FB TW PIN NWS
BioRank 1795

İzi Eli

Doğum tarihi : 01.Ağustos.1955
İzi Eli kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
İzi Eli doğum yeri : İstanbul

İzi Eli Biyografisi

Yahudi asıllı Türk müzisyen ve eğitimcidir.

İzi Eli, 1 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul Kuledibi’nde doğmuştur. İlkokul ve ortaokul yıllarından sonra lisede gitarla tanıştı. İspanyol gitarcı Moreno Barokas'dan birkaç aylık pratik gitar eğitimi aldıktan sonra birkaç yıl tek başına gitara devam etti. Arada amatör sahne deneyimleri geçirdi. Üniversitede (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü kazandıktan sonra akademik bir eğitim ihtiyacı hissetti.

İzi Eli, üniversite yıllarında Antonio Dumeziç'ten 4 sene jazz gitar eğitimi almakla yetinmez, ardından ünlü gitarist Neşet Ruacan'ın jazz harmonisi ve improvisation eğitimi aldı.

İzi Eli, üniversite öğrenimine devam etiği sıralarda çeşitli plaklar doldurdu ve çeşitli şarkıcılara eşlik etti. Üniversiteden mezun olunca 4 sene Makina Mühendisi olarak çalıştı.

90'lı yıllarda çeşitli rock gruplarıyla sahne alan İzi Eli, 1994'te klasik hard rock grubu olan Nautilus'u kurdu. Hard rock grubu Nautilus; Makalatiya (Vokal- Klavye), İzi Eli (Gitar), Nezih Onur (Bas), İdris Tübcil (Davul)’den oluşmakta idi ve kurulduğu yıl çeşitli Rock barlarda ve üniversite konserlerinde sahne almaya başladı.

1999 yılında klavye'ye Barış Göker, davula Alexander Saşa, bas gitara ise Rauf Ülgün geçti. Daha sonra Rauf Ülgün'ün ayrılmasıyla Tolga Soyhan grupta uzun bir süre basçı olarak yer aldı. Grubun bu kadrosu 1999-2002 yılları arası Caravan, Kemancı Rock Bar, Shaft, Alman Bira Evi, Line, Yaga ve Mojo Bar'da sahne aldı. Ayrıca Sabancı Üniversitesinde çeşitli konserler verdiler. 2002 yılında çeşitli nedenlerden dolayı grup dağıldı. 7 yıl sonra davulda Volkan Emişoğlu, basda Zafer Atalay'ın katılımıyla grup tekrar faaliyete geçti ve 4 şarkıdan oluşan ilk albümleri "Haydi Söyle..."yi 2011 yılında çıkarttılar.

Aynı zamanda üst düzey bir müzik eğitimcisi olan İzi Eli, birçok profesyonel gitarist yetiştirdi. Halen Nautilus grubuyla çalışmalar yapmaktadır. Haftada bir Beyoğlu Balıkpazarı’nda nostaljik konser mekanı Caravan Rock Cafe’de Nautilus topluluğu ile sahne alıyor.

Albümleri :
1997 - Bizim Sevdamız - Nurdan İpek
2004 - Vakti Geldi - Nurdan İpek
2000 - Su Düşleri - Murat Çelik
2004 - Las Puertas - Los Paşaros Sefaradis
2005 - Un Kavritiko - Estreyikas d'estambol
2008 - Dağlar - Opuz
2012 - Senden Yanayım - Opuz
- 2011 - Haydi Söyle - Nautilus


Kaynak:Biyografi.info

İzi Eli için yapılan aramalar

İzi Eli, İzi Eli biyografi, İzi Eli hayatı, İzi Eli özgeçmişi, İzi Eli hakkında, İzi Eli doğum yeri, İzi Eli fotoğraf, İzi Eli video, İzi Eli resim, İzi Eli kimdir?, İzi Eli kaç yaşında?, İzi Eli nereli, İzi Eli memleketi