FB TW PIN NWS
BioRank 6033

Ian McDiarmid

Doğum tarihi : 11.Ağustos.1944
Ian McDiarmid kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Ian McDiarmid doğum yeri : Carnıustie, Angus, İskoçya

Ian McDiarmid Biyografisi

Tony Award ödüllü İskoç sinema ve tiyatro oyuncusu. Tiyatro kariyeri boyunca oynadığı Shakespeare oyunları ile tanınan McDiarmid, asıl ününü Star Wars serisinde canlandırdığı İmparator Palpatine / Darth Sidius karakteri ile kazanmıştır.
Ian McDiarmid, 11 Ağustos 1944 tarihinde, Carnoustie, Angus, İskoçya’da dünyaya geldi. Daha çocuk denilebilecek yaşlardan itibaren tiyatro ile ilgilenen McDiarmid, St Andrews Üniversitesi’nde psikoloji okuduktan sonra oyunculuk dersleri almak üzere Glasgow’da bulunan Royal Scottish Academy of Music and Drama’ya katıldı.

McDiarmid’in rol aldığı ilk profesyonel tiyatro oyunu, 1972 tarihini taşıyan ve Open Space Theatre’da sahnelenen bir Shakespeare eseri olan Hamlet oldu. Hamlet’in dışında The Tempest, King Lear ve Merchant of Venice gibi çeşitli Shakespeare uyarlamalarında yer alan McDiarmid, İngiltere’nin en iyi Shakespeare oyuncularından birisi olarak haklı bir ün kazandı.

1983 yılında, Star Wars Episode VI: Return of the Jedi’da İmparator Palpatine / Darth Sidious karakterini canlandıran McDiarmid, bu filmden 16 yıl sonra, 1999 yılında yeni çekilen Star Wars filmlerinde de rol almak için yönetmen George Lucas’la antlaştı. Serinin devam filmlerinde, Star Wars’u temel alan bilgisayar oyunları ve animasyonlarında da bu karakterleri canlandıran McDiarmid, canlandırdığı karakterin iki farklı kişiliği için yarattığı farklı davranışlar, ses tonları ve yüz ifadeleriyle serinin hayranlarından tam not aldı.

İskoçya tarihindeki en etkili tiyatroculardan birisi olan Ian McDiarmid, kariyeri boyunca Royal Scottish Academy of Music and Drama, Time Out Comedy Awards, Theatregoers' Choice Award ve Theatre World Award’ın da içinde bulunduğu onlarca ödülle onurlandırıldı.

Filmleri ve Dizileri :
2019 - Star Wars: Skywalker ın Yükselişi (Palpatine)
2018 - Britannia - Sezon 1 (King Pellenor)
2016 - Kayıp Şehir Z (Sir George Goldie) (Sinema Filmi)
2014 - Utopia (Anton)(Tv Dizisi)
2015 - 2018 - Star Wars Asiler (EmperorPalpatine) (Tv Dizisi)
2014 - 37 Days (Edward Grey) (Tv Dizisi)
2009 - Margaret (Denis Thatcher)(TV Filmi)
2008 - City of Vice - Sezon 1 (Henry Fielding)
2005 - Elizabeth I - Sezon 1 (un conseiller)
2005 - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith / Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith’in İntikamı (Supreme Chancellor Palpatine)
2004 - Spooks - Sezon 3 (-)
2003 - The Last King - Sezon 1 (Sir Edward Hyde)
2002 - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones /Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonlar’ın Saldırısı (Palpatine/Darth Sidious)
1999 - Hayalet Süvari (Doctor Lancaster)
1999 - Star Wars: Episode I - The Phantom Menace /Star Wars: Bölüm I - Gizli Tehlike (Senator Palpatine)
1995 - Annie : A Royal Adventure ! (Dr. Eli Eon)
1988 - Kirli, Çürük ve Adi (Arthur)
1983 - Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü (Emperor Palpatine)
1981 - Dragonslayer (Brother Jacopus)
1980 - Yıldız Savaşları: İmparator (Emperor Palpatine)


Kaynak:Biyografi.info

Ian McDiarmid filmleri

Tüm Ian McDiarmid filmleri

Ian McDiarmid için yapılan aramalar

Ian McDiarmid, Ian McDiarmid biyografi, Ian McDiarmid hayatı, Ian McDiarmid özgeçmişi, Ian McDiarmid hakkında, Ian McDiarmid doğum yeri, Ian McDiarmid fotoğraf, Ian McDiarmid video, Ian McDiarmid resim, Ian McDiarmid kimdir?, Ian McDiarmid kaç yaşında?, Ian McDiarmid nereli, Ian McDiarmid memleketi