FB TW PIN NWS
BioRank 5315

Jacques Chirac

Doğum tarihi : 29.Kasım.1932 Ölüm tarihi : 26.Eylül.2019
Jacques Chirac kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Jacques Chirac doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Jacques Chirac Biyografisi

17 Mayıs 1995 ile 16 Mayıs 2007 tarihleri arasında, iki dönem boyunca Fransa’nın başbakanlığı görevini üstlenmiş olan siyaset adamı. 12 Mart 2007 tarihinde, koltuğunu Nicolas Sarkozy’ye devretmiştir.
Jacques René Chirac, 29 Kasım 1932 tarihinde, Abel François Chirac ve Marie-Louise Valette çiftinin oğlu olarak, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Lycée Carnot ve Lycée Louis-le-Grand okullarında eğitim gören Chirac, 1956 yılında, Bernadette Chodron de Courcel ile evlendi ve çiftin bu evlilikten Laurence ve March adında iki çocuğu dünyaya geldi.

1959 yılında Sciences Po ve ardından da École Nationale d'Administration'da eğitim gördükten sonra memur olarak çalışma hayatına atılan Chirac, Valéry Giscard d'Estaing’in Fransa Cumhurbaşkanlığı döneminde başkan yardımcısı olarak parlamentoda görev yaptı.

1997 yılında, dönemin Fransa Başbakanı’nın yakın bir arkadaşı olan Michel d’Ornano ile girdikleri ve son derece çekişmeli geçen seçim süreci sonunda, Paris Belediye Başkanı seçildi. Bu görev, Chirac’ın politik gücünü büyük ölçüde arttırmasına sebep oldu. Yaşlılara, hamile kadınlara ve engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları ile halkın gözünde önemli bir yer edinen politikacı, bir yandan da yolsuzluk soruşturmaları ile karşı karşıya kaldı. Bu soruşturmalar, Chirac’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonucunda, dokunulmazlığını kazanması ile geçici olarak askıya alındı. 1977 yılında Paris Belediye Başkanı olan deneyimli politikacı, bu ünvanını 1995 yılına kadar korudu.

Cumhurbaşkanlığı koltuğundan ayrıldıktan sonra Paris Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili hakkında yolsuzluk soruşturmaları açıldı. Söz konusu suçlamaları hiçbir zaman kabul etmedi. Jacques Chirac Paris belediye başkanlığı görevini sürdürürken Paris Büyükşehir Belediyesi’nde 28 Hayali danışmana maaş ödemekle suçlandığı davadan dolayı hüküm giyen ilk Fransa cumhurbaşkanı olmuştur.

1995 yılında yapılan genel seçimlerin ilk ayağında %20.8 oy alan Chirac, seçimlerin ikinci ayağında Sosyalist lider Lionel Jospin’i %52.6 oy oranı ile geride bırakarak Fransa Başkanı oldu ve görevini François Mitterrand’dan devraldı.

Özelleştirmeyi hızlandıran, vergi oranlarında ve fiyat denetimlerinde ciddi reformlara giden Chirac, ayrıca suç ve terörizm ile savaş adı altında yürüttüğü savunma ve saldırı stratejisi ve yatırımları ile muhalif gruplardan büyük tepki alsa da, 7 yıllık birinci döneminin bitmesi ile beraber yapılan Nisan 2002 cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda 2. kez Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Mayıs 2007 tarihinde, görev süresinin dolması üzerine gelecek seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıklayan Jacques Chirac, yaklaşık 12 yıl süren görev süresi ile, François Mitterrand’ın ardından en uzun süre Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan isim oldu. Görev süresinin dolmasının ardından, koltuğunu Nicolas Sarkozy’ye devretti.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Chirac, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için sözde Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini belirtmiş olan Jacques Chirac, 1990-1995 yılları arasında Paris belediye başkanlığı görevini sürdürürken Paris Büyükşehir Belediyesi’nde 28 Hayali danışmana maaş ödemekle suçlandığı davadan dolayı 2 yıl tecilli hapis cezası alarak hüküm giyen ilk Fransa cumhurbaşkanı olmuştur.

2016 Ağustos ayında Fas tatilinden Fransa'ya dönen eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve eşi Bernadette Chirac, halsizlik belirtileri yüzünden hastaneye kaldırıldı. Jacques Chirac, akciğer iltihaplanması teşhisiyle hastanede tedavi gördü ve 13 Ekim 2016 tarihinde taburcu edildi.

Jacques Chirac, 26 Eylül 2019 tarihinde Paris, Fransa'da 87 yaşında öldü.

Aldığı Ödül ve Nişanlar

Grand Cross of the Ordre de la Légion d'Honneur

Grand Cross of the Ordre National du Mérite

Croix de la Valeur Militaire

Médaille de l'Aéronautique

Knight of the Mérite agricole

Knight of the Order of Arts and Letters

Knight of the Ordre de l'étoile Noire (Bénin) (French Colonial Order)

Knight of the Mérite Sportif

Grand Cross of the Order pro merito Militensis

Officier of the Ordre national du Québec

Condor de oro

Grand Cross of the Order of St. Olav

State Prize of the Russian Federation

Kaynak:Biyografi.info

Jacques Chirac hakkında haberler

Tüm Jacques Chirac haberleri

Jacques Chirac için yapılan aramalar

Jacques Chirac, Jacques Chirac biyografi, Jacques Chirac hayatı, Jacques Chirac özgeçmişi, Jacques Chirac hakkında, Jacques Chirac doğum yeri, Jacques Chirac fotoğraf, Jacques Chirac video, Jacques Chirac resim, Jacques Chirac kimdir?, Jacques Chirac kaç yaşında?, Jacques Chirac nereli, Jacques Chirac memleketi