FB TW PIN NWS
BioRank 4388

İgor Sikorsky

Doğum tarihi : 25.Mayıs.1889 Ölüm tarihi : 26.Ekim.1972
İgor Sikorsky kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Mucit
İgor Sikorsky doğum yeri : Kiev, Rus İmparatorluğu
Ölüm yeri : Easton, Connecticut, ABD

İgor Sikorsky Biyografisi

Hem sabit kanatlı hem de özellikle helikopterler olmak üzere havacılığın birçok konusunda öncü olmuştur. Gerçek anlamda ilk helikopter Rus bilim adamı igor sikorsky tarafından yapılmıştır.

İgor Sikorsky, 25 Mayıs 1889 tarihinde Rusya İmparatorluğundaki Kiev’de 5 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Tam adı Igor Ivanovich Sikorsky’dir. Doktor ve psikoloji profesörü olan İvan Alexeevich Sikorsky babası, tıp okulundan mezun olan Mariya Stefanovna annesidir. İgor Sikorsky küçüklüğünde okula gönderilmedi, ancak evde annesi tarafından eğitildi. Annesi özellikle Leonardo da Vinci sanatı ve yaşamı olmak üzere sanat konusuna ağırlık veriyordu ve Jules Verne'nin öyküleri ile de bunları destekledi. Daha henüz 12 yaşındayken lastik bant ile çalışan bir helikopter yaratmayı başardı. 14 yaşında iken 1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi’ne girdi. Daha sonra Kiev Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü.

1908 yılında babasıyla gittiği Almanya seyahatinde Wright Kardeşler ve Ferdinand von Zeppelin’in çalışmalarıyla ilgili bilgi edindi ve havacılık konusunda çalışmaya karar verdi.

Daha sonra ablasının maddi desteğiyle aerodinamik üzerine eğitim görmek ve helikopterini oluşturacak aksamları satın almak için Paris’e gitti ve 1909 yılında üç silindirli 25 beygirlik bir Anzani motosiklet motoruyla Kiev’e geri dönerek ilk helikopterini inşa etti. Bu girişiminde başarılı olamayınca 1910 yılının Şubat ayında, aynı motorları S-1 adlı küçük bir uçak üzerinde kullandı, fakat S-1 de hiçbir zaman havalanmayı başaramadı. S-2 ve ondan daha büyük olan S-3, sadece kısa bir süre için havalanabilse de, 50 beygirlik motoruyla S-5 1911 yılının Mayıs ayında tam anlamıyla havalanmayı başardı.

100 beygirlik Argus motoruna sahip olan S-6 ise 1911 yılının Kasım ayında uçmaya başladı.

1912 yılındae İgor Sikorsky Petrograd’daki Russia Baltic Railroad Otomobil Fabrikası’nın baş mühendisi oldu. Ürettiği S-6-B için Rusya ordusundan küçük bir sipariş aldı ve dört motorlu büyük bir uçak üzerinde çalışmaya başladı. S-21 13 Mayıs 1913’te havalandığında, Igor Sikorsky dünyanın ilk dört motorlu uçak pilotu statüsüne kavuştu.

Daha büyük bir model olan S-22, 1913’ün Aralık ayında yolcu taşımaya başladı. Bombardıman uçağı versiyonu da 1914’te faaliyete geçti ve 1915 yılında Rusya İmparatorluğu Hava Kuvvetleri ile savaşa katıldı.

1918 yılındaki Bolşevik Devrimi nedeniyle hem pozisyonundan hem de vatanından ayrılmak zorunda kalan Igor Sikorsky, 1919 yılında ABD’ye göç edip New York’a yerleşti.

1923 yılında da ABD’de Roosevelt Field, Long Island yakınlarındaki bir çiftlikte Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketi'ni (Sikorsky Aero Engineering Corporation) kurdu. Amerika için ürettiği S-29A ilk uçuşunu 1924’te gerçekleştirdi. İlerleyen yıllarda aralarında VS44A modelinin de bulunduğu büyük deniz uçakları yapmıştır.

İgor Sikorsky’nin şirketi 1925 yılında Sikorsky Manufacturing Corporation adını aldı ve aralarında ileride geliştirilecek amfibi uçak ve deniz uçakları için örnek teşkil eden S-34’ün de bulunduğu pek çok yeni dizaynı hayata geçirdi.

İgor Sikorsky’nin helikopter kontrolleri üzerindeki kararlı çalışması, sonunda dünyaya sağlam, kullanışlı, çok yönlü bir uçuş aracı kazandırdı. 1939 yılında günümüzdeki helikopterlerde kullanılana benzeyen rotor sistemiyle donatılmış Vought-Sikorsky VS-300'yi geliştirdi.

Havacılık tarihinde silinmez izler bırakacak Sikorsky’nin kurduğu şirket bugün Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da kolları olan, tüm dünyaya, geliştirdiği onlarca model sivil ve askeri helikopteri satan, milyarlarca dolar değerinde bir küresel dev olmuştur.

İgor Sikorsky, Rusya'da Kiev’de Olga Fyodorovna Simkovitch ile evlendi. Tania (d.1918) adında bir kızı oldu. 1919 yılında boşandılar, kızı annesi ile kaldı.

İgor Sikorsky, 1924 yılında New York'ta Elisabeth Semion ile evlendi. Sergei (d.1925), Nikolai, Igor Jr, George adlarında 4 oğlu oldu.

İgor Sikorsky, 26 Ekim 1972 tarihinde 83 yaşında Amerika Birleşik Devletleri Easton’da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

İgor Sikorsky videoları

Tüm İgor Sikorsky videoları

İgor Sikorsky için yapılan aramalar

İgor Sikorsky, İgor Sikorsky biyografi, İgor Sikorsky hayatı, İgor Sikorsky özgeçmişi, İgor Sikorsky hakkında, İgor Sikorsky doğum yeri, İgor Sikorsky fotoğraf, İgor Sikorsky video, İgor Sikorsky resim, İgor Sikorsky kimdir?, İgor Sikorsky kaç yaşında?, İgor Sikorsky nereli, İgor Sikorsky memleketi