rusya ve Kaliningrad bölgesi ile çevrilidir. Kuzeyinde Letonya, doğusunda ise Beyaz Rusya ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Vilnius, Kaunas, Klaipeda, Palanga, Trakai

İklim / Hava Durumu

Ilıman bir iklim hüküm sürmektedir. Yazlar genelde serin ve yağışlı geçer.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu yaz aylarıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Sarımsaklı ekmek, mantar ve patates çok tüketilmektedir. En popüler yemekleri, yoğurtlu bir sosla servis edilen patates yemeği Cepelinai’dir.
Votka en çok tüketilen içkilerdendir.