FB TW PIN NWS
BioRank 6829

Jeff Bezos

Doğum tarihi : 12.Ocak.1964
Jeff Bezos kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Jeff Bezos doğum yeri : Albuquerque, New Mexico, ABD

Jeff Bezos Biyografisi

Amazon.com’un Yaratacısı

Jeff Bezos, ABD’nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde 18 yaşından küçük bir anneden doğmuş ve Jeff Jorgenson'un babası o doğar doğmaz kaçmıştır. Annesinin adı Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen’dur. Jeff 5 yaşında iken annesi tekrar evlenmiştir. Annesinin ikinci eşi 15 yaşında Küba'dan ABD’ye göç eden ve sonra petrol mühendisi olan ve Exxon'da çalışmaya başlayan Miguel Bezos'dur. İkinci babası Jeff’i nüfuzuna almıştır. Jeff Bezos bir genç iken, aile Miami, Florida'ya taşındı.

12 Ocak 1964 yılında doğan Jeff Bezos, Eğitim hayatında çok başarılı bir grafik çizmiştir. River Oaks İlköğretim Okulu bitirdikten sonra, Üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirmiş, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de yine sınıf birincisi olarak diploma almıştır. Yazlarını dedesinin Texas'daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirmiştir.

1986 yılında, Üniversite diplomasını alınca, Fitel firması Priceton mezunu çalışanlar aramakda idi. Bezos Mayıs 1986’da mezuniyetten hemen sonra, Fitel’in onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşındaki genç adam aynı an da, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. Fitel’in en büyük müşterilerisi olan yatırım bankası Salomon Brothers gibi önemli müşteriler ile ilişkileri idare ediyordu.

Nisan 1998’de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street'de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti.10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu, daha sonra Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu Fon'da çalışırken 1993’de eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle'la evlenmiştir. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internet’deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet'in en tanınmış markasını yarattı, dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, internetin en çok alışveriş yapıldığı internet sitelerinden birisi olan, 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon.com” adresinin kurucusu ve sahibidir. Bu büyük markanın kurucusu Jeff Bezos, markasını sözlükten arayarak bulmuş. Markanın ilk harfinin “A” olmasını özellikle isteyen Jeff, alfabetik sıralarda üste çıkmanın fark yaratabileceğini düşünmüş. Sözlükten “A” harfiyle başlayan kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış. Amazon ismini seçmesinin sebebi olarak, birgün şirketinin bu kadar büyük olmasını istemesi yatıyor.

Özellikle internet üzerinden her türlü video oyunu, kitap ve CD gibi ürünlerin satışına ağırlık veriyor. Forbes'a göre 2014 yılında 30 milyar dolar varlığı ile Amerika'nın 15nci en zengin adamıdır.

Jeff Bezos, Amazon.com'ı 16 Temmuz 1995 'de internet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar Bugün kitap, televizyon, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir çok şey satan bu sitenin günlük satışı 100 milyon dolardan fazladır. 15 yıl içinde bu internet şirketi 110 milyar dolarlık bir değere sahip olmuştur.

Jeff Bezos'un ailesinden ve arkadaşlarından sağladığı bir kaç yüz bin dolarla başlattığı Amazon'un dünyanın en büyük kitap süpermarketi olma iddiası gerçekleşmiş ve Amerikanın en büyük kitap dükkanları zinciri Borders , Amazon'un rekabetine dayanamayıp iflâs etmiştir. Şimdi de “Kindle Fire”la (Amazon'un okuma tablet bilgisayarı) kitap yayıncılığında yeni bir devrim yaratmıştır. Bu cep kitabı büyüklüğündeki tablete basılı bir kitabın yarı fiatına bir kitabı yüklemek ve istendiği zaman ve her yerde kitabı okumak mümkündür. Kitabın ödemesini de aynı bilgisayar üzerinden yapmak mümkündür. Bir çok klasikler ve sözlükleri bedelsiz, ödeme yapmadan bilgisayara yüklenebilmektedir.

Amazon ve Jeff Bezos Amerikan toplumundaki düşünce, düşünceyi ifade, basın, yenilikçilik ve girişimcilik özgürlüğünün, sağlam eğitim ve girişimci sermaye olanaklarının varlığının ve serbest piyasa ekonomisinin bir sonucudur.

Evliliği : 1993’de yardımcısı olan Mackenzie Tuttle'la evlenmiştir. 4 çocuğu vardır. 4 Nisan 2019 tarihinde 35 milyar dolar tazminat ödeyerek boşandı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 67.2 milyar dolar şahsi serveti ile dördüncü sırada yer aldı. Forbes dergisine göre 2019 yılında 131 milyar dolarlık servetin sahibidir.

2017 yılında 27 Temmuz'da Amazon hisselerindeki artışla servetini 90 milyar dolar üzerine taşımış ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i geride bırakarak dünyanın en zengini oldu. Ertesi günkü açılışta, Amazon hisseleri beklenen kâr rakamlarını sunmayınca yeniden düştü ve hisselerde oluşan dalgalanma sonrası Jeff Bezos kısa sürede 6 milyar dolar kaybederek Zara'nın sahibi Amancio Ortega Gaona'nın da gerisine düşerek 3. sırada yer aldı. Jeff Bezos 1 Ağustos 2017 tarihine göre 84.7 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengini listesinde 3üncüdür.

Jeff Bezos, haricinde havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin'in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldı.

Temmuz 2018'de net serveti 150 milyar dolara yükseldikten sonra “modern tarihin en zengin insanı” olarak belirlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Jeff Bezos hakkında haberler

Tüm Jeff Bezos haberleri

Jeff Bezos için yapılan aramalar

Jeff Bezos, Jeff Bezos biyografi, Jeff Bezos hayatı, Jeff Bezos özgeçmişi, Jeff Bezos hakkında, Jeff Bezos doğum yeri, Jeff Bezos fotoğraf, Jeff Bezos video, Jeff Bezos resim, Jeff Bezos kimdir?, Jeff Bezos kaç yaşında?, Jeff Bezos nereli, Jeff Bezos memleketi