FB TW PIN NWS
BioRank 7174

Ferdinand von Zeppelin

Doğum tarihi : 08.Temmuz.1838 Ölüm tarihi : 08.Mart.1917
Ferdinand von Zeppelin kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Mucit
Ferdinand von Zeppelin doğum yeri : Konstanz, Baden-Württemberg, Almanya
Ölüm yeri : Berlin, Almanya

Ferdinand von Zeppelin Biyografisi

Zeplinin ilk yapımcısıdır.

Ferdinand von Zeppelin, 8 Temmuz 1838 tarihinde Almanya, Konstanz'da doğmuştur. Tam adı Ferdinand Adolf August Heinrich Graf von Zeppelin’dir. Ferdinand von Zeppelin, Ludwigsburg Askerî Akademisini bitirdikten sonra Tübingen Üniversitesinden de mezun oldu ve 1859 yılında subay olarak orduda görev aldı.

Ferdinand von Zeppelin, 1864 yılında ABD’ye gitti ve Amerikan iç savaşına gözlemci olarak katıldı. Avrupa’ya döndükten sonra 1866 yılında Württemberg’de Prusya’ya karşı yapılan Yedi Hafta Savaşlarına katıldı. 1870-1871 yılları arasında Fransa - Prusya Savaşında subay olarak görev aldı.

1891 yılında general rütbesine terfi edildi. Daha sonra da kısa zamanda emekli oldu ve zamanını kontrol edilebilir balonlarla uğraşarak geçirdi. Ferdinand von Zeppelin, Zeplini ilk bulan kişi değildir. Zeplin yapımıyla ilgili ilke beratını 1873 yılında Fransız Joseph Spiess almıştı ve yapımını 1910'da gerçekleştirmişti.

Ferdinand von Zeppelin, 1900 yılında hidrojenle şişirilmiş bir hava gemisini havada 20 dakika kadar uçurmayı başardı. 1914 yılına kadar zeplin adı verilen balonları 1800 km’den fazla uçuş yapmış ve bunlardan 13’ü düşmüştü.

Yaptığı zeplinler Birinci Dünya Savaşının başlarında İngiltere’yi bombalamak için kullanıldı. 1. Dünya Savaşında yüzden fazla "zeplin"le, Londra'nın da dahil olduğu düşman kentleri bombaladı.

Zeppelin, yolcu taşıyan ilk hava gemisi şirketini, 1909 yılında kurdu. 1930'larda muazzam büyüklükte zeplinler Atlantik üzerinden Amerika’ya uçuşlar gerçekleştirdi. Zeplinler toplamda 52.000 kişiyi Atlas okyanusu üzerinde taşımıştır, fakat artan kazalar ve uçaklardaki hızlı gelişmelerden dolayı üretimi durmuştur. 1937 yılında, Hindenhurg adı verilmiş olan zeplin havada infilak etti ve 36 kişinin ölümüne neden oldu. Hindenburg faciasından sonra Hidrojen yerine Helyum gazı kullanılmaya başlanmıştır.

Ferdinand von Zeppelin, 8 Mart 1917 tarihinde Almanya, Berlin’de 79 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ferdinand von Zeppelin için yapılan aramalar

Ferdinand von Zeppelin, Ferdinand von Zeppelin biyografi, Ferdinand von Zeppelin hayatı, Ferdinand von Zeppelin özgeçmişi, Ferdinand von Zeppelin hakkında, Ferdinand von Zeppelin doğum yeri, Ferdinand von Zeppelin fotoğraf, Ferdinand von Zeppelin video, Ferdinand von Zeppelin resim, Ferdinand von Zeppelin kimdir?, Ferdinand von Zeppelin kaç yaşında?, Ferdinand von Zeppelin nereli, Ferdinand von Zeppelin memleketi