FB TW PIN NWS
BioRank 8847

Yo Yo Ma

Doğum tarihi : 07.Eylül.1955
Yo Yo Ma kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Müzisyen, Yazar
Yo Yo Ma doğum yeri : Paris, Fransa

Yo Yo Ma Biyografisi

Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir.

Yo Yo Ma, 7 Ekim 1955 tarihinde Çinli bir aile olan Marina Lu, Hiao-Tsiun Ma çiftinin oğlu olarak Paris’de doğmuştur. Kontrbas çalmaya heveslendiğinde 4 yaşındaydı. Besteci olan babası ona özel bir çello yaptırdı. Ölçü, ölçü bölüp oğluna Johann Sebastian Bach süitlerini öğretti. Yo-Yo Ma beş yaşındaki ilk konserinde Johann Sebastian Bach çaldı.

1962 yılında 7 yaşında iken ailesi ile ABD'ye gidip New York'ta bir konservatuvar olan Juilliard School'a girdi. Leonard Rose'nin öğrencisi oldu. 1978'de aldığı Fisher Ödülü'yle yolu açıldı. 16 yaşında iken başladığı Harvard Üniversitesinden 1976 yılında mezun oldu. Antropolojiden Alman edebiyatına kadar birçok ders aldı. 1976’da sosyal bilimler diplomasıyla mezun oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ay boyunca tüm vücudu alçıda olacağı ciddi ve riskli bir skolyoz ameliyatı oldu.

1991 yılında üniversitesi ona onursal doktora verdi. Bugüne kadar 90'na yakın CD'si yayımlanan viyolanselci 18 kez Grammy'yle ödüllendirildi. Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir.

Yo Yo Ma, 1978 yılında Alman edebiyatı profesörü Jill Hornor ile evlendi. Nicholas ve Emily adlarında iki çocuğu vardır. Ailesi ile birlikte Boston'da yaşamaktadır.

Yo Yo Ma, 2001'de kendisi kadar ünlü Petunya'sıyla (Çellosunun adı Petunya) ilk kez İstanbul'a geldi ve iki solo konser verdi.

Müziğin insanları birbirine yaklaştırmak için bir araç olarak kullanılabileceğine inanan Yo-Yo Ma, 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından BM Barış Elçisi olarak atandı. Ma, ilk barış mesajını 25. Dünya Barış Günü kutlamalarında Ahmet Adnan Saygun’un “Partita” adlı eserini yorumlayarak iletmişti.

Yo Yo Ma'nın biri elektronik üç çellosu var. Elinden düşmeyeni 1733'de Venedik'te Montagnana'da yapılmış. Adı Petunya. Salt Lake'e konser için gittiğinde tanıştığı bir çocuk koymuş bu adı. Bir zamanlar Jacqueline du Pre'nin kullandığı Antonio Stradivari yapımı çello yedekte duruyor. Bir de onun için üretilmiş elektronik çellosu var çağdaş bestecileri yorumlamak için.

Hollywood için film müziği çalışmaları da yaptı. John Williams ile beraber çalıştığı “Tibet’te Yedi Yıl” ve “Bir Geyşanın Anıları” bunlardan ikisi.

Ödülleri :
1978 - Avery Fisher Ödülü
2001 - Ulusal Sanat Madalyası
2004 - En İyi Enstrümantal Albüm Latin Grammy Obrigado Brezilya
2005 - Doktor Müzik Sanat (DMA) (honoris causa at) Princeton Üniversitesi
2006 - Dan David Ödülü
2006 - Léonie Sonning Müzik Ödülü
2007 - Uluslararası Viyolonsel Festivali Ayrım Ödülü
2009 - Başkanlık Özgürlük Madalyası
2011 - Kennedy Center Onur
2011 - Glenn Gould Ödülü
2011 - Başkanlık Özgürlük Madalyası
2012 - Polar Müzik Ödülü
2012 - Songlines dergisinin Songlines Müzik Ödülleri En İyi Kültürlerarası İşbirliği Ödülü
2013 - Çağdaş Müzikte Vilcek Ödülü [41]
2014 - Midwest Genç Sanatçılar Altın Baton Ödülü
2014 - Fred Rogers


Kaynak:Biyografi.info

Yo Yo Ma için yapılan aramalar

Yo Yo Ma, Yo Yo Ma biyografi, Yo Yo Ma hayatı, Yo Yo Ma özgeçmişi, Yo Yo Ma hakkında, Yo Yo Ma doğum yeri, Yo Yo Ma fotoğraf, Yo Yo Ma video, Yo Yo Ma resim, Yo Yo Ma kimdir?, Yo Yo Ma kaç yaşında?, Yo Yo Ma nereli, Yo Yo Ma memleketi